Kajsija

Desavalo se i meni bude sve normalno, bitan je tucak i prasnici, latica je ukras

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Evo najnovije prognoze, od 3 razlicita modela, dacu link za svaki da ne morate da trazite i podesavate... U sustini, najgore prognoze daje NEMS model (do -2 temperature u ponedeljak u 6-7 ujutro)... ECMWF kaze do -1, i veci deo vojvodine i okolina beograda nece biti ispod nule, dok ICON model kaze da ni veci deo srednje srbije nece imati ispod nule...Videcemo koji je tacniji..Evo linkova:
NEMS

ECMWF

ICON
 
Овакво је стање код мене данас:
IMG-20200314-122355.jpg


Међутим латице цветова код ове сорте као да су опаљене, не знам због чега је тако, да ли је неко од вас некад имао сличан проблем? Тучак је зелен и изгледа нормално, али прашници и латице су почеле да се суше од врха. Почео сам да сумњама на бакар ( иако до сад ми се никад то није десило) или на Секвенцу ( са тим препаратом сам синоћ на брзину опрскао против монилије, јавили да ће да пада киша, па рекох помоћи ће колико-толико), међутим исто сам прскао и ове друге две раније сорте што имам и са њима нема никаквих проблема.
IMG-20200314-122255.jpg

IMG-20200314-122318.jpg

IMG-20200314-122332.jpg


А ево како изгледа ова друга сорта, све исто прскано:
IMG-20200314-122410.jpg


Мраза није било, можда пре 15 и више дана, али мислим да то ни приближно није могло да утиче на овакав изглед цветова.
Da li si tu sto je kao opaljena prskao iz iste prskalice kao i ostale,mislim na isti rezervoar.
 
pele je napisao(la):
Da li si tu sto je kao opaljena prskao iz iste prskalice kao i ostale,mislim na isti rezervoar.
Да да, све исто, чак и са истим раствором. Ако сумњаш на хербицид, нисам га користио ни ове ни прошле године.
 
Mozda i gresim, ali meni ovo tvoje lici na moniliju (bilo je dosta kisa u prethodnom periodu, cak i ako si prskao protiv nje ocigledno je dosta fungicida isprano ili jednostavno je prtisak bolesti bio preveliki, a fungicid nije dospeo na neke cvetove... Evo link kako izgleda, meni ovo deluje isto ko kod tebe...
E sad, razloga zasto toga nema kod druge sorte moze da bude vise, od manje osetljivosti, do fenofaze razvoja i slicno... Ako vec nisi, ja bi obavezno oprskao fungicidom protiv monilije (nemoj insekticid nikako, da ne unistis pcele).. Predlazem prskanje u kasnim vecernjim casovima posto je jos uvek relativno toplo, a pcele tad ne lete (u ranim jutarnjim casovima je dosta hladnije pa je manje preporucljivo)... Uzmi neki sistemik za moniliju, mislim da je bolja varijanta od kontaktnog so obzirom da se bolest pojavila i da je treba spreciti da se siri makar...
Ako danas bude mraza, ne ocekujem da ce biti velikih steta od njega, ali ce definitivno da pomogne moniliji da se jos vise siri, pa je to jos jedan razlog da se oprska iako se ne prognozira neka veca kisa u narednom periodu...
U prethodnom postu, i uporedjujuci temperature jutros, izgleda da je ipak NEMS model koji je predvidjao najnize temprature ipak bio u pravu, a ostali su nadcenili (prognozirali vise nego sto je bilo)... Krusevac je imao -2.2 jutros u pola 5, a kod mene meteoroloska stanica izmedju 0 i -1 jutros, mada to je bilo u 3 ujutru, mozda bude i malo nize oko 6...
 
Poslednja izmena:
Jos jedan mali update za moj kraj... Meteoroloska stanica na brdu kaze izmedju -0.5 i -1 se kretala temperatura jutros zadnjih par sati jutra (od 3 do pola 7 jutrso), tako da nije bilo kriticno po meni ni za kajsije... E sad, cale malopre snimio pored kuce termometar, inace kuca je u uskoj kotlini, izmedju brda, i temperatura u 6:45 je bila -4... Posto vecina ljudi ne gaji voce na takvim mestima, moja preliminarna procena je da stete od mraza ne bi trebalo da budu velike, a u nekim krajevima ih nece ni biti pretpostavljam (Vojvodina i severni delovi Srbije su bolje prosli od juznih, izgleda da u vecini mesta nije ni bilo mraza)...
Mali presedan, Pozega, koja je obicno najhladniji grad u ovakvim slucajevima zbog mikroreljefa, imala najnizu temperaturu oko 2 stepena (bilo je oblacno u tom kraju, pa se nije javio mraz ko u drugim krajevima gde je noc pretezno bila bez oblaka)...
 
