Inkubatori i prateća oprema

Odg: Inkubatori i prateća opreme

Prošle godine sam napravio inkubator za 60 jaja koji se je pokazao odličnim jel je valivost bila redovito viša od 90%. Problem je bilo ručno okretanje koje sam odlučio riješiti za ovu sezonu pa me zanima jel ima neko neku shemu za automatsko okretanje ili barem neki koristan prijedlog?
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Pozdrav svima!
meni bi trebao inkubator za gusca jaja za oko 120 jaja
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Sivka gušča jaja su dosta teška za inkubiranje, treba ih često okretati,hladiti, špricati s vodom.. Kakav si inkubator mislio napraviti, kakvo okretanje (automatsko,polu automatsko,ručno). Temperatura za guske je malo niža od temperature za ostalu perad. Potraži po internetu imaš dosta nacrta za inkubatore. Inače je kod inkubatora najosjetljiviji dio termostat koji mora biti jako precizan i pouzdan jel neko veće odstupanje temperature ili promjene temperature znači i manja ili nikakva izleženost.
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Hrvach je napisao(la):
Prošle godine sam napravio inkubator za 60 jaja koji se je pokazao odličnim jel je valivost bila redovito viša od 90%. Problem je bilo ručno okretanje koje sam odlučio riješiti za ovu sezonu pa me zanima jel ima neko neku shemu za automatsko okretanje ili barem neki koristan prijedlog?

Meni je prijatelj pre neki dan napravio ovako nešto. Može da se podesi da okreće jaja na 2,4,6 i 8 h.

9i4jye.jpg



2z3utme.jpg


A evo kako izgleda proba svega na inkubatoru

154h6ck.jpg


2vsrd5f.jpg


1zday3d.jpg


Pokušao sam mobilnim da snimim kako sve to treba da funkcioniše, pa ako te zanima pogledaj

http://www.youtube.com/watch?v=_xoecRn0MIY

Šemu smo našli na forumu svijet ljubimaca , koju je postavio Starnet mada je prijatelj vršio neke manje izmene.
Evo ovde
http://svijet-ljubimaca.com/forum/viewtopic.php?t=15314&postdays=0&postorder=asc&start=600

Vremenski rele je podešen, pošto ovaj motor od ražnja iz el. šporeta ima 2 okretaja u minutu, da drži uključen motorčić 15 sec, koliko treba za pola kruga, mada može i preko mikro prekidača. Ostalo je još da postavim odgovarajuće ( kraće ) zavrtnje i da sve sve očistim i ofarbam , zajedno sa inkubatorom.

Nadam se da sam ti bar malo pomogao
Pozdrav
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

:ppozdrav:
Ne da si mi bar malo pomogao, nego si mi rekao sve šta mi treba ::svaka cast:: Sviđa mi se ideja mehanizma za okretanje, ja ću složiti preko roli koje su povezane sa špagom na kojima su jaja i onda preko okretanja motora okretati špagu i tako okretati jaja. Vidio sam u jednom inkubatoru i to mi se čini najbolje rješenje za moj inkubator. Čim mi prestanu s...a s fakultetom bacam se na izradu ovog sklopa. Jel kod vas krenula sezona nasađivanja ili je još rano? Ja planiram da ću krenuti za 10-15 dana.
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Mislim da je rano. Velike su hladnoće, iako su mi Vijandote u zatvorenom, koke slabo nose a pitanje je i kolika je oplođenost i to malo jaja što snesu, tj koliko im je do "bludnih radnji" na ovoj zimoći ::namigivanje::.
I ja sam pomalo ne strpljiv, ali izgleda da ću morati da sačekam do početka marta ...
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Kod mene niti jedan dan nije iznad 0°, imam domaće kokoši koje su cijeli dan puštene vani i dnevno nose oko 5 jaja na 10 kokoši. Ja se polako spremam i primam narudžbe da si znam planirati legla. Nije mi problem ako imam prvu turu početkom 3 mj jel su pilići pod žaruljom dok su mali.Dal ima neko iskustva s japanskim prepelicama i njihovim inkubiranjem?
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Za povecavanje aktivnosti petlova su potrebni vitamini B kompleksa pa je dobro u vodu za pice dodavati vitaminske preparate a i davanje ovsa ili zobi kao zrnevlja.
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

robins je napisao(la):
Za povecavanje aktivnosti petlova su potrebni vitamini B kompleksa pa je dobro u vodu za pice dodavati vitaminske preparate a i davanje ovsa ili zobi kao zrnevlja.

