Jabuka

stavi katanac, znam licno taj vocnjak i ajdared se razvaljuje svake godine (ima on i starijih zasada koji su prepuni)
 
Ok u starijim zasadima, ali pricaju o ocnjaku u 5. godini koji ima taj prinos i koji onako izgleda?!
jel i to istina?
 
mazi i pazi, prihranjuje i zaliva do iznemoglosti
nikad niko nije zalivao kao sto je ove godine bilo kise u pocetku porasta i to se odrazilo na visoki potencijal u kg, pa ko je jos dodavao vode tokom vegetacije taj ima preko 50 t/HA lagano (ako ga je promasio grad i ozegline od sunca)
 
@markodim, @Bećarina pusta

Jeste li imali "listopada" u septembru na zlatnom delišesu?
 
Kod mene je bilo vrlo neznatnog opadanja, mislim da je imalo efekta prkanje Maxflow manganom kao preventiva toga.
 
Momci kako će jabuka podneti ovaj mraz od jutros,nisam ni počeo GS?. Fruit ako si mislio na opadanje lišća sa drveta juče sam video jedan voćnjak gde je baš izraženo opadanje,još nije obran.
 
@markodim, @Bećarina pusta

Jeste li imali "listopada" u septembru na zlatnom delišesu?

Na nekim stablima da, malo je opalo. Što se tiče tih visokih prinosa iz video priloga to je izvodivo bez problema. Ako je sadni materijal odličan i poštivaju se sve mjere njege onda takvi prinosi neizostaju. Mi smo počeli brati ajdared i sad smo na preko 50 t/ha (visina krošnje 2,2-2,3 m) sa visokim udjelom prve klase, a točnije ću znat kad završimo do kraja. To je u djelu di mi je najbolji sadni materijal.
 
Na nekim stablima da, malo je opalo. Što se tiče tih visokih prinosa iz video priloga to je izvodivo bez problema. Ako je sadni materijal odličan i poštivaju se sve mjere njege onda takvi prinosi neizostaju. Mi smo počeli brati ajdared i sad smo na preko 50 t/ha (visina krošnje 2,2-2,3 m) sa visokim udjelom prve klase, a točnije ću znat kad završimo do kraja. To je u djelu di mi je najbolji sadni materijal.
Gde si uzimao sadni materijal,i koje jos sorte imas u vocnjaku.
 
Procitao sam dosta iz ove teme ali nisam video ništa o tome koje tehnike berbe koristite.

Berba direktno u gajbe, berba u kofe pa zatim u gajbe, berba u kengur torbe pa u gajbe, berba u boks palete, berba u kengur torbe pa u boks palete, berba u palete koje se nalaze na "voziću", berba plodova na vrhu stabla sa merdevina ili platformi ...

Koristili smo neke od ovih tehnika i svaka ima svoje prednosti ali i i nedostatke.

Zna li neko gde se mogu pronaći prikolice za "vozić"?
 
Kako sto duze sacuvati jabuke od kvarenja? Rodile malo vise od 3 drveta bice preko 200kg jabuka, bice smestene u podrumu po policama kao i svake godine i ocekujem da najmaje 1/3 bacim. Obicno krenu da se skapuju krajem novembra, beru se rucno u kofi od poludisperzije a zatim prosipaju na policama, trudim se da ih sto pazljivije stavljam kada ih berem i sto pazljivije ih prosipam ali opet dosta skape. Stabla ajdareda prskam i plod je prilikom branja bez ikakvih ostecenja dok stablo budimke koje je jedno 7m visoko ne prskam. Bez obzira sto ajdared prskam a budimku ne obe se kvare
 
razmisljao sam o tome ali je problem sto je budimka zimska jabuka i uvek je oberemo polu srelu a sazri u podrumu do nove godine pa bi trebalo malo vise secera za njih :)
 
Nazad
Vrh