IMT

Meni imt lepo prima gas i radi u 1oj,jedino na brdu orem u sporoj,isti slucaj je i sa rakovicom,na ravnici uvek 1va i odlicno ide
 
Cuj... svaki IMT ore u 1. direktnoj, ako ne ide i de 3. spora i to je TO. ako mora ispod 3. spore, dizi plug i kuci. Tako je i brena zamisljena da je 4. spora glavna a u laksoj zemlji 5. spora i tocka. Masa ljudi ne cita upute od traktora i ne gleda putne brzine u pojedinim stupnjevima prijenosa i onda "ORANJE MORA U PRVOJ" "NE SMIJE U SPORIMA" "TU NESTO NE VALJA" i slicne nebuloze.

Bio je jedan covjek iz Backog jarka kod rodbine u susjednom selu i tako kroz pricu mi kaze da radi 600-700 jutara ovisi kako koje godine i da brenu ne kupujem jer je to krs od traktora. I pita me s kakvim plugom mislim orati i ja kazem 3x14" na sto je on rekao da nece moci. reko, 4. spora i nema da ne ide na sto je samo rekao da nemam pojma da u sinhroniziranim brzinama ne smijem orati. Pokusao sam mu objasniti gdje se na breni nalazi 4. brzina ali me prekinuo i rekao da je imao silom prilika 5106 i kod njega je godisnje orao taj traktor 150 jutara i da mu je to maksimum i obavezno 3. sporom... Sad si ja mislim, nisi ti u nju ni sjeo, nit znas raspored brzina i pricas mi da je to krs od traktora a kod tebe orala godinama 150 kj... Dogovorili smo se kad iduci puta dodje da cu ga odvesti do mene da vidi moju masineriju i da mu pokazem shemu brzina jer ja nisam odustajao od moje sheme.

To su jedne zablude zato sto je tesko procitati upute koje se davaju uz traktor, mnogi ne znaju da se zglobovi prednje vuce na breni podmazuju, da nisu kao na malim traktorima zatvorenog tipa i takve sitnice koje puno znace za traktor. Dosjetili se ljudi petljati po mjenjacu da traktor ore 1. direktnom, jer ga "inzenjeri nisu dobro napravili"... Neki iz mog kraja su na silu orali sa standardnim mjenjacem isto 1. direktnom pa duboko koliki je plaz.

Cim sam doterao traktor kuci, nabavio plug, za pola sata sam bio u brazdi. pokusam 4. sporu ide fino, pokusam 5. sporu ide fino, pokusam 1. direktnu ide fino ali u brazdi jako sporo prima gas. Brat je iz vana gledao i kaze da u 4. ne dimi nista u 5. dimi malo, skoro neprimjetno a u 1. dimi cjelom duzinom njive... Onda brena uz sve moguce probleme s mjenjacem jos ispadne i velik potrosac, pa se trga ovo pa se trga ono...

Bravo sta vise dodati na ovo.. :bravo: Kod mene skoro svi na 5106 usporili menjace jer mora 1 ali dzaba se sa njim raspravljas kad nemozes da im dokazes... I za moju Rakovicu 65 kazu da ne valja jer nemoze da ore sa 1.. Jer njihove oru (a niko ne pominje da su oni bezbroj puta radili motore ja nijednom i da su svi suzili prednju brazdu neki cak i razmak u sredini pluga) i zato mora 1.... Ja u zivotu nisam orao brze od 3 spore sa Rakovicom 65 i sa IMT 539... :ppozdrav:
 
ciro, hvala na podrsci ;)

Vlado, naglasavam da nisam radio s vecim IMT traktorom od IMT 5136 i on ima raspored brzina kao i ostali traktori te serije. Oranje preporuceno u 4. sporoj ali kako ciro kaze, dzabe je pojedincima govoriti, neka rade kako zele, ne petljam im se...

