Kajsija

Ako se makar malo pomere do kraja sl nedelje npr da budu makar kao na prvoj slici onda cu i ja sledeći petak-subota, uzeo sam cormax za prvo prskanje nije jako skupo pa nek makar malo pomogne isplati se.
 
Malo pakovanje 20gr za 100l vode oko 380din, moje kajsije su još mlade (čitaj male) pa 85a oprskam sa oko 300l vode što je oko 1100din za prskanje. Imaju pakovanja od 200gr za 1000l i nešto su jeftinija ali nemam malu preciznu vagu pa sam uzimao ova manja pakovanja.
 
Vredi prskati,zasto se prska kad je 10% cvetova otvoreno.?Sta je sa onih 90% ne otvorenih?Zastiticemo i tih 90% sa tim prskanjem.Ako bude ta kisa od 7-8 uzastopnih dana sa temperaturama ne ispod 15 stepeni kako najavljuju, ima da se rascveta u sred kise i onda muke kao i prosle godine,4xsam prskao za 20 dana.Ipak mislim da ne treba zaliti 50eur po hektaru ako ce bar i nesto preventivno pomoci.Ako gljiva Monilia prezimljuje u kori grancica i osusenim plodovima onda je treba ,,stopirati'' pre pocetka cvetanja i smanjiti bar malo potencijal zaraze na cvetove. Posle toga u samom cvetanju.Mozda i nisam u pravu,iskustva su razlicita.
 
Monillinija ulazi kroz tučak cveta znači on mora biti poprskan da bi se zaštitilo. Moguće je ranijim prskanjem smanjiti potenijal bolesti koja se nalazi u voćnjaku, ali moniliniju prenosi vetar iz drugih parcela ,pčela a ona pada na cvet koji se tek otvara a nije zaštićen i eto problema
 
Uglavnom sa zemlje plodovi ili od prosle godine zaostalim u krosnji, to je izvor zaraze
Valja ih poskidati na vreme a zemlju plitko isprevrtati, po uticajem vece vlaznosti od rose za zemlje se podize spora, valja pokositi travu u periodu cvetanja da sto manje rose ima u vocnjaku
Ne znam jel bi isto bikarbona tu pomoga jer je isto gljivicno oboljenje.

Cveta li kome kajsija?
 
Kod mene ne , mada i nemam ranih sorti ali ce ove godine cini mi se biti jako mala razlika ucvetanju ranih i kasnih sorti.
 
Ја сам данас хтио да опршћем плавимуљем, али је било хладно, 5-7 степени. А, пирио је и вјетар. Колико да ставим плавог уља за ручно прскање, а да не оштетим пупољке?
Слике:

 
Прва слика је аурора, она је највише набубрила.
Друга је кајсија џиновских плодова, она није толико. Ставићу ја два пошто на ову другу, а аурору нећу ни прскати.
 
Мора да су ме зезнули! Септембарска и Роксана у белим балонима а Свит ред, Аурора, Крупна рана, ДМ 1 и Кечкеметска ружа - црвени пупољци. Све су пуне пупољака - чудо Божије. Ако опстану мораће се проређивати.
 
Nema to veze druze, makar ja tako mislim ,kada je u pitanju nektarina i breskva kasnije sorte prvo cvetavaju, mozda je tako i za kajsiju
 
Слажем се али опис из расадника који ме је понукао да набавим Септембарску (и поред високе цене) је: " Cveta kasno, a ima jedinstveno sazrevanje plodova polovinom septembra. Rano stupa na rod (u drugoj ili trećoj godini) i daje veoma visoke prinose u redovnom plodonošenju....Izuzetno je otporna na prouzrokovače bolesti."
 
Ni ne pise, pise samo da kasno sazreva. Vec je bilo rasprave na njihovoj facebook strani. Kazu da cveta kad i ostale, cak i posle ns rodne. Ljudi koji su je sadili kazu da nikad nisu jeli lepsi dzem nego od te kajsije, jer je aromaticna i veoma suvog mezokarpa. Imaju sad neku novu slovenacku, koja jako kasno cveta tako da je mraz nikad ne hvata, samo je sitnija. Mozda su od oktopoda uzeli grane.:osmeh:
 
Nazad
Vrh