Kajsija

Slažem se da ne mora da znači ali ja lično ne bih razmišljao, na svakom je da proceni :) Generalno na svakom voću čim vidim da se nešto suši tj vene, ja isečem.
 
Šta mislite u čemu je problem na mojim kajsijama sorta Roksana
fotografija0425.jpg
fotografija0427001.jpg
fotografija0424.jpg
 
Najbitnije je svako stablo koje je zarazeno ili je ,,sumnjivo'' iscupati i skloniti-spaliti.Ako treba i 20 stabala,bolje nego da se zarazi 200 ostalih.Tesko je kod kajsije prepoznati sve simptome bolesti i odrediti tacnu dijagnozu.
 
Nije mislio na rupe već na zelene šare :)

Mene takođe zanima, kalemio sam ove godine sam sebi domaće, od onih što su se primile jedna ima slične simptome a ostale nemaju a sa istog su stabla grančice, stabla koje nema simptome, takođe je Komadarina kalemljena grančicom sa stabla koje je od mene i nije imalo simptome.

Kalemio sam na kombinaciju džanarika+stenlej ali sam sadnice kupovao, pa je moguće da su one zaražene šarkom....aj postaviću i ja sliku kad stignem.
 
Već su obrane, čitavih 5 kofa sa 14 stabala :) što je najgore bilo je i sitnih, jedna sama na lepoj mladoj grani a sitna :) ovih dana komša vadi bagerom :)
 
Aj važi, ove su sve ionako debla bila puna smoljavih rupa ali u debli u granama nisam video ništa neobično.
 
Ja sam nabrao 150kg sa 40a voćnjaka u 20. godini! Deblo i krošnja su tako razvijeni da bi jedno stablo moglo da rodi toliku kilažu i to dobrog kvaliteta! Testereto, pa sajlaž, što bi rekao moj prijatelj...
 
Evo da se i ja pohvalim..:) moja kajsija stara nekih 10 godina je ove godine iznela citavih 18plodova(savrsenog ukusa,bez bolesti) do duse niti je prskam,niti orezujem samo je zalijem jednom dvaput....
Ali prosle godine je bilo 4 ploda, dakle bio je porast od 450% ove god.... Preprosle samo jedan sto je opet 400%...
Zakljucak: Mnogo je lepse posmatrati procentualnu statistiku:)
I ako nastavi ovako eksponencijalno da raste dogodine kuvam dzem:)

E sad imam i jedno malo stablo 3g... i jako sam zadovoljan rezultatima prolecnog potkracivanja lastara:) Naime krajem aprila i u maju potkracujem ovogodisnje izdanke i dobijam inzvaredno grananje na tim mestima.... Ovo vec redovno primenjujem na sljivama,a prosle i ove godine sam odlucio da se zezam i sa kajsijom....
 
Samo da ne bude zabune, ovo pričamo za rane kajsije new jersey klon 39, domaće kajsije, kečk. ruža i ostalo su prepune, negde su grane već počele da se savijaju pa sam radio proredu, mnogo su guste i bojim se ostaće sitne i krenuće trulež pa sam probao proređivanje umesto vezivanja kanapom.

Zato sam i rešio ove godine da povadim ove, stvarno nije bilo razloga ove godine da podbace, kad su cvetale bilo je puno pčela, mraz videle nisu, jedina moja teorija je da im treba sorta oprašivač a to ne znam šta je niti mi se mlati ili su stvarno loše kao sorta.
 
Da da Đoka, on mi je kao što vidiš komšija, njegov je taj montažni objekat, bager je unutra :)
 
Nazad
Vrh