Imam ja i IMT 539 i 549 DV. Oba su uvijek u normalnim uvjetima orali dvobraznim plugom u 1. direktnoj. na 539 po potrebi 3. spora, cesto i spera. na 549 po potrebi 5. spora ali rijetko posto je na 549 1. direktna sporija nego kod 539 i prednja vuce mu pomaze pa je 90% orano 1. direktnom i s njim bez neke velike muke i naprezanja.


Dakako, u svim slucajevima ovisi ponajprije o stanju zemlje, vremenskim uvjetima, uvjetima na njivi, o stanju traktora i o stanju i vrsti pluga (ne vuku se svi plugovi jednako tesko u svakakvoj zemlji)... no u standardnim, normalnim uvjetima svi traktori do 51xx serije bi trebali oranje obavljati u 1. direktnoj (s pravilno odabranim plugom za uvjete u kojima se agregat nalazi) a ovi u 4. sporoj. Kazem, ne znam aspored brzina na 5170 i vecim strojevima posto je tu ZF mjenjac u igri i nisam nikada ni sjedio u takvom traktoru...
 
Ja uvek orem sa 1.direktnom,sa 3 sporom jako retko,da kazem nikad.
Inace na 540 je izuzetno velika razlika izmedju 1.direktne i 3.spore.
 
ciro, hvala na podrsci ;)

Vlado, naglasavam da nisam radio s vecim IMT traktorom od IMT 5136 i on ima raspored brzina kao i ostali traktori te serije. Oranje preporuceno u 4. sporoj ali kako ciro kaze, dzabe je pojedincima govoriti, neka rade kako zele, ne petljam im se...

Imam ja i IMT 539 i 549 DV. Oba su uvijek u normalnim uvjetima orali dvobraznim plugom u 1. direktnoj. na 539 po potrebi 3. spora, cesto i spera. na 549 po potrebi 5. spora ali rijetko posto je na 549 1. direktna sporija nego kod 539 i prednja vuce mu pomaze pa je 90% orano 1. direktnom i s njim bez neke velike muke i naprezanja.


Dakako, u svim slucajevima ovisi ponajprije o stanju zemlje, vremenskim uvjetima, uvjetima na njivi, o stanju traktora i o stanju i vrsti pluga (ne vuku se svi plugovi jednako tesko u svakakvoj zemlji)... no u standardnim, normalnim uvjetima svi traktori do 51xx serije bi trebali oranje obavljati u 1. direktnoj (s pravilno odabranim plugom za uvjete u kojima se agregat nalazi) a ovi u 4. sporoj. Kazem, ne znam aspored brzina na 5170 i vecim strojevima posto je tu ZF mjenjac u igri i nisam nikada ni sjedio u takvom traktoru...


Nema na cemu ja samo podrzavam to sto si napisao... A i za plugove je istina,kod nas 90 % neznaju zahvate plugova pa to dodje na isto.. Recimo moj komsija ore sa Rakovicom 65 i sa IMT 755 i vozi je 1 direktnom.. Ja sa mojom orem sa Lemindom sa 3 sporom (prva nemoze ni u ludilu to je da upalis traktor kako dimi) i sad mi on kaze ne valja tebi traktor ne vuce lepo!!! A koja je razlika u plugovima??? (nikakva kaze dve brazde i jedan i drugi)... Ja maksimalno cuvam to sto imam i nigde ne zurim.. :ppozdrav:
 
ima u mom selu 540... ima finu brzinu u 1. a vuce OLT slavonca za sobom 2x12" izuzetno lak plug za oranje ali nije za neke dubine. max mu je 25cm i na toliko ore vecina u mom kraju. traktor je kupljen 1978 ili '79 u NS na sajmu i kako je covjeku receno da je to prvi 540 s IMR motorom... Tek je lane dobio prvu generalku na motoru ali je tri puta lomio konusno-tanjurasti par i treci puta mu je mjenjano kuciste jer vise nisu imali gdje staviti lezaj...

Traktor je radnik i na cesti je dosta brzi od 539, vjerujem da je to zbog 12.4 guma. Po meni idealan za kultivaciju i prskanje posto je vrlo visoko sjediste i traktor je po meni dosta pregledniji nego 539.
 
ima u mom selu 540... ima finu brzinu u 1. a vuce OLT slavonca za sobom 2x12" izuzetno lak plug za oranje ali nije za neke dubine. max mu je 25cm i na toliko ore vecina u mom kraju. traktor je kupljen 1978 ili '79 u NS na sajmu i kako je covjeku receno da je to prvi 540 s IMR motorom... Tek je lane dobio prvu generalku na motoru ali je tri puta lomio konusno-tanjurasti par i treci puta mu je mjenjano kuciste jer vise nisu imali gdje staviti lezaj...
moj 540 je isto (sajmski primerak )kupljen 79 na sajmu motor mu je radjen 4 puta par puta osvezavan ali mu pritisak ulja i dalje drzi 2,5 bara menjac je remontovan 90. godine i lamela prosle godne , sto se guma tice meni su 12-ke brzi je od 539 dosta a i od 542 sa 11. gumama nekad kad je bila kriza nabavio cale 13-ke miselinnke iz italije polovne i sa njima nije bilo teorije da ore prvom nego menjali pa stavljali od trojke 11ke
inace ja mojim 540 vucem regenta 12coli starog 60 i neko godiste kad su dobri uslovi prvom brzom kad je brdo mora treca spora dok imam i 755 vk njega vuce 1 u svim uslovima
a dubina nije ispod 25 nikad da napomenem da traktor ima vodu u zadnjim tockovima i tegova sigurno 150 kila
 
Dobri su to traktori... da nemam 539 i da mi treba traktor za kultivaciju, prskanje i prihranu i te sitnarije, svakako bih gledao prije 540 nego 539. Sto je naj smjesnije u HR ces za 2000€ naci 540 bez kabine, registriran u super stanju dok urednog 539 nema bez 3000€... 540 ima jaci hidraulik, bolji prednji trap, pregledniji je, mislim cak da ima i manji radijus okretanja nego 539.
 
Ima manji radius,ali ja sam to uradio kao 539 kad sam ugradio hidro volan,i nemoze da se mrdne na kocnici kao 539.I ja imam tegove na zadnjim tockovima i jurim jos neki teg da kupim da ubacim jer treba,mnogO je tezak napred.

I jos nesto motor IMR je je prvo ugradjivan na 540,a posle Fiatov.Gledao sam neki dan jedan 540,1974god.prvi vlasnik ima racune i papire covek od njega,motor je orginal IMR,nema kompresor,ima kabinu,ceni ga 2200eura.
 
Nemam pojma. ovom su rekli da je to "sajamski primjerak" i da je to prvi s IMR motorom... Ja ne bih znao nisam ni rodjen bio tad. Uglavnom rodjak je u IMT-u radio ka ovozac kamiona i dostavljao je traktore ljudima i jos je neka sala bila kako to da je taj traktor bas u njeogvom sel zavrsio, on je kao "povukao neke veze"...

Komsija je na sajamskom vidio da fali komad remenice na radilici i nije svom ocu htio reci jer ovaj ne bi kupio "falican" traktor. i namjerno ih je pitao hoce li dobiti BAS TAJ traktor ili takav isti. Rekli su mu da ce dobiti bas bas taj i zbilja kad je rodjak dovezao traktor, komsija pogleda i fali komad remenice ;)

Ne znam sto se prije ugradjivalo ali do danas sam bio siguran da je prije FIAT isao pa naknadno IMR, posto se takav motor poceo proizvoditi 79-80 godine, kad je izasla zadnja serija 533 s m33 motorom i prva serija 539. Kako on 1976 ima IMR motor koji se nije nigdje ugradjivao nego samo u taj njegov 540?
 
Da kazem i ja nesto u odbranu 542.To je traktor koji sam jako dugo koristio, mana ima milion, cesto se zapitam da li je onaj ko ga je konstruisao ikada seo u njega. Medjutim problema sa menjacem i diferenijalom nisam imao nikada. star je 30+ godina i ima 18000+ sati. Motor je radjen 3 puta i ponovo bi se mogao raditi. Nikad nije ni najmanje stedjen, orao je sa plugovima 50 i 60cm zahvata, 1. brzom 5.,4. i 3. sporom kako su kad uslovi dozvoljavali. Kao klinac nisam imao snage da nagazim kvacilo, te sam mu pri svakom menjacu ostrio zupcanike. Medjutim menjac nikad otvaran(samo mesa brzine,ali to ne racunam u kvar to mu se desava od kada ga je deda novog kupio, resava se za 2-3 minuta), takodje nisam imao ni problema sa blokadom, mada je slabo i koristim.. Sa druge strane vidim hvalite menjac sa tri brzine, njega imam na 560, taj traktor je maksimalno cuvan nikad preopterecen do pre par godina, dok ga deda nije predao mladjim generacijama. Sati ima desetak hiljada motorjos nije radjen, ali menjac zato jeste, radjeni su i bocni reduktori svaki po 2 puta. U menjacu se ulje menjalo svake 3. godine za razliku od 542, deda nikada nije hteo da kipuje prikolice sa njim da ne bi mesao ulje sa uljem iz prikolice, jedino jednom u kampanji repe,ali je ulje odmah po zavrsetku vadjenja menjano. Tako da nije pravilo sto se menjaca tice. Na 542 sam jedino imao cesto problema sa prednjium trapom, vise puta je radjeno, zadnji put pre desetak godina, ali od tada se taj traktor jako slabo koristi, zadnje cetiri godine stoji parkiran u garazi.
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Bobo koliko si puta radio konusno tanjirasti na 5106 ??

Traktor sam kupio 2012.g. u 8. mjesecu. za sad ima nesto ispod 3 000 radnih sati od cega je 80% odradio bez i jednog prikljucka zakopcanog, radio je s prednjim utovarivacem na pilani, gurao okorke na hrpu i tovario neku piljevinu... Covjek od kojeg sam ga kupio je vukao leoparda 2x14" u 1. direktnoj i radio je nosenom tanjuracom 32 diska. ima za njega i sjetvospremac 4.20 ( s krilima od drljace i valjcima iza kako ga na forumu zovu MAMUT) no nije s njim radio, bojao se da ce zadnje gume popucati, posto su bile jako lose.

Od nedostataka na traktoru sumnjam na razbijen neki letaj na zupcaniku rikverca, posto u rikverc NESNOSNO zuji a ne moze preci 3 metra da ne izbaci rucku, te hidraulik nesto steka, nekad digne do kraja, vecinom do pola. Ulje u mjenjacu kao da nije ni bilo, prednji diferencijal je doslovce bio SUH...

Taj traktor kod mene mora izdrati bar jos 3 000 sati bez nekih vecih zahvata na ikojem njegovom sklopu. U planu je radiona u dogledno vrijeme pa cu onda preko zime skidati bocne reduktore i pregledavati ih posto sam cuo da se na dosta ovih traktora izvuce osovinica iz reduktora pa "glodje" kuciste.
 
Bobo,ti si dalje ubedjen da je 540 sa IMR motorom izasao 1979-80:osmeh:.Motor na 539 je od 540 a ne obrnuto.Danas sam isao u komsiluk da pogledam jedan 540,hocu da kupim jos jedan traktor,treba mi.Traktor je 1977 godiste sa IMR motorom,orginal ima sve papire covek,ceni ga 2300.Pogledaj katalog IMT-a iz 1975 ili 76 na internetu,neko ga je postavio i ovde i videces 540 sa IMR motorom,uostalom puni su oglasi 540 sa IMR-om do 1979,malo ih je posle 1980 kao sto je moj 1982 sa rebrastim blokom.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh