Jecam 2015-2016

Kod nas u bačkoj može da odvali vagon po ha..
 
Ovde ne moze (mislim na stocni jecam). Ako bacis malo vise djubriva polegne i nemas nista od njega. Sta mu sve nisam radio i nikad nije prebacio 5t/ha, sejao sam i dvoredni i sestoredni, zadnjih godina sejem uglavnom dvoredni.
 
Na 2ha je predusev suncokret, a na 8ha je predusev kukuruz. Sejao sam Nonijus, i Pivan. Ti je samo bilo kod nas. Hteo sam sve Nonijus, ali nije ga bilo vise.
Ja sam nesto mislio da cu imati prosek 4,5t po ha. Sad videcemo. Psenica radja 5-6t po ha. Mislim da ce na leto biti nesto bolja cena jecma, zbog size, pa mislim da ce tada svi da stoje lose sa kukuruzom. Videcemo sta ce biti.
 
Poslednja izmena:
Prošle godine sam imao Amoroso stočni ječam, koji sam u potpunosti iskoristio za tov svinja.
Rodio je 3,5 t/KJ, to je 5.6 t/ha. Prskao sam ga samo od korova. Ostalo nije bilo potrebe. Predusev je bio silažni kukuruz, zaorano 150kg/KJ NPK 3x16 i posle prihrana sa 100kg/KJ SAN-a.
 
U koje vreme si prihranjivao?
Iz razloga što se na dosta mesta susrećem sa preporukom da ječam treba ranije prihranjivati u odnosu na pšenicu.
Čak mi jedan prijatelj predlaže da kao i on samo razmutim uree u prskalicu i da folijarno prihranim.
 
U koje vreme si prihranjivao?
Iz razloga što se na dosta mesta susrećem sa preporukom da ječam treba ranije prihranjivati u odnosu na pšenicu.
Čak mi jedan prijatelj predlaže da kao i on samo razmutim uree u prskalicu i da folijarno prihranim.
Ma naravno,ljudi kod mene vec godinama sve tako prehranjuju,prosle godine kupio mislim da se zove Novalon isti kur.. ko i urea,ove godine sve sa urejom i slavolom.
 
684acc46e320aaa457f2177ae3f7a37f.jpg

Grand, setva polovinom oktobra.
 
Fino izgleda. Kad planirate prvu prihranu jecma ??
Ja u jednoj praceli pored puta primetio na par mesta da se malo zuti. Nisam ulazio zbog blata nisam ima adekvatnu obucu, ali cini mi se da se tu malo duze zadrzala voda posla topljenja snega, valjda mu nece skoditi nista da saceka do prihrane.
 
Izgleda dobro ne fino...
Ja prihranu planiram oko 15-20-tog februara...
Zuti na mestima i kod mene i to najvise tamo gde je lezala voda prosle godine,isprana zemlja a i bilo "suskavo" kad se spremalo,nema problema kad dobije vestak ima da se popravi.
 
Ja sam prosle godine imao problema, na nekim mestima stajala voda. Ali sam ove godine presao gruberom na nekih 20cm i trenutno nemam takvih problema.
 
Meni je sad dosta veci jecam,pa ce izgleda biti potencijala za neke bolesti na prolece, kad ce biti pravo vreme za zastitu ?? Prosle godine mi je jecam bio manji i nisam primetio nista pa nisam ni radio zastitu lista samo prskanje protiv korova.
 
Sad su takva vremena da i ječam i žito treba obilaziti savkih par dana da bi se utvrdio pravi momenat zaštite, ovako izdaleka se ne može ništa reći...
 
Nazad
Vrh