IMT

Da li je istina da manji klipovi imaju 3 karike a veci 4
 
Efikasnost motora. Npr M33 i DM33 izgleda da se steluju na isto punjenje. Ali posto M33 ima vecu specificnu potrosnju znaci manje snage (obrtnog momenta ako gledamo iste obrtaje) za datu kolicinu goriva. M33 trosi 258g/kWh pri maksimalnom obrtnom momentu, a DM33 246g/kWh.
Izvor: http://thermalscience.vinca.rs/pdfs/2006-4/21-Jevtic.pdf
Postojao je i dokument o dodavanju turba na DM33 i koliko je poboljsana efikasnost i snaga time ali NIGDE ne mogu da ga nadjem

M33 ima 150 Nm, DM33 ima 163 Nm
Original perkins D3.152 takodje postoji i u jos jacoj verziji sa 177 Nm i 50ks, ali ne uspevam da nadjem koja je tacno razlika izmedju njega i slabijeg.
Postoji i 3.152 sa indirektnim ubrizgavanjem (kao M33) ali sa 45ks pri 2250 obrtaja, ugradjivan u MF 35X. Ni za njega ne uspevam da nadjem koja je tacno razlika.

Zasto je Rakovica bas na motor za TAM 80 stavila linijsku pumpu - pojma nemam, niti mi pada na pamet. Jedini nacin da otkrijemo je da nadjemo nekog inzenjera koji je radio u Rakovici 80ih i da ga pitamo :LOL:, posto podataka o tome nema.
Da li je neko nekad video DM33 da je preradjen na linijsku pumpu ? Mislim da bi to bila zanimljiva kombinacija.

@Bubu Da li znas koliko ml (cm3) po 1000 ciklusa je punjenje na S44 motorima na 577 i 587 ?
vTXQb6n.jpg

3.152/dm33 liniska pumpa mislim da nema nikakve razlike u snazi ili ako je ima vrlo je mala vise je subjektivna. Liniska pumpa po logici stvari ima teze i vece rotirajuce delove u regulatoru pa su i reakcije pumpe sporije u odnosu na roto pumpu.
CAV je proizvodio i liniske i roto pumpe za perkins ali je liniska prevazidjena jos '60, za motore do 6 cilindara, ostalo je da je ugradjuju zemlje koje su proizvodile perkins motore po licenci a i mi smo jedna od njih. Po meni rotaciona je bolja u svakom pogledu, a sto se trajnosti tice ako poredimo CAV onda je potpuno izjednacena sa liniskom i traje dosta dugo. Licencncne varijante IPM, MEFIN... necu da poredim sa originalom svi ih dobro poznajemo.
 
Poslednja izmena:
Nisam nikad video Perkins sa linijskom.
Drugar ima MF 254s turbo
Razlikuje se zvuk bas od nasih motora.
Meksi rad ima, mirniji.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Mislim da bi mehanički ili električni turbo dao odličnu i jednostavnu osnovu za povećanje obrtnog momenta/snage na tim motorićima.
 
@Xone
Meni se svidja linijska vise zbog lepseg rada motora, specifican slucaj na DM33. Jako me nervira onaj njegov zvuk na malom gasu, kao da radi na 1 ili 2 klipa, a tako radi bas svaki, cak i sa novom novcatom pumpom. Kod M33 sa rotacionom to takodje postoji ali u skoro zanemarljivoj meri i to samo na leru i vrlo malom gasu.
Za Simpson S325 na Tafeu znam da ima linijsku, i bugarski motor na 539 sam jednom video isto ima linijsku, stavise spolja izgleda ISTO kao IPM linijska na 539.
Problem je sto nijedna od njih ne odgovora na Rakovicu jer se na Rakovica M i DM motorima pumpa vrti u levo, a na original Perkinsu, i na Vamo i Simpson motorima se vrti u desno. Nasi su stavili 2 medjuzupcanika u razvod, a original ima samo jedan.

@mirosti
Elektricni turbo mislim da je nepotrebna komplikacija, onda je potreban veci alternator, skupi su motori (u odnosu na turbo), a razlog njihove ugradnje (brz odziv na gas) na traktoru nije toliko bitan. Koliko sam cuo neki noviji audi ima elektricni kompresor, ali on radi samo na kratko dok se ne zavrti klasicni turbo. Plus taj audi valjda im 48v elektriku da bi mogao da obezbedi dovoljnu kolicinu snage.
Mehanicki kompresor bi radio posao ali nije ekonomicna opcija zato sto stalno radi i trosi snagu i kad nije potreban. Neko pravilo je otprilike 1/5 dodate snage je potrebna za pokretanje kompresora. Na benzincima sa kompresorom se otvori recirkulacioni ventil i onda tek nesto malo trosi da se vrti u prazno bez pritiska. Bilo bi dobro rasteretiti kompresor kad motor nije opterecen, kod mehanickih dizela to nije prakticno jer pojma nemamo koliko je opterecenje motora.

