Kada koristiti ureju ?

Sve ok , samo se neće na taj način uštedjeti količina azota . Dabome da se nesmije ostavljati na površini , ali bolji način da se uštedi azot je da se da iz 2 puta i kasnije . To sa azotom ujesen je veliki rizik , u kišnoj godini su veći gubici i do kraja će ostati malo a kad je najpotrebniji.
 
Meni su nakon analize rekli da treba zemlji da dam 225kg/ha N; 80 kg/ha P i 30kg/ha K. Ja sam na parcelu od 2,5 ha razbacao 500 kg 3x15; 375 kg MAP i 175 kg uree.Dakle za P i K sam ispoštovao preporučene količine i kako su rekli 1/3 N (okko 75kg N - msl na kad se preračuna to je 77,2kg). E sad jedino što me buni je da treba da rasturim predsetveno 350 kg/ha uree (tako napisali) - verovatno da bih ispoštovao količinu od 225kg N/ha. Po meni je to mnogo N i razmišljam se da ipak idem sa ukupnom količinom od 200 kg/ha uree. Sve ovo je za sejanje kukuruza. Ako može neko da mi kaže da li treba ovoliko N kako su napisali ili ne.
 
Ako je primenjujes i na ozimim kulturama u prihrani onda je uzalud bacas.

Kako to tacno mislis? Mozda nisam pratio pa te ne razumem...
 
Kaze da od azota koristi samo ureu, ako seje psenicu, jecam, i ostalo znaci da ih prihranjuje u'prolece sa njom, sto nema apsolutnog efekta sa datumom prihrane.
 
Kako urea nema efekta u prihrani ječma i pšenice,koliko ja vidim on nije napisao datum kad je prihranjuje.Ja sam probao svašta ali bez uree nema dobrog roda.evo u međuvremenu je napisao kad baca ureu i po meni je to ok
 
Probao sam an I kan na kraju je slabiji prinos.Ako mislis na prihranu ureom pocetkom januara to kod nas niko ne radi.
 
Pocetkom januara moze urea kad bi februar bio iznad 10 stepeni prosecnih,dnevnih.Zbog cega tako rano sa ureom ?
 
Ja sam mislio na temp. vazduha zbog psenice i njenih potreba za azotom.Uglavnom da je tako dugo potrebno za njenu hidrolizu onda je niko ne bi ni koristio.Trenutno kakva je zima,a ovakva je duze vreme,bez jaceg sneznog pokrivaca,bez kise da spusti to djubrivo na bar 4-5cm i ono najgore ,maltene svakodnevno se otapa povrsinski sloj zemljista koji se tokom noci smrzne,urea koja je rasturena tokom januara pa i prvom dekadom februaru (no ne znamo kakav ce biti jos) ima ili ce imati gubitke po meni bar 20-30% ,amonijak-nh3 naravno,jer daleko da joj je potrebno do proleca da se hidrolizom razlozi do istog.Inace kazu da oko 50% azotnih djubriva u celom svetu cini urea,treba je samo pametno koristiti,jer jbg ,sto bi ameri rekli ''you get more bang for less bucks'',so why avoid it ?.
Evo nesto na brzinu,a koliko vidim kod njih su jace zime a koristi se i urea inokulisana inhibitorima ureaze,oba smanjuju volatizaciju.
 
Jednostavno nije za prihranu ozimih useva, ne odreaguje u pravom trenutku a usev je gladan.
Uostalom i ljudi sa instituta je ne uzimaju u obzir za prihranu jer je neprecizna.
 
Nazad
Vrh