Kada koristiti ureju ?

garisa

Član
Učlanjen(a)
14 Jun 2010
Poruka
182
Kod kukuruza je OK da se ide ureom i možda max 150 kg/kj, na peskovitijoj zemlji(??), kod suncokreta NE urea! Suncokret se inače ne đubri azotom i ako baš hoćete da ide azot, onda 50 kg/ha a.m. amonijum-nitrata ili još jednostavnije 100 kg AN/kj ili 150 kg/kj KAN-a.

brankovic

Član
Učlanjen(a)
14 Jun 2011
Poruka
4.006
A kod nas gde je kisela zemlja? Samo KAN,je l tako? Da li predsetveno,kroz depozitore na sejalici ili kasnije kroz špartač?
Znam da je Garisa stručan,pa da iskoristim njegovo prisustvo na forumu :osmeh:

garisa

Član
Učlanjen(a)
14 Jun 2010
Poruka
182
Deo KAN-a, ide pre setve, a drugi deo u špartanju tj međurednoj kultivaciji. Kiselo je kiselo. Koliko kiselo? ispod 6,5 ili 6? Azot uvek ide po celoj površini. Probao u depozitorima ali ovo su rekli stručniji. U depozitorima sam imao bolji efekat 2007 kada je bila suša. Drži se cele površine. Pazi višegodišnja primena AN-a smanjuje pH ka kiselom.
Pozz Gariša.

brankovic

Član
Učlanjen(a)
14 Jun 2011
Poruka
4.006
Kakvi 6-6,5. Kod nas je oko 5,čak i ispod toga. An i ne koristim već odavno,Ureu takodje izbegavam. Najviše koristim KAN,NPK i MAP.

Shale

Član
Učlanjen(a)
3 Nov 2009
Poruka
3.598
Kod kukuruza je OK da se ide ureom i možda max 150 kg/kj, na peskovitijoj zemlji(??), kod suncokreta NE urea! Suncokret se inače ne đubri azotom i ako baš hoćete da ide azot, onda 50 kg/ha a.m. amonijum-nitrata ili još jednostavnije 100 kg AN/kj ili 150 kg/kj KAN-a.
A zašto ne urea na suncokret? Pa ja već godinama najbolje rezultate poštižem sa 100 kg/kj Uree....

grabik

Član
Učlanjen(a)
5 Avg 2015
Poruka
2.053
Nista ne dobijas, samo bujnu lisnatu tamno zelenu biljku , a prinos nista veci ako gledas ekonomsko ulaganje, veci efekt je samo NPK ,novac-prinos.

ratatatui

Član
Učlanjen(a)
30 Mar 2018
Poruka
1.624
Шта ви причате и одакле вам то да сунцокрету не треба уреа!?! Свакој ратарској култури је потребан азот, то су инфомације из неких квази извора

PGR

Član
Učlanjen(a)
18 Jul 2019
Poruka
119
Nista ne dobijas, samo bujnu lisnatu tamno zelenu biljku , a prinos nista veci ako gledas ekonomsko ulaganje, veci efekt je samo NPK ,novac-prinos.
Suncokretu treba manje azota nego kukuruzu ili pšenici, ali mu opet treba, a bujnija lisnata masa = bolja fotosinteza = bujniji koren = ...

šandor

Zaslužan član
Učlanjen(a)
30 Avg 2008
Poruka
3.411
Što se tiče uree ja za ovu godinu , zaorao sam 100 kg uree po kj ( predusev š.repa i kukuruz ) i sad kad dozvoli vreme stavim još 100 kg uree ( predusev š.repa , kukuruz i soja ) i zatvorim brazdu.

Učlanjen(a)
20 Sep 2011
Poruka
6.440
Od boga zdravlja ove godine je plan da se ide koroz sejalicu urea, 30% usteda samo na kolicinu, plus na isparenje (jer nikad ne stignem za 24h da je zatrpam) i efekat na usev trebalo bi biti bolji.

Vrh