Isplativost organske proizvodnje?

@Aleksa
Kada diskusija ode previse u sirinu onda se promasi tema. Zato hajde da se vratimo na pocetak.
“Na pocetku bese rec” da je kod nas kompletna proizvodnja organska jer se ne koriste u dovoljnoj meri hemijska zastitna sredstva i vestacka djubriva.
Netacno.

“Rod kukuruza u Srbiji 2009. veci od 6 000 000 tona
……On je podsetio da je ove godine u Srbiji kukuruz zasejan na oko 1,2 miliona hektara ……”

Od toga se bar 1 milion tretira herbicidima i vestackim djubrivom. Da li je to dovoljno to je potpuno druga tema. Zbog plodoreda jos toliko povrsina je bilo predprosle ili je ove god pod kukuruzom. Svaka jabuka proizvedeba za trziste prskana je 10-20 puta , svaka kajsija, svaka breskva je prskana, svaki cokot grozdja je prskan. Bez toga ne bi bilo tog voca na pijaci. Tako i jagode i maline. I podsecam nije tema da li ih prskaju pravilno ili manje nego na zapadu. Prskaju ih. Tacka. Cak je i vecina lesnika prskana.
Da li se u Evropi prska vise? Verovatno ali to nije tema. Tema je da tako proizvedeno voce nije i ne moze da bude organsko, ni kukuruz, ni psenica, ni povrce, ni lucerka, ni suncokret ni secerna repa... . Aonda ni meso ni mleko ni jaja.

Statistika sama po sebi je nedovoljna. Ako jedan veci proizvodjac koristi hemiju na svojih 200 ha a stotinu prosecnih poljoprivrednika ne onda je pola povrsine prskano a pola nije. A mozda i vise od pola jer jer mislim da je prosecan posed ispod 2 ha.
Njive u parlogu ako ja dobro razumem ne donose nikakav rod pa je besmisleno dokazivati da je "nasa kompletna proizvodnja organska" tako sto se spominju vece povrsine u parlogu. Na takvim njivama je u izvesnom smislu lakse zapoceti organsku proizvodnju ali uz vece troskove jer te njive treba kultivisati i bez hemije osloboditi korova.....

Problem je kada se u jednu konkretnu temu uvuku emocije i neke sasvim druge problematike. Dakle, ovde nije rec o tome ko voli ili ne voli (truli) zapad, da li ili ne zapadne kompanije koriste sva sredstva da likvidiraju konkurenciju i ne samo zauzmu trziste vec da ga blokiraju, nije rec o GM , ni o svetskim nepravdama…..
Rec je o isplativosti organske proizvodnje i ja pokusavam da nadjem argumente tome u prilog.

Post je spojen: [time]1265745256[/time]
_________________________________________________
Evo jednog doprinosa ovoj vaznoj temi :
"Evropsko tržište se procenjuje na izeđu 13 i 14 milijardi Evra (2005.). Najveće tržište za organske proizvode je Nemačka sa godišnjim obrtom od 3.9 milijardi Evra, nakon čega dolazi Italija (2.4 milijarde) i Francuska (2.2 milijarde Evra). Najveći udeo tržišta organskih proizvoda u odnosu na ukupno tržište jeste Švajcarska 4.5 procenta, a najviša potrošnja po glavi stanovnika je takođe u toj zemlji sa više od 100 Evra potrošenih na organsku hranu. Razvoj Evropskog tržišta u poređenju sa prethodnom godinom je oko 10 procenata. U nekim zemljama postoji manjak proizvoda na tržištu – potražnja je veća od ponude.............
........Pitanje organske poljoprivrede je pitanje očuvanja nacionalnog suvereniteta. GMO tehnologije u poljoprivredi predstavljaju „patente“ kojima se patentira život biljaka i životinja. Budući da su registrovani kao patenti, proizvođačima je zabranjeno da seme čuvaju za sledeću sezonu i tako postaju trajno zavisni od biotehničkih kompanija. Međunarodna sudska praksa pokazuje svu surovost biotehničkih kompanija prema poljoprivrednicima koji su pokušali da sačuvaju seme od roda koji su proizveli.......Organska poljoprivreda, sa prirodnim i ukrštenim varijetetima sorti i semena, koje poljoprivredni proizvođači od ovogodišnjeg roda ostavljaju za sledeću sezonu, čini proizvođače i nacionalnu poljoprivredu nezavisnim i manje osetljivim na fluktuacije tržišta." -iz magazina Tehnologija hrane
 
Tar ,vec rekoh da ne treba bukvalno kontati.

Isplativo je samo ono cega se moze proizvesti dosta da ne kazem mnogo. Organska hrana onako kako je vi vidite ,tj.kako je nametnuta spolja nikada nece biti bitno isplativa. To znaci da ce zauzimati nebitan procenat ukupne proizvodnje hrane. Laz je da to moze biti i vise od 3%. Koser hrana ili mormonski proizvodi od kojih je i pocela ova prica proizvode se u promilima za unapred poznato trziste i od tog rada zivi jedna uska grupa ljudi. Statisiticki nebitna.

Svako ko poznaje proces poljoprivredne proizvodnje zna koliki prinos se moze dobiti na taj nacin.Pri tom treba znati da organska hrana nije posebno skupa u odnosu na obicnu ,nije ni duplo skuplja.

Na osnovu onoga kako sam ja video da se to radi u Holandiji i gde se to radi ,odgovorno tvrdim da je vecina nasih proizvoda organskog porekla. Svako moze imati svoje religijsko utopisticko vidjenje tog nacina proizvodnje ali to je hir i glupost na koju se inace u inostranstvu i ne obraca tolika paznja.
A ne obraca se zato sto im je bitnija klasicna proizvodnja koja se subvencionise nemilice.

Kada mi u stignemo bilo koju drzavu EU ( stare clanice) u stepenu klasicne proizvodnje onda mozemo razmisljati o hobiju organske bastice. Inace kod nas je vecina bastica organskog porekla . Oni koji tu i tamo preprskaju neki proizvod cine to 1ili 2 puta u sezoni za razliku od EU farmera kroz ciji sistem za zalivanje ide sve sem vode.

Nema tu neke velike zapadne urote koliko nase Nusicevske uobrazilje,mi smo jednostavno nepopravljivo zavisni od tudje pameti pa ozbiljni trzisni igraci jednostavno rade ono sto ima je isplativo. Bacaju nam kosku.

Ovde moze biti problem pozicije sa koje se pristupa temi .Ja stalno govorim o ukupnoj drzavnoj proizvodnji jer sve ostalo je deplasirano sa stanovista slobodne volje pojedinca. Niko ne moze znati sta je kom pojedincu isplativo.Jedan se zadovolji sa 100 eura prihoda a drugom ni 1000 nije dosta.

Sa stanovista drzavne proizvodnje ,o kojoj pricam , mi smo daleko blizi cinjenici da nam je sva hrana organska ako pogledamo prinose ,upotrebu mineralnih djubriva i hemijskih preparata. Sve tri stavke su visestruko manje u Srbiji. Cak i nacin masinske obrade vise je poluautomatski.

Ako neko misli da hrana nije organskog porekla samo zato sto iznad njive leti avion onda je on nepopravljivo naivan u odnosu na tekstove koji se plasiraju u medijima.Napolju su daleko veci prevaranti u svakom segmentu drustva ,nego sto su nasi vrhunski kriminalci.Kolicina prevare i obmane na trzistu EU je neverovatna.
Srbije ne bi smela ni da razmislja u tom pravcu jer to je protiv njenih interesa.

Inace lako je izracunati isplativost po hektaru jer "organski" proizvodi imaju visestruko nizi prinos a kao sto rekoh cena nikada nije duplo veca.

Svaki hir je u direktnoj korelaciji sa standardom pa ce te uskoro videti kako Evropu ta tema i ne interesuje previse kao uostalom ni energija iz obnovljivih izvora.
 
