Isplativost organske proizvodnje?

Jes vala, svi ovde znaju sta drugi treba da rade i koji put vodi u utopiju. Tipicno. Al znas kako, prvo se ljudi udruze oko zajednickog cilja, pa se dogovore oko smernica, pa se drze tog dogovora do realizacije. Prvo ide strategija, pa taktika, prvo general kaze svoje, pa onda marsira pesadija. Ne moze obrnuto.

Znas onaj izraz "rastrkana vojska"? To ti je ova prica. Svi mozemo da proizvodimo i da pametujemo. Al ko ce da organizuje i vodi? Ko ce da sastavi sistematican plan delovanja? E toga svi jos cekamo. A bez njega (njih) ova tema o udruzivanju ima da se istopi ko lanjski sneg i organska proizvodnja u Srbiji ima da ostane isto tako rudimentarna kao i do sad. Sve dok negde u nekoj dalekoj buducnosti drzava ne vidi da to moze biti isplativo, jer ne moze vise samo da kaska za svetom. Al tad ce to da bude isplativo samo za njih "gore", kao sve ovde. Tim putem su krenuli sa brdima papirologije, uskracivanjem subvencija, skupim sertifikatima i svakojakim drugim klipovima u tockovima...pa sto se onda tako ne bi i zavrsilo?
 
chickenlover@ Ti si u pravu kada kazes da komsija to nece da radi . Ni na zapadu nisu svi prihvatili organsku proizvodnju , to je dug proces koji traje . U svakom ataru se nasao neko ko je bio entuzijasta kao ti i poceo je. Ako nemas jos par njih iz tvog atara onda nemoze ni zadruga da se napravi :nono:. Koliko sam video u Srbiji vec ima prodavnica sa organskom hranom , to su kupci za sada oni drze trziste. Nemoze se na silu napraviti neka zadruga , ni trziste se ne moze na silu napraviti. Za sve to je potrebno dosta rada i edukacije. Mislim da treba stegnuti ministarstvo poljoprivrede da oni nesto ucine po tom planu ( znam utopija ) ali ako u tvom kraju nema barem 5 proizvodjaca onda imas mnogo vise posla sam ! Zavisi koliko cega mozes da poizvedes i da ponudis trzistu ?
 
Ne osporavam da je to proces koji ce da traje, i upravo zato sto je neophodna edukacija i podizanje svesti ljudi ja ocekujem da traje i vec sam nesto slicno ovde rekla ranije. Nego, mi moramo da usaglasimo terminologiju. Nije mi jasno otkud ti utisak da propagiram neko nasilno, prisilno, "obavezno mora da bude" stvaranje bilo zadruge, ili trzista. Ja sam laik u pogledu ekonomije, ali cak i takvoj mi je jasno da je "trziste" apstrakcija, za razliku od "trznice" koja je opipljiv lokalitet. Kao apstrakcija, trziste ima svoje specificne zakone "egzistencije", od kojih je meni, kao laiku na tom polju, najbliskiji zakon ponude i potraznje. Dakle, ono sto ja kao proizvodjac mogu da uradim je da ponudim proizvod za kojim vec postoji, ili se moze stvoriti potraznja. To je sve sto mene kao proizvodjaca i treba da zanima - moj proizvod, njegov kvalitet i rentabilnost tog posla. Medjutim, na toj tacki pocinje misticni svet trzista na kome prodju izvesnog artikla cesto ne diktiraju same osobine proizvoda, vec njegovo visocanstvo PLASMAN. E u tom kontekstu bih ja ocekivala da mi nekakvo udruzivanje, zadruga ako to tako zelis da zoves, bude od koristi. I ne samo meni, daleko bilo, vec nebrojenim proizvodjacima koji nemaju vremena, ni kvalifikacija da se bave ekonomsko-administrativnim menadzerstvom, a sposobni su da odgaje odlicne proizvode.

U tom smislu sam rekla da ako je distanca (medjusobna udaljenost) problem, onda je sve problem. Medjutim, ja smatram da bi na te, jel, kilometre valjalo gledati kao na prividnu prepreku. Prava prepreka je, po mom misljenju, u nedostatku neke koordinativne instance koja bi svojim delovanjem prevazisla problem kilometraze i objedinila proizvodjace po osnovu PROIZVODA I TRZISTA za TAJ proizvod, nezavisno od lokaliteta na kome se on konkretno proizvodi.

Posto ja nisam iz te branse, ja mogu samo da okvirno zamisljam kako bi to trebalo da funkcionise, ali sam takodje sigurna da moze da funkcionise, ako bi se za takav projekat zainteresovali ljudi vicni zdravoj poslovnoj "politici".

