Japanska PREPELICA - oprema za držanje, ishrana i ostalo

Milan BMK je napisao(la):
Poštujem sve savete, a literaturu sam čitao.....moj odgovor je: Praksa je mnogo bitnija...! :ppozdrav:

Prepelicama se bavim vise od 10 godina i vec pet godina sam u upravnom odboru udruzenja za zastitu i odgoj divljih ptica, toliko sto se prakse tice a ti citaj i dalje svakojake forume i puno srece (trebace ti
) posto znanja kako vidim i nemas ::namigivanje::
Post je spojen: [time]1298845324[/time]
_________________________________________________
zigihard je napisao(la):
eee ljudi polako bez prepirke kao sto vidite mora na tone da pravis da bih imao recepturu :nono:pa zar je tolika tajna u meduvremenu sam saznao da je hrana za fazane najpribliznija u svakom slucaju hvala Dzonku na svom objasnjenju al sam shvatio da svaki odgajivac ima svoju recepturu za pravljenje hrane naravno imaju dosta prepelica i da se ne isplati kupovati dzakcice od 10kg.kao sto radim ja a i u pravu ste nema potrebe za nekim zaludivanjem kad si mali (odgajivac)stace ti da znas sve,Milane praksa je majka i najbitnija stavka a za svetlo smatram da je Dzonko u pravu 100%sto je i logicno,ja sam u predhodnoj poruci naglasio da mi je bitno njihovo zivljenje pa onda jaja,hvala
Pusti Milana da uci na svojim greskama kao sto sam i ja, tako ce biti najbolje ::namigivanje::
Receptura nije tajna, koncentrat za fazane im je najpriblizniji to si u pravu i slobodno im daj samo je i njega tesko nabaviti. Ja ga uzimam u Temerinu
 
evo recept koi dam moih prepelica :
--48 kg kukuruz
--30 kg soje
-- 5 kg kospe od soncogleda
--5 kg dehidrat detelina
-- 9 kg stocne krede
--1.5 kg premiks
--1.2kg Dikalcium
evo ovo nadoh sta kazete na ovoj smesi,a koncetrat za fazane trebalo bih da stigne ovih dana kod mene u Smed.Palanku a recepturu sam trazio zato sto u selu pokraj Palanke ima mesaona stocne hrane pa mi covek rece da nema recepturu za prepelice rece nabavi recepturu pa ce da pravimo ali nema potrebe zato sto recepturu ima za fazane u svim dobima uzgoja pa cak i za fazanke nosilje u svakom slucaju hvala svima na odgovorima.idemo dalje vec sam napravio i inkubator na fazonu:frizider,sijalice i ventilatori pa stavih 50jaja da probam kako radi temperatura mi je postavljena na 37,8 vlaga65%pa ce da vidimo sta ce da bude,samo me malo buni temperatura zadnjih 2-3dana koliko treba da spustim a vlaga ide na 80%kako sam razumeo i prskanje jaja 2-3xdnevno.
Post je spojen: [time]1298889379[/time]
_________________________________________________
Dzonko jos jedno strucno pitanj za tebe posto videh da si u upravnom odboru udruzenja za zastitu i odgoj divljih ptica a iz Beograda si kakvo je zvanje prepelica i kako se tretiraju posto ja zivim u prvoj zoni grada pa nije dozvoljeno ni pile da cuvas a kamoli neku mini farmicu mom teci kuca pored je dosla inspekcija i za jedno prase koje covek cuva za kucu dali rok od nedelju dana da ukloni pa me interesuje za prepelice ja ih drzim od nove godine u podrumu pa me zanima kakav status imaju i dali ima neka stavka koja ih svrstava u dozvoljene za drzanje posto ja imam sesdeset za sada?unapred hvala.
 