Хвала @mealy , тако сам и урадио. Хтео сам да прскам сутра, пошто је данас дувао ветар, али кад сам видео твој пост предомислио сам се и опрскао данас. Стварно изгледа као монилија, мало ми је чудно, с обзиром да осим две мале гранчице на једном стаблу прошле године, до сад нисам имао проблема што се тиче монилије. Не би ваљало да јесте, јер ако јесте бојим се да ово прскање није имало неког ефекта... Видећемо, ако будемо имали шта да гледамо, пошто овде у Крушевцу је ноћас температура била -3,1 степен (оно што сам ја уочио у 6:40 и 7:00, а можда је било и хладније у току ноћи) званично по РХМЗ-у (аутоматске мерне станице) и колико сам уочио, Крушевац је био најхладнији у Србији (ако не рачунамо планине и Сјеницу), а после њега најхладнији су били Лесковац и Крагујевац са по -3 степена Целзијусова. Има доста штете, мада има и по неки отворен цвет који је преживео (за сад). Добро је што по мојој слободној процени има још 30-40% неотворених цветова.
 
Za moj kraj sledeće nedelje javljaju -6 tako da kod mene ni toliko neće ostati,verovatno ni za pojesti.Šta da se radi,čitavu zimu nema minusa i na kraju će nas omlatiti u fulu,sve do jednog cveta.Neće vredeti ni loženje jer će talas hladnoća trajati izgleda 3-4 dana.Na zalost meteo prognozeri ce izgleda dati tacnu prognozu dva dana pre toga.Niko da se oglasi,cas ovako cas onako,svi cute.Neverovatno da niko ne moze dati pribliznu prognozu za 7 dana.Toliko se klima promenila.Treba upozoriti ljude kod kojih ce biti -2,-3 ili -4 gde se jos i nesto moze spasiti.Trebalo bi da se pripreme.Pripremite se ,sve je izvesnije da ce biti svega naredne nedelje u nekim krajevima.
 
Poslednja izmena:
Pele, ja koristim ovaj sajt (weather2umbrella) i priblicno je to to sto se tice prognoze (temperature su pribliznije tacne, padavine znaju nekad da pogrese malo vise)).. Obrati paznju da se model svaki dan rekalibrise (mozda i vise puta dnevno) na osnovu merenja, pa se i prognoza (bez obzira sto je 7-dnevna) mena svaki dan, zato sto se model rekalibrise tj uskladjuje sa aktuelnom situacijom... Sto si blizi trenutku gledanja, odnosno sto je prognoza manje dana unapred, veca je preciznost, i obrnuto (mnogo preciznije je za sutra sta ce biti, nego za 7 dana u sustini)...
Imas i windity sajt, mozes i tmao da gldas ,ja i njega koristi posto ima 3 modela... Naravno mozes i RHMZS, imaju 30-dnevnu i 5-dnevnu (5-dnevna je naravno mnogo tacnija)...

Ja koliko sma gledao, ni kod tebe ne bi trebalo ispod -2 da ide, sto nije drasticno tj krticno (imace stete, ali vecina cvetova bi trebalo da ostane)...Naravno, ko sto si i sam reko, to su samo procene...
Evo na primer, juce kod mene ujutro bilo na brdima izmedju -0.5 i -1 (sa meteoroloske stanice izmereno), dok je u Krusevcu na 20km od mene, bilo -3... A opet, kod mene kuci u kotlini, je bilo -4 cak (sa termometra ispred moje kuce cale ocitao).... Jutros gledam izgleda u Krusevcu bilo i ispod -3 stepena, a moja stanica na brdu pokazuje minimumalnu temperaturu izmerenu oko +3 stepena, sto je drasticna razlika...

Evo jos jednog linka, tu mozete da gledate temperature koje su se desile na odredjeni dan i odredjeni sat...Nemaju bas uvek za svaki sat, ali i na 2 ili na 3 sata je korisno znati sta je i koliko bilo...
 
Poslednja izmena:
A evo vrednosti za jutros, druga vertikalna kolona su minimalne temperature izmerene jutros u bilo kom trenutku..a prva kolona su temperature u 6 ujutro (tj 7 ujutro po nasem, posto se racuna po UTC vremenu, a to je zapadnoevropsko i britansko, mi smo zona sat vremena ispred)..
 
Vrlo je teško u Temerinu (generalno Vojvodini) baviti se nekim ozbiljnijim obimom proizvodnje kajsija. Izmrzava i kod mene u Zaklopači često, zato svi sadimo na nadmorskm visinama preko 150 metara (ko ima takve parcele).
Prošle godine je ovde izmrzla ispod 130mnv 90-100%
Između 170 i 180mnv samo 20—25%
Preko 200mnv je ostalo 100%

Svestan sam da nije bitna samo nadmorska visina, ali eto podataka od prošle godine iz Zaklopače, pa i Grocke, Brestovika, Ritopeka...


Послато са Mi 9T Pro уз помоћ Тапатока
 
U predelima ko moj i Radashin-ov, tu je veoma bitna visa nadnomrska visina zasada u odnosu na najnize delove u okolini (20-30m vise od doline je minimum, a sto vise to bolje)... Medjutim, u Vojvodini je drugacije, posto je vecinom sve skoro pa ravno i ima vrlo malih razlika u visini... E posto je sve velika povrsina koja je ravna, onda treba izbegavati mikrodepresije, i birati delove koji su mkar par metar iznad najnizih, i to u dosta slucajeva zna da napravi veliku ralziku razliku posto sloj invertovane temperature nije mnogo dubok ko kod nas gde su brda i udoline, gde u udolini zna par desetina metra da bude sloj hladnog vazduha, u vojvodini je to znatno manje, tako da i 4-5m vislji delovi u odnosu na ostatk znaju da naprave razliku..
Narvno, slazem se s iznetom opaskom da je principijelno proizvodnja u Vojvodini mnogo rizicnija, pogotovu kad vegetacija krene ranije, i to vazi za sve kosticave vrste (kajsija je tu najosetljivija), a jabuke i jabucasto voce te uslove bolje podnose...
 
Primecujem danas na starjim kajsijama koje nikada nisu rezane i prosle godine su izbacile abnormalan rod da nema nesto mnogo cveta moze da se desi da su se malo iscrpele a sorta koja ima najbolje cvetanje od svih je ROKSANA ovo pominjem zato sto nas profesor Keserovic istice pre par godina da njegove sorte NS SORTE izbacuju rod veci nego roksana 8 do 10 puta tako da marketing je uvek bio raznovrstan zavisi na ciju vodenicu ide a sto se tice cvetanja sorta koja poslednja cveta kod mene u vocnjaku iako su mozda cak sati u pitanju je NS RODNA a ono sto mene zanima KADA CVETA NS 6 nju nemam u kajsijaru a po fotografijama bi rekao da ona cak stize posle NS RODNE.Znaci koja sorta kod vas zadna cveta tj koja zadnja stize HVALA
 
I kod mene roksana najpunija cvetnih pupoljaka. Jos jedino ona nije pocela da se otvara. Kod mene poslednja pocinje da cveta sulmona, rumunska sorta, zadnja i stize. Mada su plodovi prilicno neugledni, bledi i ne mnogo veliki prosle godine sam ih prodao bez problema nakupcima jer vise nije bilo nijedne druge kajsije.
 
Primecujem danas na starjim kajsijama koje nikada nisu rezane i prosle godine su izbacile abnormalan rod da nema nesto mnogo cveta moze da se desi da su se malo iscrpele a sorta koja ima najbolje cvetanje od svih je ROKSANA ovo pominjem zato sto nas profesor Keserovic istice pre par godina da njegove sorte NS SORTE izbacuju rod veci nego roksana 8 do 10 puta tako da marketing je uvek bio raznovrstan zavisi na ciju vodenicu ide a sto se tice cvetanja sorta koja poslednja cveta kod mene u vocnjaku iako su mozda cak sati u pitanju je NS RODNA a ono sto mene zanima KADA CVETA NS 6 nju nemam u kajsijaru a po fotografijama bi rekao da ona cak stize posle NS RODNE.Znaci koja sorta kod vas zadna cveta tj koja zadnja stize HVALA
Ns 6 cveta kada i ostale ns sorte,samo se bere 2-3 dana kasnije.I kod mene su prerodile prosle godine pa takodje ima manje cvetova,pogotovo ns rodna,skoro 70% manje.Neka stabla nemaju ni jedan cvet.Ns 4 i kasnocvetna solidno,kao i ns6.Sto se tice izmrzavanja kajsije u Vojvodini, mislim da je svuda isto,nema tu vise razlike izmedju Srbije,Vojvodine,nadmorske visine...Prosek je svaka druga godina i mislim da je svuda isto,retko da neki reon ima svake godine kajsiju.Inače danas sam prskao,mladi vocnjak sa akordom a stari sa signumom.Prskao sam jedan deo po mraku zbog pcela koje sam doneo u vocnjak pre neki dan i koje su danas lepo radile svoj posao.I dalje se ne zna koje ce temperature biti,na meteo forumu juče tajac..Od sada verujem samo HMZS,ovi ostali skacu sa -6 na nula jednog dana a drugog sa o na -4...I tako dan za danom,razlike po 10 stepeni narednog dana.
 
Већа могућност је да ми роде пистаћи него кајсија. Видјећу још бугарску зарзалу. Имам једно младо стабло. Прошле године није имала нимало трулежи док су остале масовно струлиле. Силред има добру родност. Биг ред чист промашај. Кармела и виорика би могле бити добре. и цунами обећава. Није смрзао иако је посађен у новембру 2017. године, а мраз од -17 је био 28. фебруара 2018. године. Тада су годину дана старије кајсије уредно измрзле па сам их морао сјећи на неколико цм изнад калема докле је био снијег да их заштити.
 
Nazad
Vrh