IMT

Razmišljao sam o tome pošto je plaćamo kao da je osvećena Bogojavljenska voda koju je lično Sveti arhijerejski sabor osvetio. :osmeh:
 
Takozvana meka voda sto ima vrlo malo kamenca a to je retkost. Kod nas ima toliko kamenca da je strasno i sve pozapusava .Ko god je radio motor sipali su u blok sonu kiselinu da ocisti kolike su to naslage a hladnjaci su vec posebna prica. Antifriz upravo sprecava koroziju u sistemu ali ima i vecu tacku kljucanja pa dosta teze dolazi do pregrevanja motora. Ali i on ima svoj vek jer posle toga ima i nagrizajuca svojstva
 
Sto reci kad uglavis termostat i antifriz pa prokuha i pukne glava? Da je od prvog dana bio antifriz i termostat ne bi mu bilo nista a da sofer nekad i gleda na satove koje ima pred sobom opet ne bi bilo problema. Ne razumijem ljude koji samo teraju i nista ne gledaju prije prvog paljenja. Meni je obavezno ulje, voda, gorivo a nekad kad se sjetim gledam i dotegnutost remena na vodnoj pumpi i luft na istoj.

Po pitanju brzeg pregrijavanja s termostatom to NIKAKO NIJE ISTINA. s 539 preko ljeta jako puno malciram vocnjake i kojekakve zarasle zakorovljene njive. Prije generalke nije bilo termostata i cim se malo naslaze krsa na hladnjak temperatura rashladne tekucine se stalno malo po malo podize jer se ne stigne ohladiti u hladnjaku zbog smanjenogprotoka zraka. U kojekakvim maslaccima i cicamacama sto leta kao lude, to znaci stajanje svakih pola kruga da se cisti hladnjak. Kako je termostat ugradjen u traktor, u takvim zakorovljenim njivama se ne mora cistiti hladnjak po 10 krugova jer termostat usporava protok tekucine i ona se u hladnjaku unatoc tome sto je dosta zapusen stigne ohladiti i motor se drzi na radnoj temperaturi. Tko ima grijanje u traktoru, termostat je obavezna oprema, dok dodjes do njive, traktor grije bolje nego bilo koji auto a i preko zime je motoru bolje da bude u radnoj temperaturi.

Kad se nakon 30 godina sipanja vode stavi antifriz i termostat, antifriz u sebi sadrzi i sredstvo koje rastapa kamenac i opet ga ima u sistemu. Ako nikad sistem nije ispiran, MORA se isprati a nas narod ce opet biti najpametniji pa ce opet sipati vodu jer je jeftinije.

Pogledajte sta bude u autu koji ide samo na antifriz nekon nekog vremena i kako se sistem ispravno ispire. Video traje 22 minute ali vrijedi ga pogledati prije nego se pocne pricati kako je to "nepotrebno" i kako je to "bacanje novaca"...

 
ja sipao antifriz u kombajn prije đure i problemi.....

pošto taj motor ima mokre stubline, antifriz pojeo kamenac i procuri mi stublina, pa prije nego što sam išao vršiti, morao sam rastaviti motor, zamjeniti gumine i vaditi stubline, te kupiti komplet brtvi sa tim smrdljivim gumicama za 100€ jedan dio brtvi + oko 60€ za drugi dio brtvi, pa filter ulja i ulje.....uglavnom užas.....kombajn se koristi povremeno, pa sam uzeo kombajn sa zračno hlađenim motorom i više nemam tih problema....hehe

radi se o claasu columbusu, sa perkins motorom
 
33 je mojem 542 i jos nikada osim vode iz vodovoda nije vidio nista drgo.
Jos nigdje nije procurio, ali majstor me upozorio prije 15 god nikada u njega antifriz jer ces mjenjati hladnjak.
 
Jel taj tvoj prepametni majstor u auto sipa vodu iz pipe isto sto je tebi preporucio? Boze me sacuvaj takvih "majstora"... Jel ti rekao zasto ces mjenjati hladnjak zbog koristenja antifriza a zasto zbog koristenja vode neces? Vjerujem da nije imao valjan razlog i ako je imao odgovor da je on glasio "Zato sto ja tako kazem"...

Svadjao sam se s takvima puno puta i kad svako od njih pitam zasto vade termostate iz traktora a ne vade iz auta, kazu: "Auto je druga stvar, na njemu to mora biti". Svima je antifriz preskup za koristenje u traktoru (IMT, IMR, Ursusu, Zetoru...) a u autu je antifiz jer "Auto je druga stvar, tamo mora biti".

Sad ja tebe pitam da mi objasnis zasto bi ti u novog JD-a, CASE-a ili nekog treceg sipao cistu vodu iz pipe a ne antifriz?
 
Imam antifriz u 5 traktora i 2 kombajna i nije mi skup,mnogo mi je skuplje menjanje hladnjaka i vodenih pumpi.Dok je deda radio sa 2 traktora u njima je stalno bila voda.Pumpe za vodu smo menjali svake dve-tri godine,a i hladnjaci su propali na tim traktorima zbog kamenca.Kupio sam nove hladnjake,sipao antifriz i ne razmišljam više.Naravno da ni antifriz nije večan,i on posle dve-tri godine pravi probleme,na autu mi je propustio hladnjak zbog tog jer posle dve-tri godine i on nagriza kao neka kiselina.Termostate imam u svim traktorima osim u 533 jer nemogu da nađem originalni.Cirkulacija vode u bloku motora je mnogo bolja kad ima termostat i kad opruga na poklopcu hladnjaka dobro radi.
 
Teermostat je sastavni deo motora sa tecnim hladjenjem. Ja neznam ni jedan motor bez njega,fabricki.Ugradjivan je oduvkek.Tamo gde ga i kad ga nije bilo ,ugradjivana je zastavica ispred hladnjaka a funkciju termostata je vrsio vozac dizanjem i spustanjem cerade ispred hladnjaka i tako je odrzavana temp.
Mozda su nEki vozili stare FAP 13.sVAKO KO MISLI DA TERMOSTAT NETREBA ILI DA JE BOLJE BEZ NJEGA JE U ZABLUDI.Svi motori bez term. rade u 80% rezima pothladjeni a mozda i stalno.Kada su temp ispod nule to je veci i problem .Zamislite put do njive od 10 km. na - 5 kada idete orati .Voda sa termostatom nikako jer bi se u zimi zaledila u hladnjaku. Cak i neki vazdusari imaju bimetalne slopke koje zakrecu neke usmerivace vazduha itd. sve u cilju da bi motor radio na jednoj temperaturi.
Imam ga u Masseyu .Zetoru,a nemam u Storetu i Zmaju 132.
 
Velika je razlika u ponašanju motora sa termostatom i bez termostata.Iskusio sam sve i znam da više bez termostata ni jedan motor neće ići.
 
Svaka vam cast na ovakvom razmisljanju!

Naj vise mi smetaju majstori koji misle da su u pravu i koji god prijedlog das "Sta ti znas". Kad je tema termostat, odmah potezu tezu: "Sta inzenjeri i masinski projektanti znaju, nikad traktor nisu ni vidjeli i sad oni pisu knjige i pametuju meni koji sam ih rastavio i sastavio 300 komada." Takvi (vecinom) nisu ni svjesni da nije bilo tih inzenjera i masinskih projektanata da on ne bi imao sto rastavljati, sastavljati, popravljati. Od tih inzenjera jede kruh i opet ih ismijava. Takvi me "majstori" bole naj vise.

Upoznao sam svakakvih ljudi ali kad majstor uzme knjigu da provjeri neki podatak jer nije siguran u svoje pamcenje, kad vidim da drze alat u redu i da koriste kilo-kljuc, takvm ljudima imam razloga vjerovati, makar on bio seoski majstor koji popravlja IMT-e.

Al ovi kojekakvi sto vade termostat, sami "podesavaju" PVP "od oka", prepravljaju kojesta i svasta... O njima bih mogao pisati "seherzadu"...
 
