Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ zoran nis
Dobro nam dosao, :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
Detelina kao pred kultura ti je ogroman plus za jagodu :D, ali mi nikako nije jasno zasto se desilo susenje, meni je bio slican problem ali je to najvise bilo zbog lose sadnje, koren nije mogao da napreduje kako treba i samo su pocele naglo da se suse, kada si cupao jagode jesi li mozda primetio nesto na korenu :sta:, da nemas mozda neku sliku. kakav ti je bio list mozda je i neka bolest napala, da si omasio neko bitno tretiranje, slika ipak govori vise od hiljadu reci :D
 
Stručnjaci su utvrdili da je detelina najgora predkultura,pojedino korenje koje sam poslao na analizu institutu je imalo blago crvenkastu boju i suv korenov vrat, drugi nisu imali te simptome ali su biljke imale potpuno iste simptome. Napominjem da se to javilo u punom rodu i da su prvi plodovi bili impozantni, a količina zadatih bila iznad svakih očekivanja. U plasteniku se bolest pojavila dijagonalno u odnosu na uzdužnu osu plastenika, a ostale biljke su bile bez simptoma.
 
Pozdrav @Zoran nis

Kod bolesti korena - fitoftore, red stele i ostalih najjaci simptomi bolesti se javljaju u punom rodu i pri velikim vrucinama zato sto korenov sistem nije dobro razvijen, jos ako ti je zemljiste alkalno eto ti problema a sve mi lici na ph jer ti je sareno zahvatila bolest. Treba pogledati ph vrednost zemljista na tim mestima gde ti je bila losa jagoda u odnosu na ph onog dela gde je bila dobra jagoda. Ja se patim sa alkalnim zemljistem i javljaju mi se delovi zemlje potpuno razliciti po rodnosti i zdravlju jagode i to tako sve u straftama.
 
Pozdrav svima na forumu! Imam jednu dilemu, pa molim za savet:prošle godine smo posadili oko 1500 sadnica-frigo živiće ALBU i ROXANU, i primile su se extra,samo desetak korena se osušilo. Imamo i sistem kap po kap,a sada planiramo da polovinu stavimo pod plastenik-konstrukciju smo već postavili. Muči me samo da li da šišamo lišće ili samo da očistimo listove kad krene vegetacija. Zaista vas molim za savet :sta:
 
@ zoricadj

Pa možeš ti to nazvati kako hoćeš, šišanje, čišćenje... Uglavnom svo staro, promrzlo, bolesno lišće mora napolje. Mladi listovi koji su u međuvremenu krenuli se ostavljaju.
 
@ Nebojsa,
Hvala na odgovoru,pitala sam to i iz još jednog razloga-pravili smo bankove sami, bili su odlični, ali nam je crna folija bila previše tanka,pa se to sve pocepalo; nešto samo po sebi, od vetra, svraka, pasa lutalica itd. Sada moramo da nenjamo foliju,a najbolji period je na početku vegetacije, pa ćemo to da uradimo kada čistimo staro lišće.
Jedva čekam da se vreme prolepša i da krenemo da radimo,a vi? Jagode su prelepe, ja sam nekoliko sezona radila u Italiji u okolini Ćezene na jagodama i ništa mi to nije bilo teško. :sreca: Istina,oni imaju poseban sistem branja jagoda,a to veliki proizvođači mogu i ovde da iskoriste.
Pozdrav svima :cao:
 
imam i ja jedno pitanje. dali da pocnem sa ciscenjem jagoda u plasteniku koji inace necu dogrevati. jel to jos rano jer sam citao da bi trebalo to odraditi bas sad. a opet sam negde citao da temperature jutarnje treba da budu oko +5.
pa sad dali da cekam toplije vreme ili mogu sad za vikend to da resim. i ako ih ocistim dali odmah da poprskam bakrom a mislio sam i zaliti sa ridomilom. e sad me zanima dali je taj moj plan ok?
i jos nesto da pitam. prva prihrana ide sa vise fosfora a zanima me kad da nju odradim. odmah sad za vikend kad ocistim ili ona ide nevezano sa tim. recimo za desetak dana.
hvala unapred
 
Ponovo ja :cao:
Interesuje me,ako neko ima jagode koje ove godine prvi put rađaju, kao moje, sta PRVO treba da uradim što se tiče prihrane i zaštite,a da ne napravim neki propust :cool:. Znam da će sigurno biti grešaka, ali ako je moguće, da ih nekako izbegnem... ::namigivanje::
 
zoricadj
Kidaj-čisti-šišaj kako god hoćeš, svo lišće koje je staro, promrzlo, bolesno. To je prvo, posle toga prskaj bakrom i sve ostalo po redosledu (imas na postu zaštita jagoda ceo program).
 
