Izvodjenje pilića prirodnim putem - nasadom kvočki !

Zdravo svima.Novi sam ovde.Imam 9 domacih koka,6 nosilja i jednog pevca.Od tih kokica,imam samo jednu koja ce jos malo postati mama.Ona lezi na 13 jaja.Danas je 14-ti dan kako lezi na jajima.Ali prosle godine kad sam imao kvocku,ona se je pocela izlezat 18 dana,a vec 19 su svi pilici bili ispileni izvan jajeta.Nije bilo nikakvih problema,ali se pitam zasto nije pocela da se izleze 21-tog dana nego 18-tog.Tada su bile velike vrucine.Bio je mesec avgust.
Ovo je ona:
110173676892425612058571.jpg
 
@Lazar mozda se poklopile kockise spoljna tem. odlicna, kokoska dobro lezi, jaja od mladih kokosaka...
Meni se desilo 19. dana mislim da se pilici izvode, prolecno vreme nije bilo velikih vrucina, kokoska odlicno lezala prvih 10 dana vrlo malo ustajala kasnije ustajala na 10- 15 minuta.
 
Nadam se da ce ova moja nesto da izlegne.Saljem slike kad budu izasli pilici.A zanima me,koje je sorte ova kokoska?
117426256895194611781673.jpg
 
Poslednja izmena:
Meni se danas jedna izvodi videćemo koliko za sada 6 pileta od 16 jaja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li ima potrebe u prvoj nedelji lezanja na ovim vrucinama vlaziti jaja? Ujutru i uvece podizem kvocku i prskalicom orosim jaja
 
Ne diraj ništa sveće sama odraditi,još ako su isključivo njena jaja nema da omane,sva jaja se ima izvedev.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja moju nista nisam dirao.Imala je 13 jaja,a izlegla je 12 pilica.Meni je to super....Nisam ni vlazio jaja,niti podizao kvocku od gnezda.
 
Pocela da se izvodi 2 dana ranije, 3 mucka sam izbacio, 8 izasla, ostalo je jos jedno, jos se nije nakljucalo ali mislim da je mrtvo pile posto ga ne cujem da suska.
 
Imam lose vesti..Ova siva,sa cubom,nasadjena je 11 augusta.Lezala je 16 dana,tj. do danas.I danas je ustala s gnezda,polupala 2 jaja.Ostalo ih je 13..I sada nece da se vrati.Sta da radim?
Ovo je ona.
cam00052.jpg
 
Koji je razlog da kokoska ustane posle 2 nedelje? Pretpostavljam da to zavisi od jedinke do jedinke. Imam jednu kokosku koja se evo vec 4. godinu izleze pilice ove godine je izvela 2 puta po 9 komada. Sa prvim pilicima je bila skoro 2 meseca dok je nisam odvojio, nakon mesec dana se opet razlezala i nasadio sam je.

S druge strane jula sam nasadio 2 kokoske obe po prvi put i ono su bili baksuzi da mi je doslo da im zavrvnem sije. Jedna je vrsila nuzdu i gnezdo, druga nije htela da se vraca u gnezdo nego legne idiot pored gnezda. Od 26 jaja izvela se 7 pileta, 3 zgnjavila prilikom izvodjenja( to mi je nauk da ne stavljam teske i krupne kokoske) i nekoliko uginula u jaja. Jedna od njih dve je vodila pilice i posle mesec dana pronela i napustila pilice i dozvolila je da u 3. nedelji 3 pileta nastradaju (najverovatnije kuna).

Najvaznije pitanje postoji li sansa da se izlegnu pilici iz jaja starih koka 3+ godina?
 
Koji je razlog da kokoska ustane posle 2 nedelje? Pretpostavljam da to zavisi od jedinke do jedinke. Imam jednu kokosku koja se evo vec 4. godinu izleze pilice ove godine je izvela 2 puta po 9 komada. Sa prvim pilicima je bila skoro 2 meseca dok je nisam odvojio, nakon mesec dana se opet razlezala i nasadio sam je.