Hvala, to me je baš zanimalo.
Pozdrav
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Moji od vitamina dobivaju jedino Muvisel u prahu koji ide u vodu. Mislim da bi i bez vitamina prašio ko lud, ovom mojem niti zima niti led ne smeta :haha: Inače je po zimi dobro peradi davati hranu koja "grije",a to je najčešće ječam ili kukuruz.
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Što se tiče inkubacije japanskih prepelica,inkubacija traje 17 dana, a pr. za oplođenost tj. za izleganje je : od 55 jaja izlegao sam nekada davno 49 pilica.........temp. sam podesio kao za kokosija jaja.....
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Hvala Milane :cool: Koliko si ih puta okretao i kakva je vlaga bila na kraju, ista ko i za kokoši ili...? Ja sam ih inkubirao prošle godine isto s kokošjima i valivost je bila 100% ali sad hoću biti siguran kakvi parametri trebaju biti. Mislim isto da treba sve ko za kokoši ali sam htio čuti savjet od nekog iskusnijeg nego ja.
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Ja sam ih samo jednom legao doduse sa namerom da ih prodam (piliće), nisam imao puno iskustva oko njih, pa sam ih "tretirao" kao kokosja jaja, okretao sam ih 2 puta na dan, a pred kraj inkubacije standardni postupak "prskas jaja toplom vodom kad ih okrećes"
Primetio sam da mnogi koji drze prepelice izbegavaju jedinke u bojama, odnosno ostavljaju jedinke u prirodnoj boji za dalju proizvodnju.
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Posto sam dobio bas dosta poruka sa molbom da Vam posaljem uputstvo za inkubiranje jaja postavio sam ga na ovoj adresi pa ga mozete skinuti. Uputstvo je Euriborovo a veoma je korisno pa ako hocete dobru inkubaciju iscitajte ga lepo i obavezno se svega pridrzavajte.

http://www.2shared.com/file/Dht33rSD/Euribird.html
Post je spojen: [time]1297691464[/time]
_________________________________________________
Uputstvo za priplodna jaja

http://www.2shared.com/file/AmOTj3jY/priplodna_jaja_KNJIGA.html
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Puno hvala na uputstvima! Puno sreće i budućem inkunbiranju :ppozdrav:
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Gačević, jaja se spremaju za nasad vrhom prema dole zato da se razvije zračna komora. Kod okretanja jaja u inkubatoru jaja se najčešće okreću po strani jel je to najprirodnije. I u gnijezdu od kokoši jaja se okreću po strani. Kolega je napravio pokus gdje je jedna jaja okratao prirodno-po strani,a druga je okratao na vrhove. Izleženost je bila jako različita, u ovima okretanim na vrhove je bila oko 50%,a po strani preko 90%. Treba učiti od kokoši i čim više se približiti sistemu kojim perad leži na jajima.
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Jaja se uvek okrecu sa vrhom na dole da bi se razvila vazdusna komora i da bi se halaze koje drze zumance ravnomerno opteretile. Pri inkubaciji se okrecu za +-45 stepeni odnosno ukupno za ugao od 90 stepeni na svakih sat ili dva sata u zavisnosti od inkubatora. Ako okretanje nije dobro izvodi se manje pilica a cesto izvedeni pilici imaju krive kljunove i nemogu da stoje na nogama. Cak je i kasnije u tovu mnogo vece uginuce u prvim danima.
 
Odg: Inkubatori i prateća opreme

Jaja se okrecu za cetvrtinu kruga tj. 90 stepeni a ne za pola kruga. Ako bi ih okretao za pola kruga ili 180 stepeni jaja bi poispadala iz lesa. Za manje inkubatore sa rucnim okretanjem moze ici 6 okretanja u toku dana ili na 4 sata. Okretanje jaja je bitna stvar kod inkubiranja i ako zakaze bude dosta problema a to govorim iz sopstvenog loseg iskustva.
 
Nazad
Vrh