Jabuka

Evo da se i ja umesam u ovaj deo foruma, mada se ne bavim ovom proizvodnjom. Nadam se da admini nece ovo shvatiti kao neku reklamu, samo zelim da pomognem proizvodjacima, valjda zato i sluze ovakvi forumi.
Tu sam u ime mog prijatelja koji vrsi otkup voca i povrca po Srbiji za neku ogromnu rusku firmu. Otkup voca su poceli da rade od ove godine, koliko vidim posteno placaju, treba im mnogo prve klase, i jedini im je problem sto nikako da nakupe dovoljno kolicine koliko rusima treba. Kako sam ga ja razumeo oni bi da im salje po 20 tona dnevno. Znaci, ljudi posteno placaju, traze kvalitet i traze kolicinu. Znaci niko nece da se cima sleperom da dolazi za 200-300 kg po selima.
Trebaju im sorte Ajdared, Grin Smit i zlatni Delises, svako ko ima vecu kolicinu ovih sorti nek se javi na broj 064 8299794 Nebojsa i moze da se sa njim konsultuje o svemu sto vas zanima i o svim pojedinostima. O ceni sad ne bi pricao, to cete videti sa njim. Mislim da su cene sasvim ok pogotovo sto hoce da otkupe celokupnu kolicinu. Ima i nekih planova za ugovaranje proizvodnje za sledecu sezonu.
Znaci nema nikakvih nakupaca, izvoznika i sta ti ja znak cega jos, trguje se direktno sa ruskom firmom. Ja mislim da od toga bolje ne moze.
 
imam kućni voćnjak imam 4 jabuke zlatni deliše imam 2 neke crvene ali nisu baš puno rodne sa zlatnim delišeom sam zadovoljan prošla sezona je bila sušna pa su mi insekti pojeli dosta plodova,ova sezona je bila dobro rodna ali sa požurio sa ubiranjem plodova jer sam pravio pekmez,a inače treba čekati da jabuka ono puca kad se jede tad je najbolja..
 
Kolege kako vam stoje Jabuke u skladištima.Kod mene na jonagoldu kao da je masna kora ,šta je to.Nije ni sa čim tretirano kako je ubrano tako je skladišteno
 
Prelazi u brasnasu fazu, a tada vecina ljudi ga ne voli. Ja bih ga se resavao na tvom mestu. Cena je losa, ali i to je bolje nego da ne mozes kasnije da ga prodas. Ovo je samo moje misljenje.:ppozdrav:
 
Ma prodajem ja od kada sam ih ubrao ,nego rodilo I previse .Svaki dan od kuće ode 50-100kg juče na pijaci prodao 300 kg + preprodavcu 200 kg. Cena GS 50 din,Jonagold I ZD 40 din,sitnije po 30 din. Za rakiju sitne I defektne dao drugaru 500 kg -kombajnirao mi 2 kj kukuruza.
 
To su male kolicine. Mislio sam da ima nekoliko vagona Jonagolda. Ako imas par tona to mozes da raskrcmis na pijaci. Da imas 5 vagona kao moj rodjak mislim da bi prodao i po 25din samo da neko kupi. Inace jabuka strasno jeftina ove godine. U marketima (sve je nasa proizvodnja) Ajdared oko 30-35din, Greni, Zlatni oko 50-60din.
 
U mom kraju jabuka solidnog kvaliteta se na malo prodaje po 15 dinara kod proizvodjaca. U prodavnicama je do 40 din.
 
sve to sto vidite po nasim marketima i pijacama nije ni blizu prve klase (prave) pa je i cena takva
 
Tačno ,ja sam kontaktirao sa čovekom koji izvozi. Konkretno za GS prva klasa koju plaća 40 din traži 7+,ni malo rumenila,ni malo znakova ožegotina I naravno ni jedna flekica da li mehanička ili od venturije . O nekom oštećenju usled manipulacije Ili insekata ni govora. Druga klasa sveto samo ispod 7 cm. Ostalo mu ne treba.
 