Dzonko je napisao(la):
Milan BMK je napisao(la):
Poštujem sve savete, a literaturu sam čitao.....moj odgovor je: Praksa je mnogo bitnija...! :ppozdrav:

Prepelicama se bavim vise od 10 godina i vec pet godina sam u upravnom odboru udruzenja za zastitu i odgoj divljih ptica, toliko sto se prakse tice a ti citaj i dalje svakojake forume i puno srece (trebace ti
) posto znanja kako vidim i nemas ::namigivanje::
Post je spojen: [time]1298820124[/time]
_________________________________________________
zigihard je napisao(la):
eee ljudi polako bez prepirke kao sto vidite mora na tone da pravis da bih imao recepturu :nono:pa zar je tolika tajna u meduvremenu sam saznao da je hrana za fazane najpribliznija u svakom slucaju hvala Dzonku na svom objasnjenju al sam shvatio da svaki odgajivac ima svoju recepturu za pravljenje hrane naravno imaju dosta prepelica i da se ne isplati kupovati dzakcice od 10kg.kao sto radim ja a i u pravu ste nema potrebe za nekim zaludivanjem kad si mali (odgajivac)stace ti da znas sve,Milane praksa je majka i najbitnija stavka a za svetlo smatram da je Dzonko u pravu 100%sto je i logicno,ja sam u predhodnoj poruci naglasio da mi je bitno njihovo zivljenje pa onda jaja,hvala
Pusti Milana da uci na svojim greskama kao sto sam i ja, tako ce biti najbolje ::namigivanje::
Receptura nije tajna, koncentrat za fazane im je najpriblizniji to si u pravu i slobodno im daj samo je i njega tesko nabaviti. Ja ga uzimam u Temerinu
Da krenemo od kraja...voleo bih i ja saznati recepturu koncentrata i to od nekog ozbiljnog, profesionalnog i priznatog odgajivača...pa da čujem oće li reći...novosti se brzo sire, i jedna od tajni uspeha...bi vrlo brzo nestala...(Ako se slozimo da je hrana jedan od ključnih faktora u odgoju zivotinja-ptica ) ?
Drugo, bez obzira na godine nikad nikoga nisam podcenjivao, pa tako ne bih voleo da se ovo ponovi, tj. da neko podceni moje znanje...čovek uči dok je ziv nije ni za vas kasno.... :cao: ima vremena...
 
Milane tesko ce ti dati bilo koji odgajivac na ovim prostorima (pravu)recepturu zato sto se ona cuva u tajnosti zbog isplativosti,mislim da je to vise prica zasnovana na zdravim jajima (kao moje jaje je pravo zato sto hranim pravim prirodnim koncetratima po mojoj recepturi)dali neko moze da mi kaze koje se zitarice danas ne prskaju?nezivim na selu pa neznam a mislim da je to samo prazna prica koja je vise propagandna nego prava na tri sajta odgajivaca prepelica tri razlicite price i hvala bogu svi oni uspesno posluju kazem hvala bogu zato sto ne zelim nikome nista lose samo mi je krivo sto malo ko hoce da pomogne svi te gledaju kao ma ajde sad ti pametujes,kada sam kupovao pilice pred novu godinu sam zvao na mnoga mesta posto sam hteo da kupim na 2razlicita mesta po 30 komada zbog ukrstanja ako mi verujete kad kazem trideset komada malo ko je bio zainteresovan za razgovor samnom naravno zbog kolicine ne sto sam ja bio vrlo kulturan prema svakom od njih a isto tako su mi iznosili tvrdnju da ja ne trazim kerove da ne budu u srodstvu i da to nije praksa kod pilica i da mogu slobodno da kupim jedno leglo i sve na gomilu cekaj jaja i neboj se sve ce da bude ok a tvrde da samo oplodena jaja su zdrava jaja pa i u tome se bas svi ne izjasnjavaju,saslusas svakoga a poslusas samo ponekoga pa teraj dalje kako znas i umes za sada ide nekako.
 
