Evo jednog razmisljanja za koje cete odmah reci da nema smisla u ovim vremenima, ali bih ipa zeleo da ga ljudi procitaju:
Zeleo bih da se uzme u obzir cinjenica koja se toliko zanemaruje i oko koje se ''glasno'' cuti - pedesetih godina dvadesetog veka je masovno oduzimana zemlja preko tzv. agrarnog maksimuma, koji je inosio 10 hektara po gazdinstvu. 1992 godine je ta zemlja (vecinom) vracena bivsim vlasnicima i time se smatralo da je nepravda ispravljena. Niko ne pominje taj period od 40 godina (1952 -1992) kada su vlasnci bili liseni zemlje, odnosno, stetu koja je naneta tim poljoprivrednicima kojima je zemlja oduzeta.
Evo najprostije racunice:
1 hektar zemlje, ovde u Sremu, se daje u arendu ( godisnji zakup) za oko 425 evra . Uzmimo da je cene zakupa za tih 40 godina, o kojima govorim, minimalna, tj. 100 evra godisnje.
40 godina x 100 evra = 4000 evra x neka bude prosek oduzete zemlje samo 5 ha, dolazi se do cifre od 20.000 evra.
Za toliko su ovi poljoprivrednici, minimalno, osteceni, odnosno za taj novac su mogli da prosire svoje imanje, da kupe mehanizaciju.
O tome se naveliko cuti, sve sa tezom da ''kulaci treba da budu srecni sto su dobili zemlju nazad''. Treba da budemo zadovoljni zato sto nam je vraceno nase, oteto?
Ne bih dalje o nepravdi, znamo u kojoj zemlji i kakvim vremenima zivimo.
Moj predlog je da se deo te nepravde ispravi tako sto bi se deo drzavne zemlje DAO BESPLATNO onim poljoprivrednicima (naslednicima koji se bave poljoprivredom) kojima je zemlja oduzimana posle rata, u skladu sa kalkulacijom koju sam naveo. Druga mogucnost je da se istim tim poljoprivrednicima proda drzavna zemlja, ali sa znatno umanjenom cenom, opet imajuci u vidu stetu koja im je naneta i to NA PERIOD OTPLATE OD 40 GODINA (isti period koliko im je zemlja bila oduzeta).
Pisem Vam sa pozicije srednjeg poljoprivrednog gazdinstva (za sada, a kako stvari stoje, uskoro malog, zbog "tajkunizacije'' i u sferi zemljoradnje). Takva su vecinom gazdinstva od kojih je zemlja oduzimana posle Drugog svetskog rata. Novi latifundisti, zemljoposednici i seoski tajkuni su plod devedestih godina i kasnijeg sleda dogadjaja.