Posadih dve jabuke kod kuće, Budimka i Kanadska reneta. Da li su dovoljne te dve da se opraše?

Kan. reneta je kalemljena na mm106 a budimka na mm106 sel. 9a. Koliko su to bujne podloge, tj koji oblik krošnje da formiram? Nadam se da im ne treba naslon?

I na kraju, reče mi čovek evo ti budimka i kolačara, posle vidim budimka i reneta na ceduljama, jel reneta ustvari kolačara?
 
Posadih dve jabuke kod kuće, Budimka i Kanadska reneta. Da li su dovoljne te dve da se opraše?

Kan. reneta je kalemljena na mm106 a budimka na mm106 sel. 9a. Koliko su to bujne podloge, tj koji oblik krošnje da formiram? Nadam se da im ne treba naslon?

I na kraju, reče mi čovek evo ti budimka i kolačara, posle vidim budimka i reneta na ceduljama, jel reneta ustvari kolačara?
MM106 ti može biti visoka i do 2 metra svaku podlogu možeš naterati da bude kakva tebi odgovara i visina i širina,jer ti si apsolutni gospodar što se toga tiće.
Kako ti prema voćki tako ona prema tebi.
Moje su stare 10 godina prvo su bile usmjereni vretenasti grm a proljetos sam i doterao da su vitko vreteno korigirao i zelenom rezidbom i sve 5 visina 2.5 metra a inaće rastu max do 4m.
 
Ma mislio sam jel to može biti staro dobro drvo jabuke veliko ili ove nebuloze gde treba špalir? :D

Kupio sam danas još 4, tako da imam budimku, kožaru, delišes neki, ajdared, greni smit i jonagold valjda, moram da proverim, u svakom slučaju vodio sam računa da se izoprašuju :)

Hoću kod kuće da imam svakog voća po nešto pa tako i posadih ove jabuke, u njive idem sa zasadima a kod kuće samo udri šareno, kad uđem u rasadnik kupio bih sve, sadnja je živa zaraza, kupih tako bademe, nektarine, breskve, kruške, ribizle..pa gledam da je kalemljeno na bujnije podloge, da budu lepo stabla na malo većem razmaku.
 
MM 106 spada u srednje bujne podloge kojoj ne treba naslon osim ako ti polozaj nije takav da ima dosta vetra koji bi mogao da je izvali kada bi naslon bio koristan ali opet, ne i neophodan. Kao sto je rekao i Njoko, mozes formirati razlicite uzgojne oblike. Da sam na tvom mestu ja bi gledao da formiran nesto slobodniju krunu bez nekog posebnog oblika. Samo bih vodio racuna o rasporedu nosecih grana i da mi krosnja ne bude preterano gusta u kasnijim godinama zbog rodnosti i kvaliteta plodova. Manje-vise, svaka sorta ima odredjeni oblik krune koji sama formira, pa ga ti mozes samo doradjivati. Ali, moze se desiti da ces imati dosta posla oko rezidbe narocito u kombinaciji sa bujnijom sortom, npr. Budimka je bujna sorta. U sustini za gajenje na okucnici, svakako ce ti ta podoga biti sasvim ok. Imaj u vidu da formira relativno plitak korenov sistem pa je nesto osetljivija na susu.
 
Kada je niska cena jabuke kao ove godine,treba razmisljati o preradi jabuke u SOK.Da 100% cedjeni sok bez dodataka secera,bez konzervansa.To je pravo pice,prirodno 100%.Ja sam ove godine iscedio oko 300l soka.Celoj porodici prija,od deda i baba do unucica.I sto je najvaznije znamo da je 100% cisto voce a ne neki buckuris sto kupis u prodavnici.
 
Kako si resio problem cuvanja? Jesi li koristio neke konzervanse ili kako?

Ups, videh sad da si napomenuo da nisi koristio konzervanse :osmeh: Ali svakako, me interesuje kako si resio pitanje cuvanja.
 
Nazad
Vrh