zigihard je napisao(la):
Milane tesko ce ti dati bilo koji odgajivac na ovim prostorima (pravu)recepturu zato sto se ona cuva u tajnosti zbog isplativosti,mislim da je to vise prica zasnovana na zdravim jajima (kao moje jaje je pravo zato sto hranim pravim prirodnim koncetratima po mojoj recepturi)dali neko moze da mi kaze koje se zitarice danas ne prskaju?nezivim na selu pa neznam a mislim da je to samo prazna prica koja je vise propagandna nego prava na tri sajta odgajivaca prepelica tri razlicite price i hvala bogu svi oni uspesno posluju kazem hvala bogu zato sto ne zelim nikome nista lose samo mi je krivo sto malo ko hoce da pomogne svi te gledaju kao ma ajde sad ti pametujes,kada sam kupovao pilice pred novu godinu sam zvao na mnoga mesta posto sam hteo da kupim na 2razlicita mesta po 30 komada zbog ukrstanja ako mi verujete kad kazem trideset komada malo ko je bio zainteresovan za razgovor samnom naravno zbog kolicine ne sto sam ja bio vrlo kulturan prema svakom od njih a isto tako su mi iznosili tvrdnju da ja ne trazim kerove da ne budu u srodstvu i da to nije praksa kod pilica i da mogu slobodno da kupim jedno leglo i sve na gomilu cekaj jaja i neboj se sve ce da bude ok a tvrde da samo oplodena jaja su zdrava jaja pa i u tome se bas svi ne izjasnjavaju,saslusas svakoga a poslusas samo ponekoga pa teraj dalje kako znas i umes za sada ide nekako.
Druze to sam i ja napisao za recept, pročitaj tekst ponovo... :D
 
Ne razumem,da li je bitno voditi racuna da se ne ukrstaju srodne prepelice,tj da li to utice na kvalitet jaja i potomaka?
Post je spojen: [time]1298927742[/time]
_________________________________________________
Ne razumem sad,da li je bitno kod ukrstanja voditi racuna o srodstvu medju prepelicama,tj,da li ako se ukrstaju srodne prepelice to negativno utice na kvalitet jaja ili potomaka?
 
Da vecina vecih odgajivaca tvrdi da nije bitno a svi oni imaju svoje maticno jato kao sto mozete videti na njihovim sajtovima (citiram)prodaja konzumnih i jaja za inkubaciju pa ajd neko neka kaze da nema veze naravno da ima a oni neka demantuju tu tvrdnju isto tako sam saznao da tek cetvrto koleno moze da se vrati da nebi bilo incesa,to izlazem iz iskustva prodaje prepelica svakom je u interesu da kaze da ovo nije tacno zbog prodaje mladih koka nije isto prodati 50 ili 100 pileta pokusajte da pozovete neke odgajivacnice pa pitate za 100 pileta pa ce te videti njiohove tvrdnje,selekcija se vrsi kod svakok zivog bica pa i kokosi zato sto se radaju degenerici a opet nose jaja,jaja ce te imati u svakom slucaju jedino je to istina sto svi oni pricaju u komercijalnu svrhu i kako njima odgovara i jos nesto zaboravih kad nema veze oni tvrde zasto menjaju petlice izmedu sebe sto je najbitnije a izvode na hiljade mladih,a vi sad procitajte ovo i nemora da prihvatite(moze i da me demantujete)u svakom slucaju pozdrav svima i srecno u odgoju.Moram da pohvalim mog komsiju Robinsa od koga sam mnoge stvari naucio covek zivi 3km.od mene,ne poznajemo se a na forumima covek koji svoje znanje predaje drugima bezmilosrdno svako dobro dobri covece nadam se da ce uskoro i da se upoznamo,zivi bili.
Post je spojen: [time]уторак, 01. март 2011. 03:01:30 CST[/time]
_________________________________________________
5. Lekovita jaja japanske prepelice u pakovanju od 60 komada
6. Jaja za nasad
Ovo je sa sajta jednog velikog odgajivaca pa dali neko moze da mi kaze sad razliku izmedu lekovitih i jaja za nasad dali to postoje dve vrste prepelice ili je to samo njihova filozofija ili nase neznanje ili njihovo umece?
Svako ko je u dilemi neka ih pozove pa pita kakva je razlika i sta treba da radite da dobijete i jedna i druga jaja pa ce te videti njihov odgovor.Meni je krivo zato sto sam napocetku imao vec problema i odbivanje sa njihove strane pa zato ovako i pisem a nemam nameru da nikoga povredim a trazicu po njihovim sajtovima neke tvrdnje pa cu ih izbaciti da ostali ljudi vide.
 
