Kajsija

Danas se malo radilo u kajsijama
fotografija0574.jpg
fotografija0573.jpg
fotografija0571.jpg
fotografija0571.jpg
 
E vasovac ovo je tuga. :( Zuti listici kod mene na onim kajsijama koje su izgleda izmrzle i ne znam da li ce im biti pomoci
 
Ако је румен на новим прирастима то је сасвим природно, док је млад треба да се мало румени. Ако се румене сви листови онда не знам шта је у питању.
 
Svako stablo koje je ponovo olistalo krajem novembra-pocetkom decembra se kod mene osusilo,oko 60 komada(kao sto rekoh uglavnom ns rodna).
 
Šta bi mogao biti uzrok prozirnosti lista kajsije? List je nekako mekan i malko rumen ali proziran.
Ne mora nista da znaci,to su mladi listovi koji tek treba da ,,sazru'' i dobiju cvrstinu.Ukoliko se ne sredi situacija sama od sebe probaj sa ,,DITANOM'' i azotom pocetkom maja.

- - - - - - - - - -

Najgore je to sto su stabla kod mene bas velika,debla su precnika i 15 cm.Koren jak pa moram prvo da otkopam,presecem 3-4 glavna korena i tek onda mogu da iscupam traktorom.Slikacu ovih dana pa cu postaviti na forum.
 
još jedna iz dvorišta se sprema za kaput al ovo mi ne liči na apopleksiju ko kod drugih biće ovo da je mraz i to dobar . Šta vi mislite ? Aurora ( bar mi je tako prodata u mavm ) je u pitanju i nenormalno je rano cvetala i to nenormalno puno baš baš puno. Inače nikad je nisam probao probaću da je ošto orežem pa ako i dalje ne bude ode ona za potpalu

 
Meni je u martu čovjek kalemio NS4 na stenlej posađen jesenas, ali nešto slabo kreće, ne znam da li će šta biti od toga...
 
Treba verovatno da ti se prvo primi sljiva ako je sadjena jesenas pa tek onda da pogura kalemove. Ja iskreno nisam nikad tako radio kalemljenje dok nisam bio siguran da mi se primila podloga. Bice to ok verovatno
 
Ove godine je (bar u Zaklopači) izuzetno loš prijem (pogotovo kada je Ruža u pitanju)! Za razlog nisam siguran, imam više teorija... Proverio sam na bar 10 različitih mesta, 5-6 različitih kalemara je kalemilo, 7-8 različitih njiva iz kojih su sečene kalem grančice, od podloga posađenih jesenas, do onih posađenih u jesen 2013. - svuda više-manje slična situacija.
Ja sam, ko uz q, kalemio ove godine 2.300 komada Ruže (između 10. i 25.03). Treba da odem da prebrojim prijem, a ne ide mi se nikako...
 
Neko moje lično mišljenje je da takvi kalemovi inače slabo napreduju. Dokaz je i kad kupujete sadnice sa posrednikom, grane od kajsije nisu veće od 30-40 cm a rasle su celu godinu.

Isti je slučaj i sa sadnicama koje sam sam sebi kalemio prošle godine, doduše manji je broj u pitanju, od 10ak koje su se primile, sve imaju jako mali porast, tačno oko 30 cm svaka grana. Doduše nisam ni je to baš majstorski odradio, ja sam bukvalno makazama isekao ukoso podlogu i granu, stavio i uvio gumicom, nije baš ni debljina skroz jednaka.

Evo ti slike od dve, jedna se nažalost biće osuši ove godine, dal je presekao mraz krajem prošle ili onaj što je bio jedno veče skoro ne znam, ali da vidiš porast.

 
Da, zakon je da se podloga sadi u jesen, a da se kalemi na drugo proleće, tj. da podloga raste na mestu cele sledeće godine. Ništa se ne gubi, već se dobija. Imam ja takvih primera. Ove koje mi se sada prime, uz blagovremeno skraćivanje grana, na jesen će biti pravo malo drvo (krošnja). Mali deo sam nakalemio prošlog marta (bile su jako debele podloge) i one su i lošije od ovih što ih je oktopod fotografisao. Na jesen ove godine, većina sada nakalemljenih (koje se prime, naravno) će prešišati ove što su kalemljene prošlog marta.
 
Nazad
Vrh