Kajsija

Покретне слике ложења дрва:
https://youtu.be/b04xlhxpgSs

- - - - - - - - - -

Ове ноћи не би требала температура пасти испод -1 па нећу ни ложити ватру. Ја сам прошле годуне 26. априла на -2,6 имао штету на кајсијама преко 90 посто. А, плодови су били као орах.
Сад код тебе ће штета бити мања, око четвртине, јер још омотач није спао и штити.
 
U Vš -1, nema štete nikakve.
Predviđaju oko 10og zahlađenje, nadam se iznad nule kao što kažu.

Sad lako može da se desi negde da trešnja izmrzne u cvetu a kajsija da prođe u precvetavanju....što se verovatno skoro nije desilo.

Ovo sve ide u prilog teoriji da globalno otopljavanje ide u prilog gajenja kajsije u srbiji u budućnosti, ovo je najverovatnije 4. godina bez značajnih šteta od mraza. Treba raditi na tehnologiji ali ima nade.
 
Kod tebe sa -1 verovatno je sve ok ,ja cu danas pazljivo da pregledam da vidim kako je prosla sa -2 i kusur.Nisu bas sve 4 godine bile rodne,2013 i 2015 nije bilo skoro nista(bar kod mene).Sta ce biti ove videcu danas a i daleko je jos jul mesec.
 
Јутрос опет мраз. У граду -0,8, а на селу не знам. Једино ме радује, овај мраз може бити на брду мању него у котлини јер је увозни хладни ваздух прошао.
 
Juce sam malo izvrsio inspekciju i cini mi se da je steta oko 90% na visini do 1,5m, ali ce se bolje videti za dan-dva kad se bude uzeo u obzir i nocasnji minus.
 
@ivanstyu kako si kontrolisao,juče si pisao da su precvetale,jesi sekao zametke žiletom ili ...... šta si radio? Nije bio jak minus gornji deo krošnje ti je ostao a i dole moguce da ti ostanu prosarane,što opet nije loše.
 
Pa da, otkinuo sam nekoliko zametaka i vidim da su pocrneli ili su dehidrirali. Dok u gornjem delu su svetlo zeleni i na dodir ne otpadaju. Nije lose ako ovako ostane jer drvo ce svakako poceti samo da odbacuje visak plodova.
 
Kod mene je bilo -2,6 a jutros nije bilo mraza.Inace nisam za ovih 7-8 godina imao ovakvu situaciju pa ako je neko prosao kroz to molim da mi odgovori.Ima otprilike 20% cvetova kojima je tucak celom duzinom crn i naravno kada otvorim omotac i ukaze se plod on je crn-smrzao.To sam otpisao.Mene interesuju oni cvetovi kod kojih je samo vrh ili gornja cetvrtina tucka crna ,da li ce izgurati plod posto je on vec oformljen kada otvorim omotac i plod je zelen,takodje i nukleus-jezgro ploda nema crnu sredinu.Kajsija je inace kod mene 90% precvetala.
 
Хмм. Код мене је било -2,7, али на 20 цм висине. Јутрос је било -0,8 на 80 цм висине. Ноћас нисам штитио. Чињеница је да је мраз испод -2 трајао око два сата. На кајсијама још не видим никакву штету. Али треба сачекати још који дан, некад се смрзавање покаже касније.
 
Kod tebe sa -1 verovatno je sve ok ,ja cu danas pazljivo da pregledam da vidim kako je prosla sa -2 i kusur.Nisu bas sve 4 godine bile rodne,2013 i 2015 nije bilo skoro nista(bar kod mene).Sta ce biti ove videcu danas a i daleko je jos jul mesec.

Izvinjavam se jer sam prevideo da je negde mraz naneo štetu, meni je predrasuda da je Vš najgori po tom pitanju pa mislim ako sam ja prošao-svi su prošli.

Danas sam bio u voćnjaku i nisam našao ni jedan "oprljen" zametak (bilo je između -1 i -2). Većina zametaka se dobro drži i ne otpada a kada se skinu suvi listići ostaje jarko zelen mini plod, tako da pretpostavljam da su oplođeni što me je iznenadilo jer su brzo precvetale i nisam viđao mnogo pčela.