Zato je klasicni turbopunjac najbolja opcija za DM33, ima ih da se nadje u odgovarajucim velicinama vrlo povoljno, 100ak eur sa nekog 1.6-1.9 dizel auta. Energija za pogon dolazi skoro "dzabe" od bacene toplote izduvnih gasova i delimicno od povecanja izduvnog pritiska. Sa danasnjim efikasnim turbopunjacima desava se i da je pritisak u izduvnoj grani nizi od pritiska punjenja.
Malim nadpritskom reda 0.3-0.4 bara bi se povecala efikasnost i samim tim snaga, plus potpuno ocistio crni dim pod opterecenjem, snaga povecana na oko 50ks. Motor bi bio toplotno rasterecen, ista kolicina goriva a veca kolicina vazduha znaci manja maksimalna temperatura. Jedino bi maksimalni pritisak bio veci. Bez ludovanja sa punjenjem takav motor bi verovatno trajao jako dugo. A sa malim povecanjem kolicine goriva na pumpi bi bez problema izvukao 60-65ks ali tu je vec pitanje trajnosti. Fabricki Perkins T3.152 ima drugacije klipove, mozda je jos nesto razlicito, ne znam. Ima 58ks i 220 Nm(isto kao DM34)
 
Poslednja izmena:
Mehanički turbo je najefikasnija opcija, ali na izduvne gasove najeftinija.
Linijska pumpa se mnogo lakše može podesiti za dodavanje više goriva, tako da u suštini bi bila pogodnija za 'overklokovanje'.
 
Efikasnost motora. Npr M33 i DM33 izgleda da se steluju na isto punjenje. Ali posto M33 ima vecu specificnu potrosnju znaci manje snage (obrtnog momenta ako gledamo iste obrtaje) za datu kolicinu goriva. M33 trosi 258g/kWh pri maksimalnom obrtnom momentu, a DM33 246g/kWh.
Izvor: http://thermalscience.vinca.rs/pdfs/2006-4/21-Jevtic.pdf
Postojao je i dokument o dodavanju turba na DM33 i koliko je poboljsana efikasnost i snaga time ali NIGDE ne mogu da ga nadjem

M33 ima 150 Nm, DM33 ima 163 Nm
Original perkins D3.152 takodje postoji i u jos jacoj verziji sa 177 Nm i 50ks, ali ne uspevam da nadjem koja je tacno razlika izmedju njega i slabijeg.
Postoji i 3.152 sa indirektnim ubrizgavanjem (kao M33) ali sa 45ks pri 2250 obrtaja, ugradjivan u MF 35X. Ni za njega ne uspevam da nadjem koja je tacno razlika.

Zasto je Rakovica bas na motor za TAM 80 stavila linijsku pumpu - pojma nemam, niti mi pada na pamet. Jedini nacin da otkrijemo je da nadjemo nekog inzenjera koji je radio u Rakovici 80ih i da ga pitamo :LOL:, posto podataka o tome nema.
Da li je neko nekad video DM33 da je preradjen na linijsku pumpu ? Mislim da bi to bila zanimljiva kombinacija.

@Bubu Da li znas koliko ml (cm3) po 1000 ciklusa je punjenje na S44 motorima na 577 i 587 ?



Imam podatke, moram ih pronaći.....

Sječam se da je razlika kod imt 5106 i 5136......106ica ima punjenje 60, a turbo verzija 136 ima punjenje 72.....

577 ima 70ks pri 2000 obrtaja
587 ima 77ks pri 2200 obrtaja
Još je i razlika u namještanju dizni, 77 ide na oko 180 bara, a 87 ide na 215bara.....ako dobro pamtim

Dok s44 za vozila ima 85ks pri 2800 obrtaja...... Tako da motor iz tama je isto što i onaj u traktoru.....povećanjem obrtaja raste i snaga, da se stavi traktorska pumpa, bio bi isti motor kao i na traktoru..... Još ima i razlike u pumpi ulja..... Koliko sam vidio
 
Ajd ako moze savjeti kad vec pisete o snagama motora. Danas smo rasklopili Perkins motor. U njemu su klipovi 100.96mm i pri 2200 obrtaja ostvaruje 80ks. Veceras odvezli u masinsku radionicu i pricamo sa majatorom. Kaze dijelovi svi odgovaraju sa s44 motora i on preporucuje da stavimo manje klipove 98.5mm. Reko ali izgubice snagu tad, kaze pojacace pumpu. Sta sad, da li uraditi kako je bilo ili poslusa preporuku majstora?
I sta uzeti od dijelova, jesu ovo kvalitetniji dijelovi https://m.kupujemprodajem.com/Poljo...AKOVICA--6337069-oglas.htm#mhs0-1584047496182 ?
 
Poslednja izmena:
Ajd ako moreš imaš od kobelshmidt dijelove u 539 stavio mi prijatelj i nisu skupi.
Pojačat na pumpi da ali i veći klip onda će bit bolje
 
I ja sam za oriđi varijantu. Naš 588 je dobio nov motor 2004-te i garanat je sa manjim klipovima. Dobro pali, vrlo malo troši ulje (jednako od prvog dana), ali nema onu snagu koju je imao sa originalnim motorom.
 
Jbg ja i nemam sa kim uporedit svoj 577 ali verovatno je i kod mene taj sa manjim klipovima jer je 2003 god. samo me zivo interesuje zasto su negde stavljali manje a negde vise klipove a cena je verovatno bila ista za oba.
Koliko vidim po vasim komentarima bas se oseti ta razlika u snazi a bas mu fali tih 10 ks e onda bi bio sila kako ga neki znaju nazivati
 
Nazad
Vrh