@Aleksa
halo, prvo malo uoblici misli, napravi neku koncepciju sta zelis da kazes. Prvo si rekao 95% nasih obradivih povrsina je......Sta tu ima bukvalno ili ne bukvalno. 95% je ili tacno ili nije. I naravno nije. Onda si to smanjio na 80% pa sad i to ne bukvalno. Procenti su druze moj 100% bukvalni.
Dosta vec sa tom kvazi ekonomijom i kvazi politickom ekonomijnom i kvazi socijologijom. Budi malo konstruktivan. Kavi bre mormoni i koser hrana pa ti si potpuno smusen.
Odakle tebi argumenti da je isplativo samo ono "cega se moze proizvesti dosta da ne kazem mnogo."
Odakle ispaljujes da ta proizvodnja ni pod kojim uslovima ne moze da prebaci 3%?
Podaci koje sam naveo kazu da je 2005 bilo negde toliko negde vise. Od tada je to u porastu najmanje par procenata godisnje.
Kazes da si nesto video u Holandiji. Nisi dovoljno video jer holandska srednja klasa da ne govorim o visljoj ne jede holandsko povrce. Jedu spansko, portugalsko, marokansko a sve vise i tursko. Ko jede holandsko nije tesko pogoditi.
I dok se mi vodimo razgovor da li saksiji treba rupa ili ne drugi rade.
 
Aleksa ,diskusija ti je za 80-te , a i ona da su prinosi organske visestruko nizi :sta: ....Monsanto :zli: hara svetom u pitanju je opstamak .
 
Toliko mnogo truda za pisanje a tako malo za čitanje.....
Količina dezinformacija koju se i ne isplati komentarisati.
Aleksa hajde ti blago meni malo više procitaj o temi pa posle komentariši sa proverenim podacima.
Ovako nas samo spamuješ.
 
Sa religijom nema polemike?!

Zasto niko nece da vidi sumu od jednog drveta. Sta je trenutno trzisna realnost ? Sta je tema ?
Isplativost proizvodnje organske hrane ? Za nekog pojedinca koji se zadovoljava minimalnim prihodima to moze biti isplativo ali isplativije bi mu svakako bilo da na istoj povrsini proizvodi klasicne proizvode? Sa stanovista bastovanskog hobija razumem dilemu.
Ne postoji drzava na svetu gde proizvodnja organske hrane prelazi 5 % sto je opet diskutabilan podatak od sezone do sezone.

I sta je sad tu rupa na saksiji ?

Padom standarda kao i padom traznje ta proizvodnja ce zamreti i podaci za 2009 ce to i pokazati.Objavicu ih.

Ako je dilema da li je organsaka hrana zdravija od klasicne ,onda dileme nema zdravija je. Ali je neodrziva jer bi njenom sirom primenom zavladala glad na kugli zemaljskoj.

I u poljoprivredi kao i u svakoj proizvodnji traznja je ta koja definise obim i cenu. Procenat proizvodnje organske hrane je u direktnoj korelaciji sa procentom enormno bogatih koji ispunjavaju svoje hirove. Ali dok jedu organsku hranu ujedno zvacu i dzigericu ptica pevacica ? Oni to rade iz pomodarstava kao sto su u IXX veku jeli srebro i zlato ?

Ono sto ja tvrdim je da Srbija ima mali stepen razvijenosti poljoprivrede i da je takva proizvodnja bliza definiciji organskog nego u drzavama Evrope koje su nas trzisni cilj. I Albanija je tu sa nama.
Ali i Peru,Cile.....
I to je cinjenica sa kojom nema polemike kao i sa cinjenicom da iako ovako obogaljena Srpska poljoprivreda ima dominantno mesto u BDP kao jedan od najvaznijih izvoznih proizvoda.

Drzava Srbija zato mora da razvija klasicnu proizvodnju priblizavajuci je nivou Evropske po prinosima i nacinu obrade sto ukljucuje u sve agrotehnicke mere.
Proizvodnja organske hrane ostace i mora ostati na nivou od par procenata iz cisto hobistickih zelja.

Imate podatke o tome na svim relevantnim saitovima Evrope ali i Srbije. Ovim zavrasavam ovu besmislenu polemiku .
 
Vojine podrzavam

Alexa, a sta ces ti jesti blago meni kad sve sto kupis na kalenicu ili maxiju bude zatrovano i gmo-promenuto u nekoj daljoj buducnosti
 
Proizvodnja organske hrane ostace i mora ostati na nivou od par procenata iz cisto hobistickih zelja.

Imate podatke o tome na svim relevantnim saitovima Evrope ali i Srbije. Ovim zavrasavam ovu besmislenu polemiku .

Pa daj te relevantne sajtove prosvetli nas ovako nas i dalje spamuješ.
 
Da se vratimo malo na temu. U nekim stvarima se slažem sa Aleksom. Činjenica je da organska proizvodnja nikad neće zauzimati neke značajne površine. A zašto? Jednostavno puno ljudskog t.j. manuelnog rada bar kad se radi o voću i povrću. Sa druge strane baš ta činjenica omogućava ljudima sa malom površinom zemlje dođu do kakve takve zarade. Sigurno je da neki kombinat ili veleposednik sa par hiljada ha neće proizvoditi organsku hranu. U J. Americi postoje čitave plantaže lucerke i još nekih kultura kao i voće i povrća koje jedna industrija vitamina i dodataka ishrani kao i kozmetička industrija koristi kao sirovinu za svoje proizvode.
Drugo. Nije istina da baš samo bogataši iz obesti kupuju organsku hranu. To je stvar svesti i ubeđenja i stila života. Neko neće kupiti najnoviji plazma TV od dva metra ali hoće organsku hranu.
Još jedna stvar je bitna za organsku hranu a to je odnos kupca i proizvođača t.j. poverenje. Za sada kod nas nema baš neke organizovane distribucije tako da se manje više sve svodi na lične kontakte.
 
Iako je malo pretenciozno citirati samog sebe moram to da uradim zbog sustine diskusije
Tar je napisao(la):
Zanimljiva tema, posebno sto su svi sagovornici u pravu. Posto to nije moguce, znaci da govore sa razlicitih stajalista i u tome je i problem i odgovor.
Meni se cini da savremena poljoprivreda ide u dva pravca :
1.Industrijska poljoprivreda na velikim povrsinama uz jaku mehanizaciju u znacajnu primenu hemije. Znaci pesticidi i vestacka djubriva. Ovo je jedini nacin da se proizvedu velike kolicine relativno jeftine hrane za ljude i industrijsko stocarstvo. To je proizvodnja koja ce "dotuci" mala gazdinstva prvo u oblasti ratarstva, zatim stocarstva a odmah za tim i u vocarstvu i povrtarstvu
2. Da bi opstala, mala gazdinstva moraju da napuste ratarstvo I da se okrenu npr povrtarstvu ali osluskujuci puls zahtevnijeg dela trzista. Da li ce proizvodi biti “egzoticni” kao sto su na nasem trzistu spargle ili chery paradajzi a samo njih ima vise stotina vrsta, ili ce to biti eko-organik proizvodnja ili najbolje I jedno I drugo.
Slicno je I u vocarstvu. Nece moci mali proizvodjac da prezivi tako sto ce prodavati jabuku ili bilo koje voce ali hoce sa vecim stepenom prerade. Na primer neko ce proizvoditi suseno voce I vocne cajeve, neko rakiju(ako se registruje na vreme), neko dzemove I sl. Mali proizvodjaci mleka nestace ako se ne preorijentisu na proizvodnju sira = mala proizvodnja, visok kvalitet = dobra cena….
Proizvodi sa oznakom organic imace sve bolju prodju I na nasem trzistu ali to nikada nece moci da bude masovna proizvodnja. Dakle time ce se baviti samo neki. I jos nesto posto ce svaka proizvodnja preradjevina morati da ima profesionalnu kontrolu strucnog tehnologa, mali proizvodjaci ce morati da se udruzuju i da tako vise njih zajednicki placa takve usluge. Po tom principu rade proizvodjaci mnogih cuvenih sireva ili vina ili sunki ili meda ili.... u Evropi

Bio je interesantan prilog na TV o Nemici I njenom “decku” npr Dancu koji od skora zive negde u Banatu I bave se proizvodnjom organic povrca. Ne znam da li imaju sertifikat ali dobro im ide, zele da kupe jos 10-20 ha. Na praksu im dolaze studenti iz celog sveta da uce taj nacin proizvodnje. Pa zar nije poucno? Studenti iz celog sveta dolaze u Srbiju da uce, ali od Nemice.
Pitam se koliko je nasih otislo da nauci nesto?
E sad tih 15-ak milijardi € godisnje u EU, sa tendencijom rasta, po podacima iz 2005. su znacajno trziste. Sta bi nam falilo da otkinemo deo tog kolaca. :sta:
 
