IMT

Da se ovo ne prosiri u neku prepirku ili nedaj boze svadju, ja cu uzmaci kad vidim da i ovdje vrijedi "metar i centimetar".

Kad sam napisao neki drugi traktor, nisam mislio IMT nego uzmi MF 100ks i ori s 3x14" u prvoj transportnoj... NECE ICI. Zasto? Zato jer postoji brzina u kojoj se odradjuju teski poslovi. Brena koju spominjem gore sto se malo vidi u oglasu je CJELI SVOJ RADNI VJEK od 3 000 sati orala u 5. sporoj s IMT 757.30. kad je malo teze 4. i deri dalje. Doduse nikad preko 25cm ali 3 000 sati je 3 000 sati. NIKAD NIKAKVIH problema nije bilo. 5136 bez usporavanja mjenjaca je NA SILU orala u 1. direktnoj s istim plugom i malo malo rastavljaj ali ovaj se nije dao i dalje je tukao 1. Mislio je staviti sporiji diferencijal neki ojacani je nasao, ali je odustao, jednostavno se maknuo sa zemlje i otisao zivjeti mirnijim zivotom.

Nadalje, nadam se da je 50kj (za sad) na brdovitom terenu dovoljno zemlje da se ovaj moj traktor jos i te kako naradi i nadam se da ga necu tako skoro rstavljati jer nece jednostavno biti potrebe. Drugo sto je cesto slucajeva narod "ladan" na servisiranje i odrzavanje IMT traktora i transhidrol im je skup pa sta da ja radim. Meni nije skup posto taj traktor to zaradi i nema nikakvoh problema.

Drugi kolega ima brenu 5106, ore s 3x16" plugom nekih 80kj zemlje i sve u 4. i 5. sporoj, opet ovisno o terenu. Traktor su kupili s 20.8 gumama nazad "davne" 2002-2003.g. i do dana danasnjeg su na njemu. radi s tanjuracom, rotodrljacom, plugom, vuce prikolice i za zivo cudo nikakvih problema nema, a cim je kupio traktor ugradio mu je vanjski filter za hidraulicno ulje i rjesena stvar...

Treci je imao 5136 nekih 10 godina, uz ursusa 160ks je ona odradjivala sve teske poslove na 160 hektara zemlje i opet pogadjas, bez ikakvih prepravki i problema u 4. sporoj i to na TABLAMA zemlje kakve ne mozes ni zamisliti. OD kvarova je imao samo turbo i polomljenu poluosovinu jer se radnik napio pa je zaglavio pokusavajuci proci izmedju dva drveta s otvorenim sjetvospremacem i rukao traktor po kvacilu da prodje posto mu nije bilo ni na kraj pameti okrenuti se i pogledati sto se desava.

Ja ne znam sto ljudi s tim traktorima rade i zasto su kod vas na tako losem glasu ali kod nas je to TRAKTORCINA koja samo ide i ide. Bez ikakvih prepravki, izmisljanja, i vecih kvarova.

Jasno, desi se da ode brtva glave, da se nesto i potrga u radu, ali to se desava "tu i tamo".

Jedine zamjerke ljudi ovdje imaju na automatsku prednju vucu u sto sam se i sam uvjerio zasto ne valja i to cu prepravljati kao i svi drugi te stari tip kardana pojedincima zadaje muke i nikako s njim na zelenu granu. Drugo N I S T A...

Nisam nikada rastavljao mjenjac na ovim traktorima i kupio sam polovnjaka koji je teran bez ulja (u mjenjacu bilo 20-ak litara) pa ne znam sto me u buducnosti ceka. Za sad radi bez greske i nadam se da ce tako i ostati neko dulje vrijeme.
 
Kad vec kazes da zapadni traktor od 100ks ne moze da ore sa plugom 3x14 coli u 1. transportnoj tj. 1. brzohodnoj-cisto da ti kazem, pokazem i dokazem da moze i da radi tako vec 2 godine i da je to savrsena brzina za oranje:

 
Aj, svaka cast... Ne razumijem se toliko u zapadne traktore ove sto sam vidio i vozio svi su mahom orali u 3. radnoj koja je ohoho sporija od prve transportne. Radi se o MF, JD, i Deutz traktorima starijeg godista.
 
Svadja i prepirka mi nije namera. Ono što bih voleo je da mi jednom za svagda odgovoriš dal je bolje jedan ležaj na poluosovini ili dva. Dal je bolje terati traktor u sh preko planetarnog ili u bh tj transportnom. Ne želim odgovor dal je to suludo i nepotrebno raditi i kako to niko kod vas nije radio pa traktori idu. Znači kratko i jasno jel bolje ili nije?
 
Ja ne znam zasto vi mislite da traktor nemoze 1 brzom da ore,ja sam sa imt 587 godinama orao 1 brzom i sve je islo kako treba...
 
Bunja to Bobo misli za neke stranjske traktore u temi IMT. Što me potseti da kažem.... Bobo i moj matori sa kinezom pegla 1transportnom! Btw Bunja 587 jel to stari tip kabine i tro brzinac menjač ili je noviji? Ja bi rekao da je noviji ali sad nisam siguran....
 
Mi sa MFovima ovde 85-95 godišta uglavnom , svi kolko znam oremo u 1. brzini a ima ih dosta ovde . Ko ima power nekad s njim a nekad bez , ko ima dyna (dijeljenje na 4 brzine ) kao ja , isto ore u 1. (a,b,c ili rijetko d) . Jedino ako je baš teška zemlja onda 4. radna . Nevidim što nebi moglo tako niti vidim gdje piše transportna i radna , obilježeno je sa zec i kornjača.
 
To su potpuno različiti menjači.IMT je u već postojeći menjač (540 -542) odlučio da ugradi još dve brzine na naj jednostavniji i jeftiniji način.I čudna vam je priča dali se može orati 1 ili ne .Može ako nije puno brza ,jadnostavno .Šta sad oni kojima prva ide preko 10 km ,šta će oni .
 
Ajde i ja da kazem nesto o 5106 sa kojim sam odrastao,svi kazu ne valjaju crkava im menjac konusno tanjirasti ja da kazem traktor koji sam imao bio je 1993 god. cale ga je kupio novog i sta se desavalo nov traktor a dimi a oni iz fabrike stavili star motor samo uradili generalnu i 1994 cale se zalio i dobio nov motor ali to nije vazno,najvaznije je sto na taj traktor menjac nikad nije radjen! konusno tanjirasti menjan 2010 godine imao je 4800 sati,mozda neko nece da poveruje ali tako je.kupimo mi 2008 jos jednog 5106 koji je bio 1999 god i u zimskom oranju ode menjac,stavili smo nov i za mesec dana prodali...Ne znam sad dali ima veze kako je vozen taj traktor pre i kako ga cuvao,oba dva traktora imali su gume 38 i orali sa 3 brazdnim plugovima 5 brzinom....
 
Sinisa: Ovo za poluosovine je uvijek bolje, to ne sporim. Ni ljudi su poluosovine lomili zbog drugih stvari a ne zbog manjka lezajeva... Po pitanju mjenjaca moze biti bolje, no ne mora. Tvrdoglav sam, JESAM ali dokazi koje sam vidio na mom terenu meni pokazuju da je bespotrebno prepravljati mjenjac posto traktori imaju duuuug radni vjek takvi kakvi jesu. Kod vas su lako moguce drugi uvjeti rada pa je bolje mjenjac prepravljati a u to ne ulazim jer vojvodjansku zemlju sam samo jednom vidio iz bliza (ne racunajuci puteve po rumskom vasaru )

Po pitanju kineza i 1. transportne, tu je mjenjac napravljen da se brzine preklapaju ako se ne varam, dakle po brzinama ide 3. radna, 1. transportna, 4. radna Ili se varam? Nije tema za to ali opet ako je radna grupa brzina, valjda je tu nesto jace napravljeno za neka veca opterecenja....

Druga stvar, Ne znam ja kakve vi MF traktore imate, kolegin 4255 (98ks) ima grupe L-M-H (Low, Medium, High) u i H1 ne moze s mjesta krenuti s 10 tona zrna, nego krece M3, pa salta M4 pa onda H1. Oranje u M3 eventualno u laksoj zemlji M4, Jd jbg, ne znam oznaku, 105ks ima grupe ABCD i u D nema sanse da brazde zaore s 757.30, nego C rang i ima 4 powera i power je na 2. ili 3. stupnju... Deutz je bio dx 110,120ks i imao je spore, radne transportne i oranje je radjeno u srednjoj grupi, dakle radnoj...
 
@banecurug retko vidjana gospoda,gospodin naslonjen na traktoru i gospodin sa rukama u dzepovima,samo se ne zna identitet devojke :D
 
Bobo,konačno da nešto priznaš da je bolje. Inače nisu lomili poluosovine nego su iste,zbog manjka jednog ležaja na kraju osovine,znale da ugledaju svetlost dana kroz trubu. Retko ali se dešavalo.
Da kinezu se preklapaju brzine i iste su oznake Low Medium High kao i kod npr MF. A to što mi prevodimo puzajuća,radna i transportna.... I da je nešto jače napravljeno u menjaču u tim M brzinama samo zato što smo mi preveli Medium=Radna..... Kako onda u onim kinezima gde su na ručici reduktora polja označena kineskim hijeroglifima? Ej,znam,da možda probam kineza sa nekim 8-smo brazdnim plugom pa ga pustim u Low tj puzajuće brzine jer te su neuništive!? Koliko se sećam i kod rusa koji imaju reduktor zec-kornjaču,loše je po menjač ako ga teraš u kornjači. Tačnije dva ležaja na ulazu u menjač gledano od motora ka difu trpe i hoće brzo da crknu. A približno istu brzinu ima u zecu gde oni ležajevi ne trpe....Ispraviće me bolji poznavaoci rusa ako grešim. Tako da te teze radna,ne radna.....
 
Nazad
Vrh