Sad gledam istoriju T za 2015. ( http://sumeteo.info/wxtempdetail.php?year=2015 ) i vidim da je bilo -2,4C 04.aprila ali se ne sećam i ne vidim u dnevniku da sam tada imao štete...mada to su bile dvogodišnje sadnice pa sam mislio da je normalno da nema roda.
Ali vidim da sam 28.03. posledni put prskao protiv monilije pa pretpostavljam da su 04.04. već bile debelo u precvetavanju.
 
Poslednja izmena:
To crno na vrh tucka koliko se ja secam nema veze, to se i samo desi u nekom momentu i bez mraza.
 
Imam problem sa kajsijama u vocnjaku ,pojavile se nekakve braun fleke na nekoliko kajsija , .
Novembra kreceno krecom i prskano sa cubrablau z i u martu modrim uljem .,\ne znam sta je to i sta da radim ,
:zli:, hvala unapred na odgovorima .









 
Тиборе, провјери је ли то смола.

- - - - - - - - - -

Ако је смола сади друге и то високо калемљене на шљиву. Мени ни једна којој се смола појавила није преживјела дуже од четири године.
Ту се усели гљивица леукостома или бактерија псеудомонас или обоје.
 
Imam problem sa kajsijama u vocnjaku ,pojavile se nekakve braun fleke na nekoliko kajsija , .
Novembra kreceno krecom i prskano sa cubrablau z i u martu modrim uljem .,\ne znam sta je to i sta da radim ,
:zli:, hvala unapred na odgovorima .









Verovatno je parazit i na zalost tu na flekama ce se verovatno pojaviti rak rane .Lek je vadjenje i spasavanje zdravih sadnica od zaraze.U jesen i prolece naravno obavezno plavo prskanje.
 
Da li koristiš panol pastu zbog mirisa ili zbog nekog drugog efekta (površinski napon)?

Zbog mirisa,nemam iskustva sa tim pa rek'o ajde da probam tu kombinaciju.Inace kajsija kod mene precvetala,ovaj put ns kasnocvetna najvise odmetnutih plodica,prati je ns 4 pa ns 6.Novosadska rodna mi nece nikada vise u vocnjak.Veciti problemi sa njom.Ili prerodi pa plodovi sitni kao prepelicija jaja,ili ne rodi uopste kao ove godine,onda raste kao luda,ne mozes je stici orezati i ove godine najvise susenja na njoj.
 
Zbog mirisa,nemam iskustva sa tim pa rek'o ajde da probam tu kombinaciju.Inace kajsija kod mene precvetala,ovaj put ns kasnocvetna najvise odmetnutih plodica,prati je ns 4 pa ns 6.Novosadska rodna mi nece nikada vise u vocnjak.Veciti problemi sa njom.Ili prerodi pa plodovi sitni kao prepelicija jaja,ili ne rodi uopste kao ove godine,onda raste kao luda,ne mozes je stici orezati i ove godine najvise susenja na njoj.

I ja sam danas obilazio i baš sam se začudio NS Rodna bila extra cvetala a jako malo zametnutih plodova. Kad sam sadio naručio sam i 80 Zaklopačke ruže i izgleda da mi je i to sve dao NS Rodnu (da popizdiš) samo jedna mi je drugačija cveta već drugu god nedelju dana pre ostalih i lepo ponese, razlika u zametnutim plodićima je ogromna u odnosu na NS Rodnu.
 
Pa napisi ko ti je to poslao, koji rasadnik, da se ljudi ne predju lao ti. Ja bi za te prevarante posebnu temu.
Ovi iz MAVM rasadnika bas hvale NS rodnu kao najbolju kajsiju, a imaju i druge sorte, navodim njih jer oni rade i oglede.
 
Pa svi je hvale zato sam je i sadio, nisam hteo puno da mešam pa sam uzeo 300 NS Rodne i navodno 80 Zaklopačke... čekam još da vidim rod pa da potvrdim sigurno dali sam prevaren... kad budem siguran naravno da ću reći ko me zavrno.
 
Pa napisi ko ti je to poslao, koji rasadnik, da se ljudi ne predju lao ti. Ja bi za te prevarante posebnu temu.
Ovi iz MAVM rasadnika bas hvale NS rodnu kao najbolju kajsiju, a imaju i druge sorte, navodim njih jer oni rade i oglede.
Neka je hvale,meni kao sto rekoh u vocnjak nece vise.U novom zasadu ni komad ns rodne necu posaditi.Za nju je ns4 pojam.
 
Nazad
Vrh