Dao sam vec linkove tj. na lstranicama koje sam vec linkovao postoje linkovi za dalje. Nisam od onih koji sazvacu hranu pa je daju drugom. :cao:

Smatram da prosle ,ove i u godinama koje dolaze nece biti tendencije rasta.Shavatio sam da to nisam napisao ali sam podrazumevao. Ja sam dakle misljenja da ce ta proizvodnja opasti ,cak sta vise mislim da je u postignut zenit 2007 godine. Ako bi se desilo drugacije svet bi bio u ozbiljnoj opasnosti pre svega od gladi ali to bi ujedno znacilo da je ekonomska kriza produbljena do razmera raspada sistema postojecih ekonomja. Ista analogija je i kod alternativnih a identicno skupih izvora energije.

P.S.Onaj ko misli da ce u buducnosti jesti mnogo zagadjenu hranu treba da se zapita sta je jeo do sada. To misljenje inace ide u prilog moje teze o kvalitetu poljoprivrednih proizvoda u Srbiji ali ... :spavam:

Sta je sir sa Pestera ili kajmak iz Kraljeva ako ne organska hrana..prsuta sa Zlatibora...Da li znate cime se djubre njive u Kini ,Indiji......

Inace sto se tice teze o malim posedima i ratarstvu moram da podsetim da je taj krug vec jednom protrcan.Naime vlasnic malih poseda su napustili rucno okopavanje,ogrtanje,stajnjak upravo zbog neisplativosti. Dobijali su male prinos uz veliki rad pa su krenuli sa plastenicima,staklenicima uz primenu boca sa mrtvackim glavama upravo da bi kroz povecan prinos sa male povrsine dobili vecu zaradu. Identicno je napusteno gajenje stoke u slobodnom prostoru na ustrb skoro intravenskog gajenja stoke . (pilici,svinje,ovce..)

Taj film je je vec igrao u Srbiji ali onda to nije imalo medijski imidz "organskog" ... :cool:

To je belosvetski mangupski marketing na koji ne treba obracati paznju jer oni ce prvi okrenuti curak naopako kad im ogladni guza.
 
Aleksa je napisao(la):
Sustina mog stava je da je u Srbiji propagiranje te ideje zamlacivanje. Zasto ?!

Proizvodnja organske hrane po IFAM ne prelazi u proseku 10% ukupne proizvodnje hrane.Pri tom u Srbiji je ona ( bez sertifikata ) oko 70 %. ?!!

I sta sada ?

treba preci put razvoja ,treba prvo postici proizvodnju neorganske i kvantitativno i kvalitativno pa se onda usresrediti na taj svetski prosek od oko 10 % proizodnje organske.

Prodaja organske hrane je u direktnoj korelaciji sa standardom pa to u Srbiji ttek nema smisla.

Ono sto je posebno ineresantno je sustinska nezainteresovanost da se uvozi ili izvozi hrana organskog porekla jer ona ne predstavlja visak ili viskove roba.

Sa te strane svaki Nemac ce pre platiti svoje organsko jagne 100 eura nego srpsko 50 eura. I zato ne postoji ozbiljna trgovina organskim proizvodima ni u okviru Eu a kamoli van nje.

Znaci sustina je da se to u Srbiji natura vise iz pomodarstva nego iz potrebe kao i energija iz obnovljivih izvora a gde god se okrenes upadnes u neku vodu. ::namigivanje::

Videla zaba da se konji potkivaju pa i ona digla nogu,jos malo pa ce da uvedu i pravnu zastitu za goveeda kao u Svjcarskoj..budalastina kao i sve uostalom.

Uhvatite nekog iz ministarstava i pritvorite u podrum 24 sata ima sve da prizna ,videcete... :cool:

malo pogledaj na taj sajt : http://www.bio-austria.at/startseite/organisation
pogledaj pod statistik :: http://www.bio-austria.at/startseite/statistik
ukupni promet ORGANSKE proizvodnje za 2008 godinu --mesa , mleka žitarica ,..... lekovitog bilja voča ,... - je bio oko 8.000.000 EUR sve sa certifikatom o organski proizvodnji .

Vjeruj ,da u Srbiji ima budučnosti u organskoj proizvodnji , naravno ne za sve kako ti ''tar'' več rekao .
Po tvome bi trebalo prvo (tako mi izgleda kad čitam ) ) uništiti prirodu sa tehnikom ala ''monsanto'' tek onda se vračat prema ekološkoj privredi (kad češ skupo plačat lekarske usluge )
Sva ta organska proizvedena hrana se može prodat po kvalitetnoj cjeni ako je uspeš prodati sa dodanom vrednošču kroz kombinacije ''' seoski turizam , prodaja na kučnom pragu,..... ''' ako je cilj prodaja veletrgovcima onda je čista nula .
 
@ Aleksa
Nešto na temu "gladovanja". Nisam siguran za procenat ali jedan dobar deo čovečanstva gladuje. To je istina. Ali sa druge strane se ne samo rasipa već ponekad i bukvalno baca. Konkretno u SAD se dešavalo da se pšenica bukvalno baca u okean da bi se rešilo zaliha, da nebi došlo do pada cene. Znači u globalu hrane ima dovoljno ali nije pravilno raspoređena. I neće ni biti jer se na taj način siromašni ucenjuju i daje im se nekakva pomoć na kašičicu. Slažem se da ti koji gladuju ne razmišljaju ni malo da li je hrana organska ili ne, već samo da ima bilo kakve. Ti ljudi će uraditi sve da dođu do potrebne količine hrane. Na svu sreću mi nismo u takvoj situaciji i sigurno da će određen broj ljudi videti interes u proizvodnji organske hrane.
 
Dobro . :(

50% budzeta Evropske unije ide za poljoprivredu.Shvatate li vi red vrednosti te sume ? Budzet EU je 123 milijarde eura a od toga izdvajanja za poljoprivredu a najvecim delom kroz subvencije je vise od 60 milijardi eura. I to samo zato da hranu u EU ne bi uvozili iz drzava van EU zone. O sumi ukupnog prometa da ne pricam...

U Srbiji je poljoprivreda jedini moguci izvozni proizvod i ako se ona ne dovede u fit formu u narednoj deceniji onda ce stanovnistvo Srbije zaista poceti masovno da se hrani organskom hranom .I to golim rukama jer ce escajg biti skupa stvar.

Prica Ministarstva Poljoprivrede o proizvodnji organske hrane u Srbiji je isto kao kad bi ste stavili stolicu u sred koride i krenuli da pletete kike.

Da ne ispadene da sam ja veci katolik od Pape evo vam jedan link...
http://www.mojafarma.rs/index.php/O...miel-obame-naljutila-poljoprivredni-lobi.html

P.S.Umesto te baste sada je lep travnjak ::namigivanje::
 
Aleksa je napisao(la):
.........Da ne ispadene da sam ja veci katolik od Pape evo vam jedan link...
http://www.mojafarma.rs/index.php/O...miel-obame-naljutila-poljoprivredni-lobi.html........
evo sustinske recenice iz tog novinskog izvestaja:" Odluka prve dame SAD Mišel Obame da zasadi baštu u kojoj će gajiti organsko povrće, izazvala je oštru reakciju moćnog američkog poljoprivrednog lobija koji je od prve dame tražio da se predomisli i koristi "odgovarajuće proizvode za zaštitu zasada".

Koliko vidim ti i "mocni americki poljopriprivredni lobi" ste na istom zadatku : Iskorenjivanje organske proizvodnje !
 
