Jecam 2023/2024

moj idem sutra da vidim

jecmovi su opasno pozuteli,pobeleli u poslednjih 4-5 dana

moj je svakako pokazivao da ce se ranije skidati tako da sve zavisi od vremena ali vrlo moguce od nedelje da pada
 
Kod mene ima gro zaperaka po celokupnim površinana.Kao da je ječam krenuo u retrovegetaciju, baš su bili aprobator i ugovarač proizvodnje na licu mesta, nije im jasno zašto se to desilo a složili smo se da će to samo da nam diže vlagu u žetvi.
 
Imali smo malo više sreće sa padavinama.Ječmovi su meni do pojasa, rađen regulator rasta, ima blagog polegnuća i zelene se još uvek.Po klasu od 28 do 30 lepih krupnih zrna, sorta je OS Kum, zamena za Bingo.
 
Bočni izdanci koji su trebali da se osuše (biti odbačeni usled suše) ali su ipak posle neke kiše isterali i oni klas ali sa zakašnjenjem, taj slučaj će biti i u pšenici (negde više negde manje), biće seks sa skidanjem vlage, najgore je što primarni rod (glavni prinos) nećeš moći skidati zbog tih sekundarnih (zakasnelih) klasova a ova kiša još doprinosi tome ali no, biće kako mora biti, novo iskustvo.
 
Vidim da je u Beceju krenuo da skida jecam Nandor Kovac..Zna li neko vise ?
 
Koliki procenat takvog klasja imaš po parceli ili je sorta baš takva?Kod mene nekih 30% i zovem ga Mutant. 🤣
 
Nemam pojma, nisam puno obraćao pažnju😂 Ječam dobro izgleda, ove godine su mu pasali uvjeti, i dosta sam uložio u njega, ali je još toliko zelen da se lagano i brinem, pošto vidim da se tuđi već žute naveliko.
 
Kod nas ce se zetva ‘odgoditi na 10-15 dana..led i vjetar je napravio stete pa ima dosta polega u ataru a i vecinom su sva zita i jecmovi šareni (zbog miseva)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
153031dfad672d377b4b16c573a1dd54.jpg


Proljetni, prosjek..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
kolega jucer ovrsio njegovih 15ha, od 3 do 5,5 t/ha kako koja njiva....prosjek kaze cca 4 t/ha

prva njiva koju je sijao, i poceo vrsiti mu bila najbolja, al steta što najmanji komad, malo manje od jutra, tu računa da je bilo skoro 8t/ha
od sjaja do očaja....
 
Nazad
Vrh