Izgradnja štale za ovce i koze - Sam svoj majstor

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
17mX7m, Jasle planiram spolja da se hrani da stoje izmedju stubova. Od Vrsca nekih 60km. IDF planiram da ubacim unutra sad trenutno imam neke mesane sarole i bergamo
 
STO BACATE PARE NA ZIDOVE?
treba spoiti funkcionalno a da malo kosta,idealni kozarnik ovcarnik je od bala slame,jetino,trajno i funkcionalno
pod od cigli koje propustaju osoku ili betonski i desetak centimetara piljevine pa prostirka,mada su cigle zakon
a ti limeni krovovi mi se ne dopadaju samo pomislim sta koze rade kad pljusak udari,ako su vezane ili ce se obesiti ili polomiti noge ..treba napraviti hranidbeni hodnik i sa obe strane boksove,treba predvideti prostor za koze,za jarice,za dviske i vrlo bitno POSEBNO izdvojen boks van objekta sa kozama za jarceve,znaci drvena konstrukcija ispunjena balama slame preko nje ona zivinarska zica i lepak za stiropor..idealno i leti i zimi,visina najmanje 2.7
 
STO BACATE PARE NA ZIDOVE?
treba spoiti funkcionalno a da malo kosta,idealni kozarnik ovcarnik je od bala slame,jetino,trajno i funkcionalno
pod od cigli koje propustaju osoku ili betonski i desetak centimetara piljevine pa prostirka,mada su cigle zakon
a ti limeni krovovi mi se ne dopadaju samo pomislim sta koze rade kad pljusak udari,ako su vezane ili ce se obesiti ili polomiti noge ..treba napraviti hranidbeni hodnik i sa obe strane boksove,treba predvideti prostor za koze,za jarice,za dviske i vrlo bitno POSEBNO izdvojen boks van objekta sa kozama za jarceve,znaci drvena konstrukcija ispunjena balama slame preko nje ona zivinarska zica i lepak za stiropor..idealno i leti i zimi,visina najmanje 2.7
PARE NE BACAMO vec radimo kvalitetno. Postujem svaciju ideju ali radim onako kako znam i mislim da je najbolje. Kolega kada napravite tu vasu slamaru postavite slike da vidimo kako izgleda. Pozdrav
 
Kolege imam jedno pitanje, tj treba mi savet. Kad se malo prolepša vreme trebao bih da počnem sa gradnjom ovčarnika. Ništa spektakularno, jednostavan objekat. E sad pošto će kapaciteta biti za maks 30 grla sa podmladkom, šta mislite da li je bolje deo za ovce podeliti u dva boksa sa kapacitetom od po 15 grla ili u veći broj bokseva sa manjim brojem grla? Boksići za jagnjenje i deo za jaganjce se ovde ne računaju...
 
Tako i planiram, biće od drveta, ali u startu moram da projektujem tako da ga lako delim i grupišem grla... Nego imam opciju da ih izdelim u više boksova manjih ili ta dva velika a ta dva boksa bi delila deo za jaganjce gde bi oni mogli da jedu seno i koncentrat.
 
Da, ja sam gledao da je čovek negde sa puta gde su bili radovi ukrao onih panela za ograđivanje, ona crveno bela daska oslonjena na dva nogara, to je dužine 1,5m, a visine 1,1-1,3m tako nešta. Onda je na to nadogradio korpe i cela ta konstrukcija predstavlja jasle, pokretne jasle. Dvostrane jasle. Ceo jedan hangar pregrađuje sa tim kad mu kako odgovara.

E sad, Profesore ja vas ne ubeđujem da kradete po drumovima, samo prenosim ideju tipa: uz pomoć štapa i kanapa, snađi se druže.
 
Hahahaha, nećemo da krademo ovu našu napaćenu i osiromašenu zemlju i na kraju već dobro pokradenu. Neće biti problem za pregrade, kad se uradi objekat pregrade su sitnica ali je jako bitno u startu bude praktično i predviđeno kako pregrađivati. Još jedno pitanje za ljude sa majstorskim znanjem i iskustvom. Širina objekta bi bila 5m, jel velika to širina da nema stuba na sredini, znaći na 2,5m npr. Inače biće čamovi stubovi koji će nositi lak krov od plastificiranog lima. Na dugoj strani će stubovi biti na 2m. Jel to ok?
 
Do 6m raspona sve rešavate prostim krovom bez oslona po sredini. Vidite tamo na objektima za mehanizaciju neko je kačio link za pdf fajl nekog hrvatskog udžbenika sa više građevinske. Rešeni primeri, fantastična stvarčica, ja sam skinuo fajl i na drugom računaru mi je. Ako se ne snađete pošaljite mi mejl u inbox, pa ću vam proslediti fajl u mejlu.