@ delboj

Možeš očistiti jagode, nema tu neke velike filozofije. Što se tiče prskanja bakrom nisam siguran da li može doći do neke fitotoksičnosti usled eventualnih niskih temperatura. To bi trebalo proveriti kod nekog zaštitara ili pitati u apoteci.

@ zoricadj

Što se tiče menjanja folije mislim da će to ići dosta teško ali probaj. U svakom slučaju sad je lakše nego sledeće godine kad se jagode još više razbokore. Prskanje bakrom ide posle čišćenja. Što se tiče prihrane treba prvo prihraniti sa formulacijom sa većim procentom fosfora. Po meni čišćenje i vreme prve prihrane ne moraju obavezno da se poklapaju. Možeš očistiti i malo ranije kad ti vreme dozvoli a prihraniti kad se temperature malo ustale u plusu jer mislim da nema baš velikog efekta prihranjivati ako jagode nisu krenule. E sad to je samo moje mišljenje što ne mora značiti da sam u pravu. Inače sve ti je isto bile jagode u prvoj, drugoj ili trećoj godini.
 
za zoricudj
ja sam isto kao ti posadio prosle god jagode i zafali mi folija i ja kupim kad ono posle mesec dana kao da nije bila folija ispucala sve.al nije mlogo jedno 100 metra malo ce deze ici al cu gu uradim.



@pitanje za sve dali se drzite recepture prihrane od literatue nebojsa momirovic skola gajenja jagoda ili? :sta: :sta: :ppozdrav:
 
Ja sam proslog proleca krenuo sa 3*20 folijarno i preko sistema i terao sam sve isto do cvetanja, kada sam presao na vecu formulaciju kalijuma. Jagode su mi ekstra rodile, samo da nije bilo kise. To je moje iskustvo, koristim Solinure i to bi bilo prvo 5 pa od cvetanja 1. Njihov program zahteva i neke druge formulacije koje ja nisam koristio, a ako mi ove godine rode kao prosle ni nemam nameru da koristim druge.
 
ej sta se desava sa forumom ja nisam mogao 3 dana da udje i sad vidim odjednom sa 115 strana smanjen na 71 al nas to neko malo skratio a ? :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
@milanmozgovo
@nebojsa
kod nas ovde opet kiša i sneg,a mislili smo da menjamo foliju ovih dana :kisa:.Ipak moramo još malo da čekamo...A šta mislite:kada da stavljamo najlon na plastenik,da li ima efekta da to radimo uskoro, ili tek pred cvetanje? :sreca:
 
@ boomsyte

Pa dali nam novi domaći zadatak, da opet naguramo stotku :ppozdrav:

@ zoricadj

Stavi foliju do kraja meseca. Prekri i agrilom, mala je površina, neće te skupo izaći a efekat će biti bolji. Pred cvetanje ti je već kasno.
 
evo nekih prihrana

na pocetku vegetacije.11-44-11+mgo jednogodisnje 1.5 a dvogodisnje 2 kg cilj formiranje novog korena i cvetova.


od 10 15 da posle ove prihrane ide 20-20-20+me.kolicina isto kako na prvo prihranivanje.

na pocetku cvetanja ca nitratod 1-1.5+mg nitrat/sulfat 0.5.i za 2 godisnje 2 kg prvo a drugo 0.5.

zametanje plodova20-20-20.kolicina kao u prve 2 prihrane


pocetak berbe 17 10 27 kako u prethodnu.


i zadnja u berbi jagode u zavisnosti od opterecenosti biljke plodovima 11-11-33+2mgo ili 16 8 32 mgo+me. jel tu treba??
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh