IMT

samo antifriz i nista drugo,ako nece da pali po minusu necu ni a ga palim,a i koji ce mi po zimi da ga vozim,jedino bas ako moram da orem pa i da nadjem nekog da me povuce,doduse nemam taj problem,ali ako bi doslo do tog bilo bi bas ovako,meni ni dan danas niej jasan moj cale sa 533 sipaj vodu,istaci vodu,pa proveri jel istocio vodu pa ustani nocu proiveri dal bese istocio vodu,ovako sipas i nemislis
Odmah posle toga kupio sto posto daset litra,mislom da ga i dan danas drzi na -60 i pet litara drzi u podrumu u slucaju da pukne koje crevo.Za neverovati da nista nije puklo na onaj minus,ipak sreca mu je bila sto je masina radila i verovatno nije steglo do te mere da ni jedan cep na bloku nije izbilo.Sreca u nesreci.
 
Pre svega srecna nova godina svima i sve najlepse u 2015-oj godini,da vam traktori pale i rade lepo

jedini je problem kada se posle dugog koriscenja vode u traktorima naspe antifriz ume i da procuri hladnjak
 
558 od mog pokojnog dede nikad nije video antifriza,bar ja mislim da ga nikad nije nasuo. Ispusti covek uvece, ujutru vrucu vodu i pali kao mina.Mada ne volim ja to.
 
Emisija je snimljena cini mi se 1997. i za odredjeni broj godina bice kultna.Ja sam je gledao vise puta.Danasnji RTS posle 15 godina ne ume nista da snimi sto je vezano za patriotizam,ponos ove zemlje,da podigne moral naciji,da ukaze da bolje sutra iako je sve gore sto je cinjenica.Samo umeju da balave o politici i o premijeru po sto puta na dan i posle kazu RTS vlasnistvo gradjana Srbije.More mars!
 
Vidim da je pisano o puštanju vode iz traktora, pa za neupućene evo i mog primera.

Na mom 560 je bilo tri slavine gde se mogla voda ispuštati, na bloku, na hladnjaku i na onoj krivoj cevi koja zaobilazi kaiš. Na bloku i na hladnjaku se slavina lako otvori i pusti voda, ali na onoj krivoj cevi je slavina na nepristupačnom mestu i potreban je cevasti ključ da bi joj se prišlo. E, taj cevasti ključ se redovno zagubi i obično dok ga pronađem voda iz bloka i hladnjaka je već odavno istekla. Kad napokon otvorim slavinu i na toj krivoj cevi najpre poteče voda iz nje, a nakon nekoliko trenutaka ponovo šibne dobar mlaz i iz bloka iako je njegova slavina već presušila. To je zbog toga što malo vode u toj krivoj cevi hermetički zatvori blok i ako termostat idealno dihtuje stvori se vakuum u bloku (glavi) i ne može sva voda da isteče iz njega. Čim iscuri to malo vode iz krive cevi, blok dobije odušak i nestane vakuum pa isteče i preostala voda iz njega.

Zato oprez, kad se ispušta voda sve slavine treba otvoriti!
 
E nekada smo imali sve nase a sada imamo strane firme koje su napravile robove od nas.Srpska posla, tudje bolje e sada imamo tek da bedujemo, tako nam i treba!
 
Da bi strane kompanije opstale konkurencija prvo mora da se unisti,vrlo prosto,ali to neki ovde ne vide ili ne zele da vide ili su pak ne strucni da vide.Ne vredi dogurali smo do dna sad kada bi i sam Tito ustao nebi mogao da vrati stvari na svoje mesto,to zakljucujem prema sankcijama Rusiji.No ovo nije politicka tema...ja se jos od Septembra spremam za anifriz i do danas ga nisam nasuo=Nealjkavost=i sad kada ga upalim bez vode nakon 10 sekundi pocinje semering u pumpi da sisti sto znaci da voda i u nekom delu podmazuje semering a antifriz kao mastan jos bolje pa zato cujem price od prijatelja da od kako su presli na antifriz vec 5-6 godina ne znaju sta je pumpa i hladnjak a dok su bili na vodi na drugu godinu im se ili pumpa rapadala ili hladnjak procurivao.
 
