Jabuka

Karathan gold je kontaktni i deluje na niskim tempraturama i prvo se sa njim krece kada se listici pojave.

Asena je isto sto i Stroby i nije tako slaba ali je slabija od Topasa i Lune koja je najaca za pepelnicu.
Zato je dosta dobar za pepelnicu.
Ja ga koristim za zadnje prskanje za skladistene bolesti.

Od starih preparata a solidan je i sistemik Systhane ili Foton galenikin.

Lepo nam je kolega Mealy rekao da treba kombinovati strobuline i traizole .

Inace Score ( odlican protiv cadjave krstavosti) i Akord i mislim Chorus takodje kao sekundarno deluju na pepelnicu.
 
u principu strobilurini imaju za nijansu bolje protektivno i rezidualno dejstvo (stite duze za buduce zaraze), a imaju slabije kick back dejstvo tj dejstvo na vec aktivne zaraze... Dok su triazoli ili DMI znatno bolji po pitanju zaustavljanja aktivne zaraze, dok im je protektivno dejstvo znatno slabije.. To se sve resava mesanjem sa kontaktnim preparatom koji onda daje protektivno dejstvo (Captan ili mankozeb koji traju desetak dana, mozda i duze ako nema velikih kisa)...
Da budem iskren, ako se jabuka zastiti od cadjave kratvnosti iole dobro do druge polovine juna kad prestaju primarne zaraze, tj ne pojavi se puno, pepelnica ne bi smela da bude problem (osim mozda za ajdared, jonatan i veoma osetljive sorte)...
 
E pa kolege sta reci za cenu jabuke i ove godine,bio sam i pitao za cenu,rekli su mi opet 25-30 dinara plafon.Razocarenje u najavi.
 
Pa ne znam iskreno mi malo jabuke radimo nekih 70 ari i to cale radi sve sam ali poznajem dosta ljudi u Udovicama i znam koliko ulazu njima 25 dinara ne pokriva troskove.. Vidi i u Katarini ali nisu ni oni bas u sjajnoj situaciji.. Za Miku i Deju ne znam oni su mozda trenutno i najbolja opcija..
 
Pa ne znam iskreno mi malo jabuke radimo nekih 70 ari i to cale radi sve sam ali poznajem dosta ljudi u Udovicama i znam koliko ulazu njima 25 dinara ne pokriva troskove.. Vidi i u Katarini ali nisu ni oni bas u sjajnoj situaciji.. Za Miku i Deju ne znam oni su mozda trenutno i najbolja opcija..
Ma meni je lepa jabuka i bez nekog ulaganja,najvise se potrosi na preparat protiv crva,ovo ostalo nije strasno...na mojih 1 hektar i oko 20 ari imacu oko 2 vagona .
 
Pa dobro ako nemas velika ulaganja mozda se isplati ali mnogi ulazu jako puno i ocekuju vece prinose i onda puknu sa ovakvom cenom.. I to sa crvom je postalo lutrija, ni hemija vise nije pouzdana na zalost..
 
Situacija je sledeca
Fruct Company 25-30 dinara,njihova ambalaza.
PDM 40 dinara njihova ambalaza(neka plasticna)....e sad oni su kako sam cuo svima isplatili ove godine sto su imali(izgleda da ih je kupio neki hrvat),ali ono od prosle za sad nista.🤔
 
60 dinara je cena prve klase kod Darka Milicica, to je cena po kojoj on prodaje jabuku - pitao danas
Ne radi otkup - toliko njemu placaju.
 