Da krenemo od kraja...voleo bih i ja saznati recepturu koncentrata i to od nekog ozbiljnog, profesionalnog i priznatog odgajivača...pa da čujem oće li reći...novosti se brzo sire, i jedna od tajni uspeha...bi vrlo brzo nestala...(Ako se slozimo da je hrana jedan od ključnih faktora u odgoju zivotinja-ptica ) ?
Drugo, bez obzira na godine nikad nikoga nisam podcenjivao, pa tako ne bih voleo da se ovo ponovi, tj. da neko podceni moje znanje...čovek uči dok je ziv nije ni za vas kasno.... :cao: ima vremena...

Ej Milane postajes naporan, ako imas nesto pametno vezano za prepelice ti kazi ili postavi neko konkretno pitanje!!!
Zapeo si za koncentrat a nemas prepelice?! Sta ti vredi i da ti dam recept kada nosivost zavisi od vise vaktora (to ce ti se samo kasti jednoga lepoga dana)

zigihard je napisao(la):
5. Lekovita jaja japanske prepelice u pakovanju od 60 komada
6. Jaja za nasad
Ovo je sa sajta jednog velikog odgajivaca pa dali neko moze da mi kaze sad razliku izmedu lekovitih i jaja za nasad dali to postoje dve vrste prepelice ili je to samo njihova filozofija ili nase neznanje ili njihovo umece?
Svako ko je u dilemi neka ih pozove pa pita kakva je razlika i sta treba da radite da dobijete i jedna i druga jaja pa ce te videti njihov odgovor.Meni je krivo zato sto sam napocetku imao vec problema i odbivanje sa njihove strane pa zato ovako i pisem a nemam nameru da nikoga povredim a trazicu po njihovim sajtovima neke tvrdnje pa cu ih izbaciti da ostali ljudi vide.
Jaja za nasad odvajam tako da budu priblizno istog oblika i tezine slazem ih u kutiji u piljevini sa spicem na dole a ostala jaja odlazem u frizider (konzumna jaja) nadam se da si zadovoljan.
Cesto uvozim jaja iz Madjarske cak i iz Mongolije te prepelice mesam sa mojima i na taj nacin osvezavam krv... Veliki pozdrav http://www.farma-draganic.com/
 
ja se izvinjavam svima ali ja sam pokrenuo temu o koncetratu a ne Milan i na to je stavljena tacka saznao sam sve sto se tice koncetrata a pitanje konkretno sam postavio vama Dzonko moze te ga procitati povise i reci nesto u vezi drzanja i statusa prepelica naravno ako ste raspolozeni?

bravo i hvala na odgovoru i resismo dilemu da ipak ima veze krvno srodstvo,hvala Dzonko.
 
Zdravo ljudi ja sam nov na forumu i veoma me interesuje gajenje prepelica.Voleo bih da pocnem sa njihovim uzgojem ali imam za mene jedno vrlo vazno pitanje.Posto sam u radnom odnosu hteo bih da mi prepelice budu dodatna delatnost,pa me interesuje koliko puta na dan se hrane,menjanje vode,ciscenje i da li je to uopste moguce ako covek radi u firmi ili im se treba potpuno posvetiti.
 
druze mozes drzati prepelice zato sto osam sati tvog radnog vremena nece njima znaciti nista:hranilice malo vece a voda u flasu od 1,5l. od voda vode(cetvrtasta)flasa pri dnu iseces rupu na jednoj strani 5xsirina flase uvezes zicom polozis vodoravno i zakacis za kavez i mirne su celi dan one jedu oko 30gr.hrane dnevno tako da mozes izracunati koliko ptica imas u kavezu puta 30gr.pa napravis tolku hranilicu i nemas brige,tacna ispod kaveza za izmet koji mozes da cistis svaki drugi dan tako da nisu zahtevne puno i imaces vremena na pretek samo napred i puno srece i sve sto te interesuje pitaj nadam se da ljudi koji znaju mnogo vise od mene ce ti pomoci samo napred.
 