To je istina za antifriz.Meni je u traktoru od kada smo ga kupili 1984 i do sada nikada nisam imao problema sa hladnjakom, pumpu sam jednom menjao i to mojom krivicom jer mi je puklo crevo i onda sam dolio vode i tako isterao sezonu, cim sam sipao antifriz propisala je pumpa i onda znate kako ide semering odu lezajevi itd.I onda sam resio da kupim novu ali ou nasu Tesanj R.S. i nemam problema zasada joj je treca godina.Turske ne vrede nista djubre.
 
Ja sam Turski hladnjak stavio pre dve godine a sad jesenas Indijsku pumpu koja zasad drzi ali kada mrdnem propeler ima malo lufta u lezajeve tako da me ne greje da ce izgura vise od godinu dve,a za hladnjak me svi plase koji ga vide i kazu da se ne nadam vise od 4-5 godina.Ne znam to ali znam da sledece sto crkne necu uzimati fals.mada se plasim jer uvek tako kazem ali kad odem u radnju uvek me privuce znatno niza cena!
 
Za hladnjake ne znam kakvi su ali znam da su pumpe bas lose.Jeste razlika u ceni vise od duplo ali za kvalitetan deo vredi dati pare.
 
Ma kakav hladnjak turski je tezak cini mi se 2 kila,veoma je tanak i ima jako retke celije.A vodenu pumpu sam kupio jedared indijsku za 533 i vise dok sam ziv necu.Ubrzo je propala osovinica.Kad sam probao da je zamenim shvatio sam da je ona posebna tj. drugacija od Tesanjske.U prodaji je nema nigde i kazu mi da kupim jedino novu pumpu.I onda ja lepo kupim pumpu Pobeda Tesanj i vozim se kao covek a ne kao indijanac.Delovi su im NULA iako ce sad ovde neko reci da su dobri i da su ih ugradjivali.Tako sam isto na 533 menjao lancanik sa spanerom.Snanel se veoma brzo totalno pohabao pa sam morao da stavim fabricki star 30godina i evo jos tera.Nikad vise tursko i indijsko necu da kupim.Bolje sam da ga pravim.
 
Pre no sto odo da kupim tu neku/jer nigde ne pise ni turska-indija ili kina/ a navodno je indiska,komsija me srete i kaze mi nemoj te fals jer meni na vrh godinu dana puce osovinica sto drzi propeler dok sam ugasio ode propeler i iscepa mi hladnjak pa sam sad stavio radi toga plasticni propeler i cak mi je pokaza da se uverim.I ja prvo kod jednog lokalnog prodavca on mi nudi neku tursku ishvali je bas dobro ali kad rece da izbacim metalni i kupim obavezno plasticni jer je samo 300.din ja se oklevam a on toliko uporan plasticni pa plasticni pa cak na kraju mi ga daje gratis uz pumpu,ja se onda setim komsije i kazem hvala.E onda odem u prodavnicu a tamo kako nije bilo originala da ne stojim u kvaru uznem to sto uznem i sad me samo strah da i meni ne pukne osovinica i prejebe mi ovog turcina jer kakav takav za sad drzi vodu.
 
Vidim da je pisano o puštanju vode iz traktora, pa za neupućene evo i mog primera.

Na mom 560 je bilo tri slavine gde se mogla voda ispuštati, na bloku, na hladnjaku i na onoj krivoj cevi koja zaobilazi kaiš. Na bloku i na hladnjaku se slavina lako otvori i pusti voda, ali na onoj krivoj cevi je slavina na nepristupačnom mestu i potreban je cevasti ključ da bi joj se prišlo. E, taj cevasti ključ se redovno zagubi i obično dok ga pronađem voda iz bloka i hladnjaka je već odavno istekla. Kad napokon otvorim slavinu i na toj krivoj cevi najpre poteče voda iz nje, a nakon nekoliko trenutaka ponovo šibne dobar mlaz i iz bloka iako je njegova slavina već presušila. To je zbog toga što malo vode u toj krivoj cevi hermetički zatvori blok i ako termostat idealno dihtuje stvori se vakuum u bloku (glavi) i ne može sva voda da isteče iz njega. Čim iscuri to malo vode iz krive cevi, blok dobije odušak i nestane vakuum pa isteče i preostala voda iz njega.

Zato oprez, kad se ispušta voda sve slavine treba otvoriti!

Da se i ja nadovezem na komentar u vezi ispustanja vode,tacno je da u toj krivoj cevi ostane vodei pre dok sam imao prvi traktor nikad nisam ni znao za taj sraf na toj krivoj cevi te ga nisam ni odvrtao i problema je bilo samo zato sto kad se zaledi zaustavi protok vode i nista vise ali kako sam sipao vrucu vodu ni to nije smetalo. Zadnje dve godine ja sipam samo destilovanu vodu u hladnjak jer mi je vodena pumpa pomalo pocela da pusta, kako sam ispustio antifriz i zamenio za destilovanu vodu vise ni kapi ne pusta e sad pitanje je dokle ce da izdrzi.u traktoru je bio kako je kupljen antifriz i kako sam ja jedno vreme bio odsutan neko puno pametan je da bi pojacao koncetraciju antifriza usuo dva litra 100% permanta i verovatno je to razlog sto je pumpa pocela da pusta.
Jos bih naglasio da ja kad pustam vodu iz bloka odnosno hladnjaka kad sva voda istekne tad stavim na blok crevo i vazduhom isteram preostalu tecnost
 
Evo sad jedne činjenice na ličnom primeru.Traktor mi stoji u garaži gde je toplo.Danas rešim da ga malo isteram na minus.U sistemu čista voda.Zagrejem ga malo u garaži,počeo da diže temp.Izađem napolje smrzne mi hladnjak u radu jer imam dobar termostat pa nema cirkulacije dok ne otvori,a i minus podobar.Sigurno -10 a možda i više.Otkravim ga sa toplom vodom radi još malo pa opet smrzne.Znači nemoguće je bez antifriza po velikom minusu i ako traktor radi.Mrzne cev-kriva i hladnjak.Mora antifriz u to nema sumlje.Srećna nova svim kolegama da je sreće i zdravlja ostalo kako se ko snađe.
 
Moze i da ne mrzne hladnjak u radu i ako je debeo minus, ali samo ako traktor nema termostat... al to je posebna prica, mada vrlo cesta bar kod mene u kraju.
 
Evo sad jedne činjenice na ličnom primeru.Traktor mi stoji u garaži gde je toplo.Danas rešim da ga malo isteram na minus.U sistemu čista voda.Zagrejem ga malo u garaži,počeo da diže temp.Izađem napolje smrzne mi hladnjak u radu jer imam dobar termostat pa nema cirkulacije dok ne otvori,a i minus podobar.Sigurno -10 a možda i više.Otkravim ga sa toplom vodom radi još malo pa opet smrzne.Znači nemoguće je bez antifriza po velikom minusu i ako traktor radi.Mrzne cev-kriva i hladnjak.Mora antifriz u to nema sumlje.Srećna nova svim kolegama da je sreće i zdravlja ostalo kako se ko snađe.
Parce kartona preko hladnjaka sve to resi.
 
Parce kartona preko hladnjaka sve to resi.

*Upravo tako ! dovoljan je i običan list novina ( pod uslovom danije iz blica ona stranica sa golim cicama ) .kod mene na rakovici 60 ima jedna namotana *zavesica kao roletna ispred samog hladnjaka , kojom se određuje protok vazduha kroz hladnjak a podešava se po visini i ima 5 pozicija prigušenja protoka koi u nekim ekstremnim uslovima pomaže za održavanju idealne temperature celog rashladnog sistema. Isto to sam napravio i na *539.
 
@Juki jel ta slika golih teta ide u kabinu da greje vozaca ? :osmeh:
Nekad bilo,sad se pripoveda...
108914327498267884412961.jpg
 
Nazad
Vrh