Zelena revolucija u vidu vestackog djubriva bila je nesto humanija ali na zalost posledice trpimo tek sada ,isposcena zemlja ... , umesto zivog tla imamo tlo na izdisaju .
Ovde se Aleksa neradi o profitu , doduse kompletna nauka je u sluzbi profita i samo je pitanje vremena dokle ce majka zemlja trpeti to sto trpi.
I ako je nasla resenje u vidu GMO hrane pokazuje se da ono unistava prirodne resurse mnogo brze nego sto je to do sada radila hemiska industrija.
Ali na svu srecu ima ljudi cija glavurda ne misli samo na profit, @Adviser pogotovo ti ali i svi ostali dobro bi bilo da pogledaju ovo

http://video.google.com/videoplay?docid=727825431796194016&hl=en#
 
Tar@,

Americki poljoprivredni lobi,EU lobi,Kinezi i ja smo ti na istoj strani .No verovatno ce te zacuditi da ste onda ti i ona vancaga od Sorosa na istoj strani jer on je taj koji finansira medijske napise o proizvodnji organske hrane slabo razvijenih drzava. :nono: A on je poznat kao vrlo dusevan covek ,dobrih manira i namera.

Vojine @ odakle sad u prici GMO ? Postoji opsti konsenzus o nerpihvatljivosti takve proizvodnje.Ovi sporadicni pokusaji podmetanja su subverzivni i namerni. Sve je profit a kad sve prestane da bude profit onda se nee polemisati o isplativosti vec o kolicinama i kvlitetu sopstvenih proizvoda.Tada ce svako morati da pravi hranu za sebe . To je valjda nesporan ishod u slucaju neprofitne proizvodnje. :D

http://www.raris.org/download/Prezentacija_Okrugli sto_ EU i srpska poljoprivreda.pdf
 
Aleksa je napisao(la):
......
Ovde moze biti problem pozicije sa koje se pristupa temi .Ja stalno govorim o ukupnoj drzavnoj proizvodnji jer sve ostalo je deplasirano sa stanovista slobodne volje pojedinca. ....
Nadam se da shvatas aluziju sa ovom psihodelicnom bojom jer jedino bi neko takvo stanje moglo da bude opravdanje za predhodni "sklop". Mozda neke magicne gljive? ::namigivanje::

Ti si prijatelju jako smusen pa su ti takvi i postovi. A poptuno si promasio temu. Mi se ovde ne bavimo ni globalnom ni "ukupnom drzavnom proizvodnjom", bavimo se isplativoscu organske poljoprivrede. Manje vise smo se "dogovorili" da je to samo jedan deo odgovora na iskusenja koja predstojece vreme donosi malim gazdinstvima.

Ja razumem tvoju ambiciju da kreiras drzavnu poljoprivrednu politiku i to je OK. Ali ne ovde.
 
A zasto ne ovde ?

Zar mislis da mozes kreirati poslovanje malih gadinstava i polemisati o tome bez sustinske strategije drzavne poljoprivrede ?

Kada Soros hoce da plasira ideju on ne izadje na RTS u terminu dnevnika vec posalje svoje emisare po Mesnim Zajednicama i selima Srbije .Ide i po BIH i regionu..

No nebitno je ,reci mi naposletku do kakvih se zakljucaka doslo po pitanju isplativosti ,moze li se zaraditi sta.Moze li se od toga ziveti ..

P.S. Izvinjavam se za poneki nezgodan sklop ,na zalost isuvise dugo vremena provodim ispred racunara pa u trenucima opustanja mozak malo brljavi.Gledacu da se to ne ponovi.
 
Daj ostavi se Soroša i te paranoje.
Tvoja osnovna greška je što neznaš ništa o organskoj proizvodnji pa tako zaključke izavlačiš iz pogrešnih podataka.
Samo nekoliko pogrešnih zaključaka:
organska proizvodnja je skuplja - nije tačno
organska proizvodnja nemože da da količinu prinosa kao konvencionalna - nije tačno
organska proizvodnja nemože da se radi na velikim površinama bez puno manuelnog rada - nije tačno

Ono što jeste tačno je
da se organskom proizvodnjom poboljšava kvalitet zemljišta i samim tim i njegova cena za razliku od konvencionalne koja ostavlja sve lošije tlo.
da ako se poredi nutricionistička vrednost prinosa dolazi se do toga da su prinosi veći u organskoj proizvodnji.

Toplo ti preporućujem da proćitaš knjigu "Revolucija jedne slamke" od Masanobu Fukuoke, ako i posle toga budeš imao isto mišljenje .....
 
Nazad
Vrh