Hvala zigihard na odgovoru.Posto sam procitao da su prepelice dosta osetljive na promaju i promenu temperature da li je potrebno u prostoriji u kojoj se nalaze da budu fizicki odvojeni od vrata to jest da pri ulazu ne budu direktno izlozeni spoljnoj temperaturi prilikom ulaska.I jos nesto bih pitao da li je potrebno imati ulaznu zaluzinu i izlazni ventilator za bolju ventilaciju.
 
pramil je napisao(la):
Hvala zigihard na odgovoru.Posto sam procitao da su prepelice dosta osetljive na promaju i promenu temperature da li je potrebno u prostoriji u kojoj se nalaze da budu fizicki odvojeni od vrata to jest da pri ulazu ne budu direktno izlozeni spoljnoj temperaturi prilikom ulaska.I jos nesto bih pitao da li je potrebno imati ulaznu zaluzinu i izlazni ventilator za bolju ventilaciju.
Nema na cemu druze ja sam Boban,sto se tice osetljivosti jesu osetljive ali za to pitanje ti neko drugi mora dati odgovor ko je iskusniji od mene po pitanju drzanja prepelica,iz mog iskustva ti mogu reci da ih ja drzim u podrumu u kavezima dimenzija 60x60visine25cm koji su pregradeni na pola i u jednu polovinu sam stavio 8zenke i 2muzjaka tako da imam3kaveza za 60kom koje mozes da smestis
u neki ugao gde promaja nemoze da dopre do njih temperatura mi je oko 20stepeni sa 4sijalice od100w i nadam se da im je odlicno a to sto ces ulaziti kod njih nemoze da im poremeti ja mislim nista a na promaju je osetljiva svaka ptica i nadam se da imas prozore i vrata na tom objektu gde planiras drzanje prepelica za njih ti je najbolja temperatura 16-20stepena za idealne uslove a mogu nositi smanjeno cak do 5stepena sto nije preporucljivo ti sad vidi iz mog izlaganja dali ti nesto moze pomoci a ja pozivam sve ljude sa ovog foruma koji imaju vise iskustva da se oglase kako bi pomogli coveku a ti druze daj opsirnije koliko prepelica hoces da gajis i kakva je prostorija za odgoj kako bi mogli da otklonimo sve nedostatke.srecno ti bilo.
 
Prostorija u kojoj planiram da ih gajim je nekih 4-5kvadrata i visine 2m,jedna strana zida je sva u prozoru.Nekada sam tu držao tovne piliće bez kaveza i odprilike se tu odgaji nekih 100nak pilića.Imali efekta da se gaje bez kaveza i da li su tako lakši plen za pacove i naravno po vama koliko bi moglo da se drže u tom prostoru?
 
pramil;272766Imali efekta da se gaje bez kaveza i da li su tako lakši plen za pacove i naravno po vama koliko bi moglo da se drže u tom prostoru?[/QUOTE je napisao(la):
Ovo i mene zanima dal ima efekta imam prostoriju nekih 4m2 ogradjena jedan deo je otvoren visine 2m, am je zid a ostatak zica tako da ima dosta dnevne svetlosti pa bih probao da cuvam za sebe japanske zbog lekovitih dejstva :)

P.S. Zna li neko dal ima negde u Nisu da se kupe japankse prepelice?
 
Poslednja izmena:
Koliko im smetaju velike vrucine,a takodje i niske temperature?
Pitam jer je neki moj komšija davno držao prepelice i nisu imale nikakve uslove!Držao ih je u starom kokošinjcu zajedno sa kokoškama(naravno u kavezu posebno)i nisu mu crkavale,ali nisu zimi nosile!

Pozdrav....
 
Nazad
Vrh