Ječam 2019/2020

Generalno tesko da se u komercijalna piva uopste ubacuju zitarice :D , pa me je interesovao podatak da li uopste otkupljuju s obzirom da se pivo proizvodi u ogromnim kolicinama
 
Naravno da ubacuju ,to im je najjeftinije samo je pitanje koje žitarice kukuruz u kom procentu...itd.Nema opcije da se žitarice zamene u sladarstvu.
Naravno da otkupljujujbg znam čoveka koji seje 100 ha semenske za sladaru pa posle on ugovara sa proizvođaćima itd.
Od 100 ha semenske ,prosečnog roda,dorađene može 1500-2000 ha da se poseje. A računaj koliko je to kg ima tu piva više nego što misliš.
A valjda će u budućnosti i kod nas zaživeti craft malting pa će svako regija imati nekog svog lokalnog sladara koji će snadbevati isto tako lokalne zanatske pivare.
 
Kod nas dosta ljudi seje jecam zadnjih godina, i na otkupnom mestu se kod svakog uzorka bilo ko da donese mere proteini, shodno tome se jecam sortira kao pivski ili stocni i tako se i sipa na dve gomile. Ali nazalost isplacuje se sve kao stocni jecam, jeftinija cena.
Inace juce sam prolazio pored mog jecma (sorta bingo), poceo je da tera klas.....
 
Naravno da ubacuju ,to im je najjeftinije samo je pitanje koje žitarice kukuruz u kom procentu...itd.Nema opcije da se žitarice zamene u sladarstvu.
Naravno da otkupljujujbg znam čoveka koji seje 100 ha semenske za sladaru pa posle on ugovara sa proizvođaćima itd.
Od 100 ha semenske ,prosečnog roda,dorađene može 1500-2000 ha da se poseje. A računaj koliko je to kg ima tu piva više nego što misliš.
A valjda će u budućnosti i kod nas zaživeti craft malting pa će svako regija imati nekog svog lokalnog sladara koji će snadbevati isto tako lokalne zanatske pivare.

Ako izuzmemo da je proizvodnja slada izmonopolisana kao sto rece jedan clan u prethodnim porukama, ima li jos neke prepreke za male sladare? Skupa tehnologija na primer?
 
Sa koliko proteina jjedan, odnosno drugi i kako se to postiže u proizvodnji, semenom ili količinom đubriva?
 
I semenom i vestakom,jecam pivarac sam po sebi ima manje proteina u odnosu na stocni,mada ako se pretera sa vestakom ode i ovaj u stocni,sto ima manje proteina ide u prvu klasu a samim tim i veca cena,na pivarac se ide sa Kan-om ili An-om,do 200kg/h.
 
Moje iskustvo sa jecmom......:
3 godine zaredom sam sejao jecam po ugovoru za jednu NS firmu. Sorta Nektarija......
Pre djubrenja se obavezno radila analiza zemljista o njihovom trosku i djubrenje se vrsilo na osnovu preporuka koje su oni dali.
Ujesen je islo 100 kg 3x15 po kj, a u prolece uglavnom po preporuci izmedju 20 i 30 kg azota po 1kj (malo azota da nebi bilo puno proteina).
Prskanje......bla,bla,bla
E sad, prinos je veoma retko prelazio 3t/kj i uglavnom kada je preslo taj je isao u stocni pa je isto tako placen kao stocni, celih 1,8 dinara manje po kilogramu. (tada je kg pivskog jecma bilo 22,5 din a kilo stocnog 21,20din.
Te zadnje trece godine sajanja pivsko jecma sam uporedno posejao svega 1 kj stocni jecam sorta Bingo.
Djubrenje 100kg ujesen i 100kg uree u februaru. Rod je bio 4600kg na tom jednom jutru.
I od tada sam batalio pivski jecam i furam samo stocni, uzevsi razliku u rodu od skoro 2 tone naspram razlike u ceni vecoj od dinar-dva za pivski jecam.....isplati se sejati kvantitet naspram kvaliteta......
Da sumiramo:
3000 kg x 22,5 jednako 67500din
4600 kg x 21.2 97500din
Zadnjih godina su cene drugacije(manje ) ali princip je isti.......
 
Ako izuzmemo da je proizvodnja slada izmonopolisana kao sto rece jedan clan u prethodnim porukama, ima li jos neke prepreke za male sladare? Skupa tehnologija na primer?
Pitaj konkretno šta te interesuje,vidim da bi malo izokola.Sladarstvo je cela tehnologija nije namočiš ječam i teraj.
Prvo fali ZNANJA,ako znaš možeš i na betonu napraviti slad,ako ne znaš kupiš Kaspar-šulcovu mašinu pola miliona eu (direktno sam kontaktirao) ili Zaninijevu 350000(isto sam ih kontaktirao).No nije ni mesto ni tema.
 
Caco od 1 t ječma pivarca dobije se 800 kg slada,od 800 kg slada dobije se cc 7000-9000 flašica piva. kad daju cenu 2 din veću ekstra su bezobrazni.
Sejem 15-20 ak kj skoro svake godine prvi put ove godine ugovaram.Mada sam jedini ostao bez ugovora izgleda. Više sejem zato što me lože ovi ameri pa se ubacujem u utakmicu.
 
Evo ako nekog interesuje kako funkcioniše.Prilično nova tehnologija i kao po običaju u prehrani Italijani i Nemci.Prost sistem potpuno kontrolisan proces.Ne treba ni neko znanje iz sladarstva sve je sažvakano.
 
Da li radite drugi tretman jecma i sa kojim fungicidom?
Odradjen danas drugi tretman fungicidom i korovi
0b95c4cd5efb7776e935aee3b593f6a1.jpg


Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Ja danas gledao moj ječam i nevidim ni traga od bolesti a i vremenski uslovi idu tome u prilog e sad kod vas da li ima bolesti neznam uglavnom vi hoćete da ga prskate, jel to preventivno radite ili imate viška para.?
 
Nazad
Vrh