S druge strane jula sam nasadio 2 kokoske obe po prvi put i ono su bili baksuzi da mi je doslo da im zavrvnem sije. Jedna je vrsila nuzdu i gnezdo, druga nije htela da se vraca u gnezdo nego legne idiot pored gnezda. Od 26 jaja izvela se 7 pileta, 3 zgnjavila prilikom izvodjenja( to mi je nauk da ne stavljam teske i krupne kokoske) i nekoliko uginula u jaja. Jedna od njih dve je vodila pilice i posle mesec dana pronela i napustila pilice i dozvolila je da u 3. nedelji 3 pileta nastradaju (najverovatnije kuna).

Najvaznije pitanje postoji li sansa da se izlegnu pilici iz jaja starih koka 3+ godina?

Razlog glavni za ustajanje je losa kvocka... posledica inkubatora i naseg mesanja... nije doslo do prirodne selekcije gde samo najbolje majke imaju zdravo potomstvo... npr... u prirodi kokoska,fazan... snese svojih 15 jaja i legne na njih.... ako ih dobro izvede i odgaji(dobra majka) onda direktno prenese te dobre osobine na potomstvo(njena jaja,njena deca) i mozes ocekivati da kokice u f1 budu dobre majke... prirodna selekcija to radi-zdrava, snazna, reproduktivno sposobna nova generacija
A druga stvar je kad ti podmetnes 15 jaja od 10 razlicitih kokosaka.... onda dobijes svasta... tako da i ako je dobra kvocka,uz najvise srece samo je jedno ili 2 pileta njeno....
I ponovi to kroz par generacija.... i vidi sta da ocekujes...
Jos ako napomenemo da su nase rase posledica selekcije na kolicinu jaja,mesa boju perija izgled,narav... a domace koke mesanci tih rasa....

*sa druge strane ove dve kvocke su lose majke prosto... bez obzira koliko laku kokosku stavio ako se ona okrece u gnezdari ustaje okrece jaja dok izvodi pilice... ugnjecice pile ispod nje.... ja sam imao kvocku koja je prosto bila iznenadjena sto cuje pijukanje ispod nje i kako koje pile izvede tako ga i zgnjeci(uznemiri se i krene da se vrti...) prosto luda....

Tek kad sam video kako mosusna patka lezi i izvodi video sam sta je prava majka... i da je i moja najbolja kvocka za nju amater...
 
Uspeo sam da se snadjem.Dok su jaja bila jos topla,odneo sam ih kod moje komsike.Ona ima kvocku koja joj je 2 izvela pilice ove godine,a sad lezi 3 put.I dostavio sam ova jaja.Nadam se da ce da se izlegne.Nisam hteo da ih bacim,jer unistavam 13 zivota.Nije bilo muckih.


A ova moja sto je izlegla 12 pilica od 13 jaja ih odlicno cuva.Sad ih pustam da setaju.Kljuckaju travu,ali i crvice,gliste,pesak,kamencice itd..Neznam zasto koka mene ne napada.Kad joj pridjem i uzmem pile,ona me ne dira,a ostale ukucane napada kao luda.Jedno dete iz komsiluka je bas povredila.Kad je prislo to dete kvocki,ona mu je skocila na glavu.Jedva je uspelo da se odbrani.Pre neki dan im je prisla macka.Macka je zavrsila gore od tog deteta.Ona prvi put kvoca,ali je odlicna kao majka.Pozz
 
Koji je razlog uginuca pileta u jajet? Upravo sam izbacio jaje u kom je pile uginulo. Formiralo se ali nije probilo opnu, nema krvi. Nocas su pocela da se izvode, 17. su stavljena ispod kokoske. Kokosku sam proletos dao komsiki i izvela joj 12/12

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 
Sigurno zbog velike toplote.Od ovih 11 jaja,7 su se izlegli..u 2 jaja nedovrsena pileta,tj. nisu se razvila skroz,a ovo dvoje sto se trebalo izlec odnela svraka,jer se kokoska podigla i odvela ovih 7 pilica.
 
Nazad
Vrh