IMT

sredjeno ono zaletanje motora na 533,u pitanju je bila rasenuta matica (inace je od mesinga) sto steze cev i holender na racvi,savim malo je vlazila,ali dovoljno da jede g....
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Nisi nam kazo jel traktor dimi ili ne? Kad si skido usisnu granu jel bila zagarita iznutra, jel u radu sikto i pirucko na usis? Jel ti diže nivo goriva u karteru? Jesi provjerio da ti nije koje crijevo od goriva ili slavina zaštopani pa tu dobiva malo goriva? Provjeri jel ti sve uredu sa onom cijevi (i holenderima)koja povezuje usisnu granu i PVP, da nije šta upalo u nju pa regulator na PVP nemože radit normalno? Što se pritiska tiče možda ti manometar laže ili te zeza sigurnosni ventil kojeg lako možeš skinit i pregledat.

Sto se dima tice,skoro pa normalno,ima neki crni dim kad mu das gas naglo ali to nije nesto preterano,u radu cim mu ponestane snage normalno zadimi,ali posto cesto nema snage cesto i dimi:osmeh:
Sva creva su stavljena nova kod remonta a jednom prilikom sam i prekontrolisao ponovo i nisam nasao zacepljenje ali moracu opet to da uradim,ima tu logike,mozda je nesto upalo.Koji su zvukovi na usisu nisam zapazio ali ovih dana cu ga ponovo komadati pa videcemo_Ovom prilikom sam hteo da sakupim informacije i savete od vas cenjenih clanova pa da onda pocnem sa radom.Jel mozda moguce da se bregovi na bregastoj sto pokrecu ventile istrosili ili se nesto sa tom osovinom deformisalo pa da zato nesto ne radi dobro?
 
Uvek je moguce na svakom motoru da se trose bregovi,ali nije mi jasno kad je vec sve stavljeno novo zasto nije i ta bregasta ili bar da je provereno vizuelno u kakvom je stanju.
 
jel kod tebe stari tip sto ima leptir za gas u usisnoj grani ili noviji sto nema. ako je stari tip proveri cev da li nije negde otanjila pa prosupljila pa nema komande pravilne na pvp. proveri te nove dizne iako su nove.desava se i nove da lose bacaju ili nisu podesene dobro. bregastu jos nisam cuo da je neko promenio ni da je otisla na 533. pogledaj i cedilo u rezervoaru da li nije zapusilo pa nema dovoljnog protoka.jeste li menjali i ventile i vodjice .nebi bilo lose da proverite kompresiju
 
533 ima manu da mu oblazne navoj na nastavku bregaste sto tera AC pumpu i to moze biti uzrok sto lose vuce a sto lose pali je nesto drugo
 
Samo palenje je problem treba biti majstorcina da se uzupci 533 da pali na pola kljuca . I mene je isto zezo moj bivsi 533 i resio ga kolega dugogodisnji majstor iz imta a inace i doktor za ruseve Ceka Pavlovic , zeza ga samo trecina zuba sto za 533 pravi problem .A kakve su promene kad pomerate pumpu jel ste dobijali sta ??
 
izbacis mu ac pumpu iz opticaja.prespojis direktno sa rezervoara na filter i nema problema. koliko ih kod nas radi godinama bez ac bez ikakih problema .problem je jedino ako im nestane nafte tesko se ozraci sistem.
 
izbacis mu ac pumpu iz opticaja.prespojis direktno sa rezervoara na filter i nema problema. koliko ih kod nas radi godinama bez ac bez ikakih problema .problem je jedino ako im nestane nafte tesko se ozraci sistem.
Jedan nas rodjak iz sela je privremeno ovako prespojio direktno na filter i traktor je normalno palio i radio ali je imao problem sa gubitkom snage na uzbrdicama i pod vecim obrtajima kada je potrebno vise snage, inace traktor je normalno palio.
 
Izvin'te sto upadam u raspravu ali reko da pocastim i ovaj forum jednom fotografijom iz sjetve proljetnog jecma:



U breni ja tanjuram, stari za mnom s 539 razbacuje gnojivo a brat za nama 549 i sjetvospremac. I tako starom dojadilo cekati da ja potanjuram zadnji komad i dozove brata, nesto pricaju i smiju se. Gledam ja u njih i mislim si "Sigurno ih pcele napale" (brat ima pcelinjak odmah uz tu njivu) kad zovu i mene, odmah sam pomislio da je neki kvar u pitanju. Dolazi stari pred mene i govori mi da stanem i gledam ja brat se namjesta i stari namjesta 539... Tek mi je onda bilo sve jasno ;)


Izgubili smo malo vremena ali nece skoro sve tri azdaje biti na istoj njivi od jednom pa reko da se iskoristi prilika ;) Sad mi zao sto nismo slikali sa svake strane nego par slika na brzinu i teraj dalje...
 
Lepa slika Bobo... :bravo:

Tako i ja kad su vise traktora na njivi nema aparata ili kad imam aparat kod mene neka zurba i zaboravimo na slikanje !!!!!!!!!!! Uvek neka zurba kod nas!!! Danas isto tako poneo aparat a zurba!!! :sjasi:
 
Ma i kod nas je bila zurba, ja potanjuram, stari razbaca gnojivo i nas dvojica letimo kuci prekopcati sijacicu na 539, sipanje sjemena, tariranje tocenje goriva i teraj... stari ide sijati ja nesto malo jedem, kad potrosi sjeme, dodje kuci, naspemo opet (njive su mi jako blizu kuce) i on ostaje jesti a ja idem sijati dalje. U medjuvremenu stari doseta, sjedne na 539, a ja odmjenim brata u 549 dok on ode jesti...

Eto, da starom nije bilo dosadno cekati na mene dok potanjuram dovoljno da moze razbaciti pun rasipac gnojiva, ne bi se ni slikali ovako... Izgubili smo cjelih 10-ak minuta ali uspomena ce ostati, nadam se, vjecno...
 
Ako ti 533 kad ga opteretis cepa crn dim kao sto si napisao to znaci da ili ima previse nafte u klipu koju nemoze da sagori ili pisaju dizne ili sa glavom i ventilima nesto nevalja,to nije do AC pumpe.

Moje misljenje je glava,ali na 533 to moze biti jos 100 stvari kao mogucnost.
 
AC pumpa je nova proizvodjac teleoptik zemun.Nekada sam sumnjao na nju pa sam je zamenio i nisam nista dobio,opet lose radi.Ne mogu da shvatim da masina moze da radi bez ac pumpe koja bi trebalo da daje predpritisak za pumpu visokog pritiska,mada su mi rekli u servisu IMR da svaki motor koji ima rezervoar iznad motora moze da radi bez ac pumpe-pa sto su je onda stavljali?Nisam bregastu nista proveravao,jebiga.Ventili i vodjice su novi stavljeni,moracu i to da vidim opet.Dizne sam nosio prosle godine u IPM nije do njih.Mozda se lose postavlja i bosh pumpa,ali na zalost nemam ovde tako dobrog majstora koji je radio u IMT kao sto rece jedan kolega,mada smo probavali skoro sve polozaje.Jednom sam pomislio da mu nije auspuh zacepljen.Pocecu i da sanjam taj traktor.
Glavu nisam nikad nista dirao,mogu li na njoj da se uoce neki deformiteti?
 
Evo da ti ispricam sta se desilo jednom mom dobrom prijatelju.. Zaboravio je vodu u motoru i pukne glava na 539,on bez razmisljanja ode kupi novu glavu (punu sa sve ventilima) i namontira.. E posle toga pocnu problemi... Traktor kad malo duze radi na ler gas pocne da stuca kao da radi na 2 klipa u voznji od jednom to pocne da se desava i traktor momentalni izgubi snagu,crn dim baca kad to pocne da se desava i on uzme skine glavu i ventile povadi pa ih ponovo izslajfuje pastom (kako se vec kaze) i posle toga probemi nestali.. ( a u medjuvremenu dok je skinuo glavu uradio i dizne i pumpu)... To je njegova prica ne moja ja sam je samo napisao.. Ako je slagao on slagacu i ja... Ako kazes da si mnogo puta menjao pumpu sta mislis da neki ventil ne zatvara kako treba??? (razmisljam naglas samo)...
 
Pozdrav svima,moze biti vise uzroka zasto traktor dimi jak crni dim,moze biti da ima malo vazduha tj. da je filter vazduha zacepljen ili da ventili nisu dobro nastelovani,ili da bosh pumpa ima jako punjenje ali to bi se pokazalo na potrosnji..
 
Nazad
Vrh