PS

nađeti linkovi Profesore, izvolite

http://www.gfos.unios.hr/portal/ima...ski/elementi-visokogradnje-ii/EV2-skripta.pdf

http://www.gfos.unios.hr/portal/ima.../elementi-visokogradnje-i/EV1_skripta_red.pdf
 
Poslednja izmena:
Ako se ovce podijele u vise boksova, kako ce ovan doci u svaki boks :sta:
Za ovce sam pristalica glavnog velikog boksa sa mobilnim pregradama ako se kojim slucajem treba pregraditi, boks za prihranu jagnjadi dok su jos sa ovcama odmah napraviti kao stalan boks + boksovi za siljezcad i ostalo po potrebi svako naj bolje zna sta i kako drzi i sta mu treba.
Za tek ojagnjene ovce su super mobilne pregrade za male boksove koje se lako postavljaju i lako uklone
Sirina od 5m nije nikakav problem
 
Do 6m raspona sve rešavate prostim krovom bez oslona po sredini. Vidite tamo na objektima za mehanizaciju neko je kačio link za pdf fajl nekog hrvatskog udžbenika sa više građevinske. Rešeni primeri, fantastična stvarčica, ja sam skinuo fajl i na drugom računaru mi je. Ako se ne snađete pošaljite mi mejl u inbox, pa ću vam proslediti fajl u mejlu.


PS

nađeti linkovi Profesore, izvolite

http://www.gfos.unios.hr/portal/ima...ski/elementi-visokogradnje-ii/EV2-skripta.pdf

http://www.gfos.unios.hr/portal/ima.../elementi-visokogradnje-i/EV1_skripta_red.pdf

Hvala Bradonja, puno ste mi pomogli, taman ću da se zanimam malo građevinom. :ppozdrav:

U letnjem periodu ovce su sa ovnom na ispustu ili pašnjaku, tako da će on uveče u boks gde misli da će se ovajditi :osmeh: Iskreno ja sam planirao dva velika boksa sa fiksnim boksom za jagnjad koji je zajednički za oba boksa sa ovacama, ali manji broj ovaca u grupi ima svoje prednosti, lakše balansiranje obroka, mada kada one budu ulazile u objekat ko zna da li će one ući baš kako sam ja naumio... Hvala na konstruktivnim savetima.:ppozdrav:
 
šta mislite da li je bolje deo za ovce podeliti u dva boksa sa kapacitetom od po 15 grla ili u veći broj bokseva sa manjim brojem grla? ...
Napravite tehnicko rjesenje da mozete u svakom momentu da imate mogucnost da ovce podijelite u dva, tri, cetiri..boksa, ali isto tako i da u odredjenom momentu mozete imati i jedan skupni boks. To nije tehnicki zahtjevno, a iz vlastitog iskustva vam porucujem da je to nuzno neophodno, da sada ne elaboriram zasto.
 
Isto misljenje kao i Bosnian. Vrlo lako se naprave ograde od letvi, dasaka i pregradi se kako hoces.

Sto se tice ovih pdf fajlova , hvala na deljenju. Ima dobrih stvari ovde da se nauci ali dosta su zakomplikovane te krovne konstrukcije.

5 m nije neki raspon, moze i na jednu vodu ali da budu malo vecih dimenzija rogova, 14x12. Preporucljivo je za drvo 4 m idealno ali moze i 5 ako su malo jaci rogovi.
 
I planirao sam na jednu vodu, s tim da bih tu čeonu stranu zatavarao ili balama ili verovatnije vetrozaštitnom mrežom zimi... Imam ja idejno rešenje, tj nacrt ali nisam baš planirao da mi ceo objekat može biti jedan boks, ali može se i to izvesti. Elem planirao sam serklaž, kao temelj, ali samo ivice, koji će biti u dubinu 40 cm i 30 cm iznad zemlje,da odvojim stubove i daske od zemlje, stajnjaka i vlage... E sad jedno pitanje, da li je bolje stubove ubetonirati u serklaž (naravno zaštiti ih pre toga) ili napraviti stope pa njih ubetonirati a stubove u njih? Mislim da je prva varijanta statički bolja ili grešim? Stubove sam planirao 16x16 i na 2m da idu, da li nisu tanki i da li može na ovaj razmak? Hvala svima na odgovorima...
 
Stubovi su i prejaki za taj krov ako stavljas lim gore. A ja bih stavio vezu izmedju stubova i betona one ankere, ima i da se kupe a i mogu se praviti.
Ako ubetoniras onda treba dobro zatititi da ne trule jer i beton ce da vlazi.
 
Te stope koje sam napomenuo su ankeri, mislimo na isto, bar se nadam. Ja se plašio da neće biti tanki stubovi. Ne bih smanjivao stubove nego bih samo možda povećao rastojanje na 2,5 ili 3m..
 
Profo sad nesto iz licnog iskustva, u mojoj stali si bio sirine je 6,5m i mislim da je to previse za jedan red jasala moj savet je ne vise od 3m sirine cistog prostora plus jasle plus hodnik a da bude sto duzi objekat. Napravis pokretne pregrade tzv lese od 3m i tako mozes pregraditi na koliko hoces delova , plus u svakom delu imas jasle tako da za 5 min imas boks dva tri i problema nema. Mrzi me jos da kuckam ako sta treba zovi. Ovo iznosim iz licnih gresaka da nebi i ti napravio iste pozzzz
 
Nazad
Vrh