Ječam 2019/2020

Petar84

Član
Učlanjen(a)
29 Sep 2011
Poruka
825
Kolege da li je jos rano za prvu zastitu s obzirom da su nocne temperature i dalje niske?

igordulic

Član
Učlanjen(a)
4 Mar 2010
Poruka
2.403
Ovakvi jecmovi na kojima je velika zaraza bi trbalo da se urade.
Ne ocekuje se skoro toplije vreme a bolesti napreduju nazalost.

Poslano sa mog SM-G950F koristeći Tapatalk

zeljko025

Član
Učlanjen(a)
19 Nov 2009
Poruka
567
Ne znam šta da radim u vezi prskanja ječma. Da li ga sutra prskati korovi +fungicid i negde i regulator rasta? Sutra najavljen jutarnji minus,a do srede će divljati vetar.

Učlanjen(a)
20 Sep 2011
Poruka
6.695
Amistar prvi put,drugi Acanto,kada sam radio jecam,to su doktori.Vrv je dobar i Priaxor.
Kamarad, posto si iskusan sa jecmom daj ocenu za ovu kombinaciju od 1-10
Moxa, Presing, Sistemin, Granstar.
Dal regulator da idem zajedno ili kad je naj bolje u kojoj fazi? Jel na BBCH skali ide od 30-39 sto je veliki raspon. I dali si isao sa njim iskljucivo u dozi 0,4l/ha ili moze kao u psenici 0,3l/ha

murbi

Član
Učlanjen(a)
7 Jul 2014
Poruka
34
Pozdrav svima, jedno pitanje od coveka koji je van poljoprivrede :) : da li otkupljuju nasi proizvodjaci piva jecam, ili takav plasman ove kulture ne postoji kod nas?

talianu

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2009
Poruka
9.988
Hvala puno druze na odgovoru! Procentualno, da li veci deo proizvodnje jecma ide u tu svrhu, ili u ishranu stoke/proizvodnju stocne hrane?
Više ide u stočni (bar koliko ja znam).
Zavisi od proteina ako ima manje od 12 odgovara za pivo ako ima više za stoku tj tako ih klasifikuju za pivarstvo je poželjno i mannje što bi se reklo smanjenjem proteina se povečavaju ugljeni hidrati(šećeri) koji su bitni u sladarstvu,Pošto je u sladarstvu sada u Srbiji jedan monopolista nema podataka,koliko se proizvede i koliko prerade.Otkup uglavnom moraš ugovarati tj oni određuju koje su sorte najoptimalnije pa ugovaraju proizvodnju.Ja sam ove posejao nešto preko 20 kj 2 sorte,jedna mi je ugovarana jedna je za mene.

Vrh