Imam imt 533 iz 1973 , nikad vidio antifriz, okrenuo 10000 sati davno, istrosio se onaj deo u motoru sto okrece sajlu a ne moze se vise naci pa odavno ne radi sat. Trosu redovno vodu iz vodovoda. Izvadjen termostat ,jedno vrijeme radio i sa termostatom tamo kad je bio nov pretpostavljam i jedno vrijeme poslije generalke . Druga generalka je napravljena prosle godine. Nisam protivnik antifriza ali sistem hladjenja mora da bude dobar i pozeljno je da sistem bude kao kod auta zatvoren a to kod starijih traktora i nije slucaj.
 
U Rakovicinom prirucniku pise da radna temperatura treba biti 80C. Ja sam stavljao termostate od "Rakovice" i radna temp. je bila 70C i jednom se konsultujem sa trgovcem u prodavnici auto delova oko tih termostata i on mi kaze da za traktore daju termostate za Ficu a da je isti i od Juga samo ima malo vecu radnu temp. Ja reko aj da probam od Juga i sad mi obe Rakovice drže 80C i mislim da se bas brzo zagreju, i nikad mi se tarktor nije pregrejao od termostata ili antifriza koj cesto samo oslabi do sledeće zime zbog sitnih dolivanja vode. A pumpe za vodu mi drze mnogo mnogo duze.

Poslato golubom pismonosom.
 
Termostadzije, pasuje li na 539 termostat od Fiat Una/Stila? Imam u blizini otpad starijih Italijana, a imam utisak da bi polovan termostat s nekog od njih mogao da bude daleko dugotrajniji od male privrede.
 
A šta reći kad uglaviš termostat i sipaš antifriz pa ti prokuva traktor i pukne glava?

Moj otac je prije 10 tak godina zaboravio da naspe vodu u 533 i poorao pola basce koja i nije tako mala , pa nije pukla glava , ulje pocelo smrdjeti u motoru.

Svako ce primjetiti da voda kljuca i nece preci 100 do 105 stepeni i treba vremena da istera vodu traktor iz sistema i tko to ne primjeti treba da tera magare a ne traktor. Inace sam pregrijo glavu na preko 130C jer toliko pokazuje termometar na imt i to indijansku (indijsku) i nije pukla. Moja greska , kod sipanja nije mi nije termostat pustio vodu u glavu a ja ostavio traktor da radi 15 minuta , tovario stajnjak traktor mi je iza ledja , kad sam se okrenuo i vidjeo da se pusi sa glave(prosuto gorivo) , ugasio traktor, motor se nije pregrijao jer je unutra bilo vode ali glava jeste jer onaj davac je u glavi pokazivao max. Od onda napravio vec 500-600 sati nisam primjetio da je glava pukla:)

IMT-i barem 3 cilindrasi odnosno njihovi blokovi motora kaze alatnicar koji brusi radilice i glave (generalke) nemaju problema ako se pregriju , na ovo ne mislim da ako voda prokuha u njima , odnosno ne treba trnovati blok za razliku od zetora,ursusa i jos nekih.
 
gdje mogu naci ovakvu redukciju i pumpu za motor m34 i po kojoj cijeni?


43y-wp-201.jpg
 
Jel taj tvoj prepametni majstor u auto sipa vodu iz pipe isto sto je tebi preporucio? Boze me sacuvaj takvih "majstora"... Jel ti rekao zasto ces mjenjati hladnjak zbog koristenja antifriza a zasto zbog koristenja vode neces? Vjerujem da nije imao valjan razlog i ako je imao odgovor da je on glasio "Zato sto ja tako kazem"...

Svadjao sam se s takvima puno puta i kad svako od njih pitam zasto vade termostate iz traktora a ne vade iz auta, kazu: "Auto je druga stvar, na njemu to mora biti". Svima je antifriz preskup za koristenje u traktoru (IMT, IMR, Ursusu, Zetoru...) a u autu je antifiz jer "Auto je druga stvar, tamo mora biti".

Sad ja tebe pitam da mi objasnis zasto bi ti u novog JD-a, CASE-a ili nekog treceg sipao cistu vodu iz pipe a ne antifriz?
Ako je izdržao 33 bez antifriza i generalke izdrzat ce do kraja godine. Ionako jos malo i arbait Deutchland. Kod mene trrmostat savrseno radi i nakon tolikih godina i vode pipe������
 
Nazad
Vrh