Situacija je sledeca
Fruct Company 25-30 dinara,njihova ambalaza.
PDM 40 dinara njihova ambalaza(neka plasticna)....e sad oni su kako sam cuo svima isplatili ove godine sto su imali(izgleda da ih je kupio neki hrvat),ali ono od prosle za sad nista.🤔
Ko bi kupio ocrnjenu firmu koja duguje abnormalne novce narodu nego su NAPREDNJACI SAMO PROMENILI IME FIRME PA NI MANJE NI VISE NEGO KUPILI HRVATI :sta: a posto su ga jednom naprdnjaci crnacki uterali i svidelo im se uterace ga ponovo samo ne odma ........prvo predigra da se narod opusti tj ovlazi a onda ide sve komplet
 
Ma meni je lepa jabuka i bez nekog ulaganja,najvise se potrosi na preparat protiv crva,ovo ostalo nije strasno...na mojih 1 hektar i oko 20 ari imacu oko 2 vagona .
To je mnogo mala kolicina za tu povrsinu,jabuka je drasticno podbacila ove godine i bilo je svega od mraza ili loseg oprasivanja pa venturije vise zbog loseg preparata pa crva od velike vrucine a mozda i crvenog pauka i grada koji je rikosetirao 2/3 Smederevskih sela
Ta roba iscukana gradom tesko da ima prodju na trzistu i to je ogroman problem u najavi a pogotovu sto su dnevnice visoke a i gajbe su otisle u nebesa .ZAKLJUCAK STA GOD DA JE BILO POSADJENO NA TIH 1 H I 20 ARI DALO BI U TOTALNOM ZBIRU VECI NOVAC OD JABUKE ne racunam u kalkulaciji trovanje bojnim otrovima i smrzavanje prilikom rezanja a sto se tice zivaca samo najveci entuzijasti ce ostati a vec je povadjena sila jabukara i verujem da se totalno desetkuju jabukari u Srbiji a hoce zelenasi i otkupljivaci nece dizati cenu jabukari ce raditi sa nulom ili grebuckati nesto sitno jer ovo nije drzava po meri proizvodjaca ovo je drzava po meri zelenasa .Nedimovic je dobio najvece priznanje Srpske pravoslavne crkve odlikovan za velike zasluge STO JE SAHRANIO POLJOPRIVREDU ponavljam NE UBUNARIO TO JE BLAGA REC NEGO SAHRANIO jadna li je i nasa crkva sa ovakvim poglavarima ala se srozalo sve i uslo u naprdnu kolotecinu i naprdni brlog .Sada bi bilo lepo da poglavar SPC odlikuje i zamenika ministra onog citaca vodomera iz Obrenovca jer i on valjda ima zasluge neke
Nema tu vise ni matermatike a ni optimizma a zamisli Petrijevac da si umesto jabuke posadio 1 H I 20 ARI BAGREMA raste kao paulovnija nema prskanja ni rezanja ni drndanja a metar samo pici gore a potraznja nikad ludja samo u Srbiji treba raditi sve kontra skazaljke na satu 🆘
 
Mali proizvodjaci i ovde dobijaju cenu od nekih 20-30 dinara, covek ima svoju hladnjacu.
Zasto ste vi svi ubedjeni da ovde bolje placaju rad?
Industrija je zadnjih nekoliko godina konstantno bila duplo veca u reonu Vojvodine nego u Srbiji a kada kazem duplo to nije zanemarljiva razlika u ceni na veliku kolicinu a to je samo zato sto je ovde zastupljena mnogo veca ponuda nego u Vojvodini a npr visnja je cesto mnogo jeftinija u Merosini visnjarskom regionu nego u Smederevu ili Smederevskoj palanci i to se dogadja iz godine u godinu a cak i pored bolje cene u Vojvodini opet se vade jabukari masovno jer je koncepcija napravljena da se svi u lancu ograde i uzmu svoj deo osim proizvodjaca .Mislim da je i Milicic zazalio sto je usao u posao sa jabukom mozda i u najgorem vremenu za tu vocnu vrstu jer i pored malo bolje cene Vojvodina ima druge probleme u proizvodnji koji znaju i prate celokupnu proizvodnju tipa izmrzavanje zatim vetrove i oprasivanje i verovatno pojacana doza hemije zbog ucestalih magli i povecane vlaznosti
 
Evo jednog priloga najnovijeg od juce i poklapa se sve sa ovim sto sam rekao sve je previse tuzno ali istinito ali resenje za izlaz iz problema se ne nazire a kada se bude pojavilo resenje bojim se da jabukara vise biti nece ::lose::
 
Nazad
Vrh