John Deere

Sobzirom da smo zavrsili "osnovnu obradu" zemljista odlucili smo da ove zimske dane iskoristimo da uradimo caure i bolcne na prednjem mostu. Prvo je traktor dobro opran i osusen, a onda se krenulo sa skidanjem jednog po jednog dela, sve dok se prednji most nije skroz rasklopio i odvojio od sasije traktora. Onda smo kolevku prednjeg mosta koja je ujedno i motor volana odneli u masinski centar gde je obradjena i ubacena umetak caura u koju je ubacena originalna caura. Pa da krenemo redom:
ps5f.jpg
[/IMG]
Na prvoj slici se vidi nova umetak caura, medju caura i u njoj originalna caura.
5c1u.jpg
[/IMG]
Druga slika prikazuje kolevku, to jest motor za skretanje prednjih tockova. Vidi se nazubljena(nutovana) osovina na koju se motira ruka a na koju se oped montoraju spone. Vide se i dve bolcne, kraca ide napred, a duza nazad.
wmgi.jpg
[/IMG]
Ista kolevka ali iz drugog ugla.
nqpe.jpg
[/IMG]
Ovako izgleda razdvojen prednji most od kolevke. Kolevka je ovde vec vracena, a da ne zaboravim u kolevci su promenjeni jedan semering i jedna gumica.
urb1.jpg
[/IMG]
I ovaj semering u srcu diferencijala je takodje promenjen, mada nieje curi, po koja kap. Uradjeno je preventivno.
lp48.jpg
[/IMG]
skg1.jpg
[/IMG]
qqb5.jpg
[/IMG]
Ostalo je jos malo da se zavrsi kompletno sklapanje.
 
Nije moj. To je 6800. Trakrtor sam imao prilike da vozim veci broj puta i mogu vam reci da je odlican, barem u ovom delu gde sam se ja sa njim druzio.
Danas je sklopljen do kraja prednji most. Kad je traktor upaljen tockovi su se sami okrenuli, prvo u desnu stranu do kraja pa zatim u levu do kraja. Ajde da kazem da se sam izluftirao posto je ulje iscurilo prilikom montaze i demontaze iz kolevke. Posle tog odradjenog samopodesavanja volan normalno funkcionise.
 
Pitanje za kolege nemogu da pronađem u temi... Bilo je pisano da su prošle godine kupljena 2 nova traktora ali nisu iz istih firmi jedan je u Res-u a gde je uzet drugi...
 
Naisao sam na zanimljiv podatak u uputama za najnoviji 7R traktor.

[h=4]Command Gears[/h]NOTE: Optimum engine speed is 1800 — 2200 rpm in full load conditions. Using higher gear and lower engine speed for light load operation saves fuel and reduces wear. Under full load conditions, use full throttle engine speed.

Ispada se se s njim treba orati na punom gasu sto mi zvuci suludo ako se ima na umu da je motor najjaci na 1800-1900 okretaja. Jel ima neko pametniji da kaze koju na tu temu ? Viđao sam razna tumacenja i ljude koji sa 8000 serijom rade na 2000 okr a i one koji rade sa gasom u podu, koji su u pravu onda ?
 
Drugar me je poslusao kada je vozio 6830 Premium i pri 1800 obrtaja motora mu je pokazivao potrosnju do 25l na sat a na punom gasu taj isti traktor pokaze 30l na sat sto je bezmalo 20% vise.
 
Ju, pa kako to, kad neki "stručnjaci" govore da mora pun gas, pogotovo turbo motor, jer turbina ne radi na manjem broju obrtaja? :haha:::namigivanje::
 
Ja mogu da kazem samo ovo. Svi ti raktori imaju tempomat gde se steluje maksimalan gas, a da se pri svakoj tezoj operaciji rucica gasa gurne do kraja. Znam i to da obrtaji pri opterecenju ne smeju da padnu ispod 1800. Recimo da je neki optimum gasa pri oranju ili podrivanju kad je motor opterecen oo 2000 do 2100, naravno u odgovarajucoj brzini.
Ovo su podaci koji stoje u uptstvu za upotrebu za traktore 8x10, 6x10 i 4x55(60).
Imam jedan primerak preveden na srpski za 8110.
 
Poslednja izmena:
Da, taj za 8110 me i zanima jer ja imam 8300. Ja radim na 2000 okr ali sam vidio na dosta mjesta u Hr a pogotovo u SADu po forumima da je gas u podu kad se rade teski poslovi. A ovdje izricito kazu pun gas, zbilja ne znam ko je tu lud.
 
Jeste gas do kraja ali se maximalan gas moze stelovati. Na 8110 ima i sistem zastite, kad obrtaji padnu ispod neke granice sam prebacuje brzinu na dole. Ovo ti govorim jer sam se vozio nekoliko puta u tom traktoru a sa vozacem smo izuzetno dobri. Traktor je kupljen nov u Sr 2001 u RT dok je to bila uzorna kompanija (sad su propali) i od njih je dobio knjigu prevedenu na srpski gde sve lepo pise. Ja imam istu takvu knjigu na nemackom ali za 4755 i u 90 % knige su iste osim onog dela sto je razlicito kod samih traktora, ali rukovanje je gotovo po istom principu. Preporuka je da u teskim uslovima obrtaji nikad ne idu ispod 2000, a donja granica je 1800. Sve ispod toga je izuzetno stetno za motor i menjac, a zasto mogu samo da predpostavim. Neko mnogo strucniji i pametniji od mene, inzinjeri JD, su to napisali i treba se toga drzati. Ne vidim razlog da se izmislja topla voda.
 
Da ali u teskim poslovima se ne smije limiter okretaja koristit, to sam procitao u uputama a i servis mi je rekao. To imaju 6020 serije, to se koristi kod rada sa kardanom i tako al ne smije se podrivat sa tim limiterom okretaja. Dakle gas na osmici poguram rukom do 2000 okr i tako radim, ali na jednoj ekonomiji u blizini kazu da im se isti traktor grije ako ne radi na punom gasu tj na 2300 okr ili koliko vec moze postic, kad ga zavrnu do kraja onda se ne grije. Dakle, nije bit u limiteru broja okretaja, ista stvar ako ja poguram rucni gas na 2000 ili ga ogranicim iako ne radim to u teskim poslovima, pitanje je dal treba orati na tih 2000 ili 1800 okr gdje moderni motori imaju najvecu snagu ili sa gasom do daske.
 
Steveo zašto se limiter ne bi smio koristiti u teškim poslovima? Ti to Damir rekao ili?
Po meni i rad sa RD spada u teške poslove.
 
Da, oba su mi rekla, da to nije za oranje, i ja sam mislio tako orat jer je lakse a on kaze da se to ne smije jer sa limiterom traktor umjesto da skine okretaje kad mu je tesko i da vidis pa spustis brzinu ili podignes stroj on samo doda gas do poda da stigne to koliko si namjestio na limiteru. I ima smisla to sto govori a i nasao sam to u uputama isto. RD mislim da smije na to ic jer moras ogranicit kardan i nema otpora kao kod oranja. Eo naso sam:

Using FieldCruise


RW55300-UN: Turn Knob to Set Engine Speed


Push engine throttle all the way forward and turn knob (A) to set
engine speed as follows:

OFF (turn knob fully clockwise)

use for heavy tillage field work, such as moldboard plowing, chisel
plowing or ripping

ON (turn knob counterclockwise out of detent)

use when constant speed is required for a particular light load
application, such as planting, fertilizing, or applying herbicide
engine speed can be adjusted from 1350-2200 rpms by rotating knob
engine speed remains constant at set speed
 
Drugar me je poslusao kada je vozio 6830 Premium i pri 1800 obrtaja motora mu je pokazivao potrosnju do 25l na sat a na punom gasu taj isti traktor pokaze 30l na sat sto je bezmalo 20% vise.
Pa kakav mu je učinak bio u tim režimima? Ako je pri punom gasu uradio 50% više površine za1h, onda ispadne manja potrošnja po površini, to je bitno, a ne po satu...
 
Nazad
Vrh