• U toku je akcija za naručivanje radnih pantalona koje će imati logo poljoinfo foruma. Akcija traje do do 24.maja 2020. Za dodatne informacije pogledajte sledeći LINK.

IMT

Matic

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
23 Apr 2009
Poruka
30.173
A kako uspeti naštelovati menjač ne samo na Brenama već na svim IMT traktorima da ne krči pri šaltanju i ubacivanju u brzine?Ima li tu rešenja?

Bobo

Član
Učlanjen(a)
5 Dec 2008
Poruka
7.217
Nije mjenjac kriv sto krci, vec neznanje traktoriste koji pri saltanju u visu brzinu koristi medjugas, a ne zna pravu namjenu medjugasa. A kladim sa da puno njih samo jednom stisce kvacilo.

Pravilnim saltanjem se puno moze postici, a Brenin mjenjac se vrti brzo ko zvrk i kako sam prije napisao, ne oprasta greske samo tako. Traktor koji ima mehanicki mjenjac s pomicnim zupcanicima se ne moze saltati kao auto i ocekivati da nece krcati i runiti zupcanike. Moze se on saltati da se samo jednom stisne kvacilo, ali ako ne prebacis brzinu u pravom trenutku, mjenjac ce krcati, a to se vecinom dogadja kod ljudi koji nemaju sluha za masine. Strojevi se trgaju, a po birtijama se prica da nije neka kvaliteta...

U mom kraju ima puno djedova koji su u svojoj mladosti radili na kombinatima. Bilo kojem od njih daj traktor i oni ce ga voziti bez pol muke, dok mladici nemaju vremena, sve bi na brzinu, i oni kidaju (cast izuzetcima) Ako nije sinhronizirani mjenjac, ne znaju ga saltati.
Jedan od takvih primjera je moj brat, koliko god da pazi i pokusava, cesto puta mu zakrci mjenjac. Njemu da je dati Brenu da radi s njom, sumnjam da bi izdrzala tjedan dana bez kvara ;)

Kretanje s mjesta i saltanje kroz sve brzine na IMT 549 (Obrati paznju na lijevu nogu pri saltanju 1->2 i 2->3. 4. i 5. su sinhronizirane i njih saltas kako god zelis... Tako se i Brena moze saltati, uz drugaciji raspored brzina.
[youtube]KBsIuXoy9TM[/youtube]

kombajner

Član
Učlanjen(a)
5 Jul 2008
Poruka
3.427
a sta vam je brena?? :D :sta: dukej pa ti desnim kolenom drzis volan levom nogom kuplung desnom rukom uzimas i dodajes gas a levom menjas jeje ovo moze da se izvede samo za probu a u transortu ne postoji teorija!!

Bobo

Član
Učlanjen(a)
5 Dec 2008
Poruka
7.217
Dukej, nema veze rucni ili nozni gas... Desna ruka je na volanu i po potrebi mozes dodavati ili oduzimati gas, lijevom saltas i to je sva mudrost...

Ako sam ja mogao tako saltati 539, mozes i ti 560. A kad ti dojadi, ugradis si nozni gas, kao ja na Ferdinanda ;)

@Kombajner: Brena je naziv za IMT 5100, 5106, 5130, 5133, 5135, 5136, 2140... Brena; lijepo izgleda, lijepo "pjeva", dosta trosi, a bas i ne radi puno ;)

Drugi, maje poznat naziv, je junica. Pogadjas, iz istih razloga kao i Brena ;)

dukej

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
6.543
@ Bobo

Nemoj porediti 539 i 560 u pogledu položaja volana i ručice gasa. Na 560 ne možeš istovremeno jednom rukom držati volan i dohvatiti ručicu gasa.

petarHR

Član
Učlanjen(a)
28 Jan 2009
Poruka
651
Bobo je napisao(la):
i nikada nisam cuo da je itko ikada imao problema s mjenjacem na 560,565 i slicnim traktorima
Puncu (tastu) se na 567 srunjio mjenjač u tanjuranju pa je stavio 6+2 jer 10+2 nije mogao naći. E sad jedno pitanje, koja je razlika u 560 i 567? Da li samo u mjenjaču ili ima još nešto?

E da, morao je i konusno-tanjurasti par mjenjat jer je bio prespor s ovim 6+2 mjenjačem.

Bobo

Član
Učlanjen(a)
5 Dec 2008
Poruka
7.217
@oldtimer:
IMT 5130 je ista stvar kao i 5136, samo bez prednje vuce.

IMT 5133 je 5136 s uskim uduplanim zadnjim tockovima i prednjim hidraulikom, tocnije, traktor je prilagodjen vadjenju repe...

IMT 5135 je traktor od nekih 120-130Ks koji ima Perkins motor, te ima 16+16 mjenjac s mehanickim reverzerom

2140 i 5135 su isti traktori, razlika je u naljepnici ;)

@dukej:
Sto se rucnog gasa na 560 tice, na istom je mjestu kao i na 558 i to se moze bez problema saltati kako sam opisao...

@Petar:
Sto se tice razlike izmedju 560 i 567, razlika je tocno ta koju si opisao... Mjenjac i drugi konusno-tanjurasti. O ovome se raspravljalo prije mjesec-dva na HR forumu...

phoenixfendt

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Feb 2009
Poruka
1.425
pa ja sam na sajmu bas gledao kako je jedan covek dovukao na sajam stari torpedo 9006 u losem stanju ali voznom i predao ga res trejdu i za njega dobio popust od 2500e i uzeo novog jd 5725 koji je kostao 35000e sa tim popustom (37500bez popusta) :ppozdrav:

banePA

Član
Učlanjen(a)
8 Jan 2008
Poruka
1.335
ne znam nisam ga video uzivo, ali sam procitao u RES TRADE-novostima da je Janos Barna iz Titela dao svoj torpedo 7506 '86 godiste, ima i slika ali se nevidi koji je model, mozda su oni pogresno napisali ako si ga ti video! ::namigivanje::

phoenixfendt

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Feb 2009
Poruka
1.425
moze biti da su pogresili ali ja sam licno gledao kako je vlasnik torpeda 90tke predavao traktor res trejdu i odmah seo u nov JD 5725 i odneo ga u svoj posed i sve to je bilo prvog dana sajma tacnije 9 maja :ppozdrav:

Vrh