Jabuka

za mali broj stabala moze i da oreze to sto je zarazeno i izbaci iz zasada i posle da prska cak i "obicnom" hemijom (ne mora Luna, moze i nesistemicni preparat).. Ali ako to ne radi, veoma je bitno da kad prska (ustvari to je najbitnije mozda od svega) da se maksimalno dva puta prska materijom iz iste FRAC grupe.. Znaci nikako vise od 2 puta isti preparat zaredom, ili iz iste grupe, nego na svaka dva prskanja promeniti grupu (recimo 2 puta Luna, pa onda 2 puta neki DMI recimo, kao sto je Tilt, Systane i slicni, pa onda nesto od strobilurina ko sto je Zato, Stroby i slicno, pa onda opet nesto kao Luna i tako ukrug dok ima potrebe za prskanjima)... Ja sam licno sa ove dve grupe sa jednom materijm (DMI i strobilurini) stavljao i kontaktni fungicid (kumulus za pepelnicu, i kaptan ili mankozeb za cadjavu) da se poboljsa rezidualnoi dejstvo i smanji verovatnoca od rezistencije na preparat, sa Lunom to nema potrebe posto vec ima dve materije u sebi..
Inace Luna (ima ih razlicitih kombinacija) ima boscalid koji je nova grupa, i obicno neki strobilurin (ne mogu da se setim dal postoji Luna koja ima DMI komponentu pa to treba proveriti), pa treba i to uzeti u obzir kad se miksuju prskanja (tako da je mozda dovoljno koristiti samo neki DMI fungicid na smenu, pa onda moze opet Luna)
 
Tako je Luna je najefikasnija, samo nemaju manja pakovanja.
Posle nje mislim da je Topas i on je cist pepelnicar.
Staro sredsrvo isto solodno je Systhane ili Foton .
I isto tako Stroby ili Asena.

Meni su preporucili u apoteci i Tilt mada nije registrovan za jabuku.
Mislim i da je Zato dobar mada ga meni preporuciju kao zadnje prskanje za skladistene bolesti.

Evo Mealy objasni mnogo bolje.
To su ta sredsva koja se koriste za pepelnicu.

I da dodam obicno se krene sa Karathane gold koji je kontaktni ali deluje na niskim temperaturama.
 
da ih grupisemo...

DMI ili Triazoli
Topas, Systane, Tilt, Trifmine, Bayleton (mozda se neki vise i ne koristi, ali to je ta grupa), evo link pa vam je lakse da nadjete sta sve spada u to:
https://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/triazoli-31/

Strobilurini
Zato, Stroby, Quadris isto (ali ne koristiit na jabukama nikako), Signum je isto sa strobilurinom, ali on je kombinovan i mislim da ne ide za jabuku za cadjavu i pepelnicu nego za trulezi stonog voca, treba videti uputstvo tacno za sta je, evo takodje link za njih:
https://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/strobilurini-33/

Ko sto rekoh, ja sam uz njih uvek stavljao Kumulus, i Captan ili Mankozeb da se pojaca rezidualno dejstvo posto su oni vise sistemici i imaju kurativno dejstvo ali imaju manju perzistentnost.. Uz Lunu nema potrebe dodavati, ona ima boscalid koji je protektivni..

Imate na ovim linkovim i pregled prema aktivnim materijama, sto bi ja uvek preporucio da se pamti, radije nego po imanima po kojima se kupuju u apoteci, posto se ona menjaju (cesto kao marketinski trik, da ljudi pomisle da je novo sredstvo, ili kad god ga druga firma pravi), ali aktivne materije ostaju iste..
https://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/fungicidi-2/
 
Koja se primenjuje koncetracija Tilta za jabuke.

I bas tanko Signum moze da ide protiv trulezi u cvetanju, sto ja ne primenjujem jer je cipridonil mnogo bolji za nisku temperaturu,
vec Signum ili Belis primenjujem kao zadnje prskanje protiv skladistenih bolesti.
 
Lakse mi ovako da ti dam link pa imas preporucene koncentracij i hemikalije za sve stepene razvoja... Ovo je malo intenzivniji program, ali orijentacinono mozes da vidis sta se preporucuje.. Ovo je za Virdziniju na primer, ona je malo toplija i vlaznija od nas pa treba vise prskanja uglavnom...
https://www.virginiafruit.ento.vt.edu/SprayGuide/TreeFruitSprays.html

evo jos jedan stariji, ne mogu da ga nadjem u listi preporucenih, tako da, iako znam da smo ga davno koristili kad je bio registrovan za jabuku, izgled da se danas ne koristi (pretpostavljam da je razlog sto su sojevi gljiva postali rezistentni zbog dugogodisnje upotrebe, pa vise nije efikasan ko pre)...
Tako da, ja bi preporucio da ne koristis Tilt u jabuci.. Mislim da jos uvek moze u tresnji, visnji, to je jos uvek preporuceno i registrovano...
https://ag.purdue.edu/hla/fruitveg/Documents/pdf/2012ID168.pdf
 
Ma nemoj bas toliko naucno. ..
Prakicno ja pitam.

Sto mislis da nije dobar za jabuku, kada se primenjuje za lozu u koncetraciji 0,01 % do 0,015 %.
Sigurno je to negde toliko i za jabuku.
Evo kod Akorda koji je registrovan i za psenicu i za lozu i za jabuku.
Za lozu je 0,04 % a za jabuku 0,03 %.

Znaci Tilt je tu negde za jabuku 0,08 % do 0,1 % ( po analogiji na osnoviu Akorda ).

Da li gresim.
 
Nisam reako da nije dobar, cak naprotiv, moze i odlican da bude...
Generalno ne volim da koristim nesto sto nije registrovano, cisto principijelno, bez obzira cak i ako je registrovano u drugim zemljama za jabuku..
Da je toliko dobar, i mnogo bolji od odstalih a da nema nista tako efikasno, pa ajde i da ga koristis, ali mislim da imas gomilu isto ili cak efikasnijih sredstava pa ako bas ne moras (imas neke stare zalihe koje oces da potrosis) ja ga ne bi koristio... A i ako ga koristis, probaj da to bude sad, da se sto vise razgradi do berbe, nemoj mnogo kansije da ga koristis...
 
hvala kolege na odgovorima malo komplikovano ali snaci cu se
imam program galenikin za 2022g. oni predlazu devet prskanja posle cvetanja. samo neznam da li da jedem te jabuke
 
Zorane to se ne jede, to je za prodaju, a za jelo ostaviš nešto ne prskano pa koliko rodi. :nono:
 
Nisam reako da nije dobar, cak naprotiv, moze i odlican da bude...
Generalno ne volim da koristim nesto sto nije registrovano, cisto principijelno, bez obzira cak i ako je registrovano u drugim zemljama za jabuku..
Da je toliko dobar, i mnogo bolji od odstalih a da nema nista tako efikasno, pa ajde i da ga koristis, ali mislim da imas gomilu isto ili cak efikasnijih sredstava pa ako bas ne moras (imas neke stare zalihe koje oces da potrosis) ja ga ne bi koristio... A i ako ga koristis, probaj da to bude sad, da se sto vise razgradi do berbe, nemoj mnogo kansije da ga koristis...

Slazem se , ali nije neka greska, ako ste zapazili Topas kao odlican pepelnicar manja pakovanja nemaju ni prosle ni ove godine.

Slazem se Zato je dobar i Stroby za papelnicu, a mislim da je od triazola Tilt bolji pepelnicar od Score il Akord koji jsi vise za cadjavu krastavost.

Bar moje misljenje.
 
Samo 9 prskanja posle cvetanja.. Pa to nije nista, za celu godinu ume da dodje i do 30 prskanja tako da tih 9+nekoliko pre cvetanja mu dodje kao da nisu prskane.. :ROFLMAO:
 
Imam pet stabala neke stare sorte budimka kolacara petrovaca one su u trecoj godini ove godine samo jedno stablo ima jedno tri jabucice.A ove u drugoj vec imaju nesto roda.Imam ajdare crveni delises i galu njih napada bolestine osim pepelnice ima i zelenih vasi njih prskam malom prskalicom samo gde ih vidim
 
Ја исто имам неке старе сорте и неке новије и не прскам никад и никад нећу. Ако ћу да једем прскано онда одем у маркет или на пијац.
Овако јесте да су мало квргаве, мало шугаве, мало црвљиве али су здраве. И могу дуго да стоје кад се лепо спакују у хладној просторији.
 
U pravu si , ako moze da ostane ako se nw prska.
Ipak mislim da postoji razlika ako se prska pet puta u odnosu na 15 puta.
Ja sam ovaj prvi.
Od zadnjeg prskanja gde su preparati sa karencama 14 i 21 dan pa do branja meni prodje 2 i po meseca.
Valjda je to prihvatljivo da se jabuke bezbedno jedu.
 
kad ljudi budu shvatili da je otrovnost u dozi, a ne u samoj supstanci, onda ce razumeti kako funkcionise prskanje... dotad ce placati tri puta vise organski gajene jabuke ili sta vec, misleci da su nepreskane..
sve je to stvar verovanja na kraju (na primer verujemo da su organski gajene neprskane i 100% bezopasne, ali ne verujemo da su klasicno prskane isto tako, ako se sve pravilno odradi, bezopasne)
ko sto rekoh vise puta, ko se plasi nema potrebe da prska, posadi samo 5 puta vise nego sto mu treba i ostace 10-20% na kraju da se ubere da mogu da se jedu (da nisu crvljive i kvrgave).. ni tu ne vidim nista lose cak i sam imam ostavljeno 25 stabala jabuke tako, ne prskaju se zato sto mi je komplikovano da se zezam za tako mali broj, nemam problem sa samim prskanjem, nekad nema ni 20% da ostane pa bude nesto bas malo, za sopstvenu upotrebu i ne treba vise...
 
Kako samo odbraniti stablo od sušenja. Nije da sam ljubitelj prskanja, ali može se desiti i sušenje cele biljke, ako se ne preduzme prskanje obolele biljke.
 
pa prvo moras da vidis od cega se susi (fizioloski problemi i zemljiste, krvava vas ili drugi insekti, losi uslovi gajenja, previse ili premalo vlage itd), svasta moze da bude..
 
dva puta prskao asena krsoksim metil ak materija protiv pepelnice danas vidim neka stabla pocelo da se siri.sada sam kupio TOPAS SC sutra cu prskati .Ona sredsva sto ste pisali ovde kod mene se ne mogu nabaviti
 
Asena je slaba. Treba ti Karatan, Luna, Sumpor. Makaze i skidanje zarazenih delova takodje je mera.
 
Nazad
Vrh