Na primer, ako zivis u Barajevu, ne moras da sipcis do Beograda da bi otisao u tu i tu banku. Imas na licu mesta njenu - filijalu. Tako slicno, ako ja jedina u, recimo, Vranicu proizvodim organsku hranu, to ne znaci da sam jedina u Vranicu i okolnim mestima koja zeli da je konzumira. Jos jedan primer: Beograd je okruzen vikend naseljima gde ljudi imaju placeve i imanja na kojima samo trava raste. Vecina tih mesta nema ni pristojnu povrtarsku tezgu, kamoli stand sa nekim malo "ekskluzivnijim" namirnicama. Al ti ljudi moraju da jedu. Mozda zele da jedu organsku hranu? Al ako nema "filijale" gde ce taj sto zeli nesto, da ode da ga pribavi? Zar treba da se pakuje za Beograd na pola odmora i jos pazi da se uklopi u radno vreme Kalenic pijace? Sto ne bi kupio na kilometar-dva, ili petsto metara od sebe, u manje vise bilo koje doba, umesto na 50km. i to samo u odredjenom terminu?

I jos jedna stvar: ako smo rastrkani, ne samo fizicki, vec sto je bitnije u smislu neujedinjenosti, onda smo svi jedni drugima konkurencija. A gde god ima velike konkurencije, simultano se razvijaju i njeni nuzni ruzni nusproizvodi, a koji se svi mogu svesti pod onu poznatu krilaticu "vece ribe jedu manje" dok ne ostane samo jedna. E kad ostane samo ta jedna, onda smo opet tamo gde smo poceli sa velikim monopolistickim kompanijama koje nam prodaju muda za bubrege i mlate grdne pare.

Posto u pozadini organske poljoprivrede stoji i izvesna plemenita ideologija cija sustina se ne iscrpljuje u stvaranju sto veceg profita, onda ni njena organizacija, ili nacin postojanja uopste, ne mogu biti zasnovani na konceptima koji su ISKLJUCIVO orijentisani na njegovo sticanje. Pri tom ja ni jednog trenutka ne kazem da ne treba zaradjivati pare i da je pozitivna nula optimalna pozicija ako se i do nje dodje. Naprotiv, pokusavam da kazem da kao usitnjeni pojedinci necemo leba jesti samo od svojih plemenitih nacela, pa ma koliko nasi proizvodi bili divni i potrebni svetu. Zato mislim da je neki vid udruzivanja i formiranja lanca neophodan i na nekoj tacki neminovan da bi ova delatnost postala isplativa i da bi opstala.

Na kraju, ako ovo opsirno izlaganje nekom deluje banalno, neka zna da sam zelela da govorim prosto, da me ceo svet razume.
 
Ima jos poneka cinjenica koja bi trebalo da se razmotri nuz prethodno pomenute .
Odem kom jednog mog kolege iz studentskih dana u posetu i mi malo prosvrljamo navece okolo . Napominjem u tom mestu ima sokara i kojekakvi "teglirani" proizvodi koji se predstavljaju u svetu zestoko kao nekakav organic . Dodje do mene glas da se organizuje svake godine sastanak organskih proizvodjaca okoline trt, mrt brda i doline . Kao navodno ovo nase novosadsko rukovodstvo je tamo jako cest i cenjen gost u vecernjim satima. Tu mi cedimo kojekakve teme uz pica i smekeraj . Kad dodje jos jedan njegov kolega da se pozdravi i zavrsi za nasim stolom .

Kad kaze da on radi u tom velikom vocnjaku gde se to proizvodi a ja naravno pomislio sad nekakvi bumbari kopriva i motikani . Kad on meni o cemu ja to pricam . Kaze da se taj vocnjak oprska jedno x0 - 50 puta godisnje + tretiranje protiv korova + stimuratori rasta + vestacko djubrivo trice i kemire . Na kraju skopcam dva i dva da neko lika zestoko pokriva na velikoj poziciji, pa ne dolaze ulud na vecere i pijanke .

Drustvo hocu da kazem da se ti isti kao organici i pokrivaci ne dignu i zavrnu nam usi kada se jednom i skupimo da prodajemo svoj proizvod , cisto preventive radi da nebi krenula stihija, pa oni nemaju siso9001 i acap a tu nesto kao oce .
 
Znas sta, neko se uvek nadje ko ima nesto protiv. Ne moze tako da se razmislja. A ovi gore nece nista dok nisi mnogo veliki i placas im malo poreza. Nego zoves matorog Zaharija i B92, da vide sta radis, pa jos dobijes orden. :haha: :haha: :haha:

A ovi tvoji sa teglama...i to se proveri. Teglu pod ruku, pa na Institut za biohemiju, malo para, nisu te analize nedostupne, a onda ako ne valja, opet na sva usta na B92. :haha: :haha: :haha:
 
Ja bih zvao matorog samo ako će da me pita koliki je moj,... ali ga neću dopuniti kao onaj nesrećnik u emisiji a neka proba da me prekine dok pričam! :haha:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nSXcTNZ7Z5E[/youtube]




Post je spojen: [time]недеља, 29. август 2010. 13:26:50 CDT[/time]
_________________________________________________
Nešto razmišljam, možda bi se proizvođači organske hrane najlakše okupili oko jedne specijalizovane prodavnice zdrave hrane koja bi prodavala sve ono što proizvođači mogu da ponude, pa neko dovozi organske piliće, neko sir, povrće itd.
 
Nedavno sam čitao u Blicu da je u Bg nasumično vršena kontrola sokova raznih proizvođača.
Zanimljivo je bilo pročitati da su se kao neispravni uzorci našli čak i proizvodi onih koji se reklamiraju da su potpuno ekološki proizvodi bez aditiva, i da veliki deo proizvodnje izvoze kao Zdravo & organic.
To samo govori da papir trpi sve i da je u reklami dozvoljeno totalno preterivanje, jer joj je jedini cilj povećanje interesa kupaca... I da jedini zdravo & organic može svako u svojoj bašti proizvesti. Industrija to jednostavno nije sposobna.
 
A sta mislis ovako:

-koordinativno jezgro
-proizvodjaci razlicitih proizvoda
-odredjeni punktovi destinacije
-organic food brza posta

Skracena verzija, al shvatas sta hocu da kazem?

@Branko, ja to stalno pricam.
 
Da, to jeste moguće, ali samo ako je u taj proces stalno uključen i peti faktor:

-nezavisna kontrola proizvoda
 
Sta TI podrazumevas pod "nezavisnom kontrolom"? Imam predstavu, al hocu da ga izgovoris, da ne sugeriram nikom.
 
Pa, hajde da to definišem kao "renomiranu državnu ustanovu", mada je diskutabilno šta je to ustvari.
 
chickenlover je napisao(la):
A sta mislis ovako:

-koordinativno jezgro
-proizvodjaci razlicitih proizvoda
-odredjeni punktovi destinacije
-organic food brza posta

Skracena verzija, al shvatas sta hocu da kazem?

@Branko, ja to stalno pricam.

Javlja mi se da smo na pravom putu, ovo za brzu poštu ti je extra ideja samo da vidim cene sa ortakom koji radi u b.p.
Post je spojen: [time]1283115840[/time]
_________________________________________________
Zar sertifikat ne služi kao pečat poverenja? Ja bih išao na sertifikaciju nemačkih sert. kuća, to je kao beli šengen.
 
futurefarming je napisao(la):
Zar sertifikat ne služi kao pečat poverenja? Ja bih išao na sertifikaciju nemačkih sert. kuća, to je kao beli šengen.

To je već nešto viši stepen, ali ima "težinu" svuda.
 
Aks kao najpovoljniji 150 din - pismo, malko veci paket 200, tegla od litre recimo 300 - 400, nesto robusno ili tesko 1000 za vise neznam za ove prve sam siguran jer sam slao podosta paketa .Ima jos nesto sa njima se moze dogovoriti za nekakav popust . Za povrat para uzima se jos 40 din , a ceka se od 3 do 10 dana .
 
Momci, ja se izvinjavam, al vi ste opet poceli sve od repa. Prvo i osnovno je KOORDINATIVNO TELO. Njih treba da nadjemo i izglasamo, il nek se jave sami sa planom i programom. Onda oni da se bave svojim delom posla: organizacijom, sistematizacijom, papirologijom...a mi da proizvodimo i pevamo. Kad se to sredi, lako ce se smisli "poni ekspres" za dostavu i distribuciju.
 
Zdravo narode :cao: moram da se izvinem jer sam pre neki dan postavio pogresnu informaciju. Nije mi dalo mira pa sam morao da proverim :sta:
Organska hrana je jos uvek mnogo skuplja nego konvencionalna. Pogotovu povrce . Mada kod mleka , mlecnih preradjevina nema neke velike razlike . Povrce napr. Luk, Krompir, sargarepa, paradajz idt. su skuplji za 100 % .
Posto vec dugo kupujem u radnjama gde se samo prodaje organska hrana , navikao sam se na vece cene pa nisam znao da je tolika razlika :ppozdrav:
Pozdrav :ppozdrav:
 
telnett je napisao(la):
Aks kao najpovoljniji 150 din - pismo, malko veci paket 200, tegla od litre recimo 300 - 400, nesto robusno ili tesko 1000 za vise neznam za ove prve sam siguran jer sam slao podosta paketa .Ima jos nesto sa njima se moze dogovoriti za nekakav popust . Za povrat para uzima se jos 40 din , a ceka se od 3 do 10 dana .

Telnett prijatelju, dobio sam info da to ide po težini u jednoj od firmi koja se bavi ovim biznisom, da ne pravim nikom reklamu, ako je to tako, onda pun furgon salate pa ti vozi rođače do mamenhajma!

Chickenlover, meni se čini da ti pozivaš na osnivačku skupštinu udruženja, ako je to tako, ne samo da podržavam već se prvi javljam da dođem, još nam treba jedno 98 ljudi i onda može ozbiljno da se priča.

Markodanube, može neki info gde kupuješ i imaju li ti proizvodi vidno obeležje da su sertifikovani i sl.?
 
Nazad
Vrh