Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    136
crvena detelina tzv kravarica ili mesavina trava moze da dodje u obzir ako njivu prvo pretanjiras,nasejes i zadrljas seme...najkasnije do 10. sept...
 
Trazi smesu za pasnjake,potanjiraj jesenas i pred kisu baci seme pa upravi tanjirace i prodji jedan prohod da zatrpas,u tu smesu dodaj plus dva kila lucerke ako je povrsina 1h,zato sto na susama jedino ona opstane pa ovce opet imaju sta da pasu.Djubre vestacko nikako u setvu,vec kad nikne trava,inace buknu korovi pa uguse ono sto si sejao.
 
Zbog ishrane jajima i mesnim brasnom u klanici u B.Polju 80-tih je zavrsilo 200 ovaca romanovske uvezenih iz Rusije,Ne znam zasto stalno pricate o ishrani ovaca namirnicama zivotinjskog porekla,kad i sami znate da je dokazano da nije dobro.

Kolega potpuno se slazem sa vama.Sa naucnog stanovista nema osnova da se bilo kada ovcama daje hrana ovog tipa,AKO se pravilno hrane.Pravilna ishrana znaci raznovrsnu hranu,zitarice,koncentrate,mineralne dodatke u svim oblicima,injekciono ili kao lizalice i slicno,kvalitetnu pasu,dobro seno,lucerka i sl.U svemu ovome ima vise nego dovoljno sastojaka potrebnih za sve zivotne funkcije ovaca u bilo kojem periodu.Ako se ne hrane pravilno nikakva resenja nece pomoci tipa jaja kvasaca,surutke i sl.Pitate li se da li su ovce u stanju da vare takvu hranu,da li mogu da iskoriste bilo sta od tih materija i usvoje?
Dajte molim vas nemojte praviti od ovaca svinje.Ko hoce svastojede neka gaji svinje i gotovo!
Aj ziveli!
 
Zanima me mišljenje kolege entuzijasta i ostalih kolega koji prate ovu temu, a mogu da pomognu svojim mišljenjem.

Pronašao sam oglas za sličnu ili istu mašinu za sečenje kukuruzovine kao vašu, nisam siguran u koliko je dobrom stanju, evo par slika, šta mislite da li je cena od 250 e malo preterana ?


 
Zanima me mišljenje kolege entuzijasta i ostalih kolega koji prate ovu temu, a mogu da pomognu svojim mišljenjem.

Pronašao sam oglas za sličnu ili istu mašinu za sečenje kukuruzovine kao vašu, nisam siguran u koliko je dobrom stanju, evo par slika, šta mislite da li je cena od 250 e malo preterana ?



mnogo je samo kad biju...a ovo je sasvim sloidno pod uslovom da je u ispravnom stanju....:)
 
Da li je dobra kombiacija stocni grasak, tritikale i seno lucerke i vestacke trave za ovce? Ove godine mi kukuruz bio totalna steta i bacanje para.
 
Dobar dan, evo malo i ja da se umešam. Moje ovce trenutno dobiju ujutro šećernu repu (koju, naravno, pokupim po njivama nakon vađenja) i balu sena, kad to pojedu onda im napunim jasle stebljikom kukuruza sa kojih sam skinio "klipove", a znate i sami kakv je kukuruz. Dosta stabljike pojedu pošto je još koliko toliko zelena, a sve što ostane to sameljem zajedno sa onim klipićima i dam im maveče s tim da gledam da svaki dan idu makar sat vremena na pašu (više da prošetaju, ali u svakom slučaju ima korova po strnjištima tako da se i najedu).
 
Dobar dan, evo malo i ja da se umešam. Moje ovce trenutno dobiju ujutro šećernu repu (koju, naravno, pokupim po njivama nakon vađenja) i balu sena, kad to pojedu onda im napunim jasle stebljikom kukuruza sa kojih sam skinio "klipove", a znate i sami kakv je kukuruz. Dosta stabljike pojedu pošto je još koliko toliko zelena, a sve što ostane to sameljem zajedno sa onim klipićima i dam im maveče s tim da gledam da svaki dan idu makar sat vremena na pašu (više da prošetaju, ali u svakom slučaju ima korova po strnjištima tako da se i najedu).
Sa čime melješ to što ostane od kukuruzovine?
 
Isto čim i klipove (zrno+okominja), slično kao što imaju mlinove na traktorski pogon za mljeti kompletan klip samo što je moj manji i na struju, staviću slike ovih dana kad stignem.kombinujem dva, tri klipa pa jednu stabljiku zato što je još malo vlažna pa mi zaguši sito. A klipove meljem već mesec dana čim je prošao voštanu zriobu.
 
Eh da kod nas kolega ima pašnjaka kao kod vas ne bih se brinuo ni malo. Nabavili smo šećernu repu umesto repinog rezanca tako da će oko 2t repe biti dovoljno da se pregura zima, soja je izbalirana, a dovezli smo i oko 200 snopova kukuruzovine od prijatelja.
 
Moje ovce su na pasi.Ujtru ih pustim celo baste na dolmu budu oko 2 sata i same se vrate.Uvece isto tako.Imao sam malo muke dok sam ih naucio,ali sada hvala bogu slusaju.
 
Moje oce su trenutno na pasi i to smilju, cmilju ili pravilno zuti zvezdan koja nije proasal za drugo kosenje i vestacku travu koja oper nije porasla za drug okosenje . Do pre mesec dana nsu htele mnogo da pasu zcmilju , val jdaje slatka pa im ne odgovara, a zimus moraju , seno, sasinu od kukuruza i pomalo kukuruza. Pitao sam za seno lucerke, tritikale i pozeveni grasak jer mi rece veterinar da su zimska jagnjad bolja od letnjih jer imaju vise proteina u mleku , pa sam hteo zbog toga a i kako rece od proteina rastu misici.Kad vec sejem da barem budu debele zimus sa manje hrane , kako sam se ja preracunao a mozda sam se iz preverio za ovo manje hrane ako im se daje grasak , seno lucerke i tritikale.
Da li je bolje da ovce jedu tritikale u zrnu ili samleven. Da li je dobra kombinacija mesavina jecma i tritikalea za zetvu ili je bolji cist tiritkale?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh