IMR - Rakovica

Samo mi nema logike da se najbolje pokazao plug 2x10 od 50cm zahvata pa 2x13 od 64cm zahvata pa tek onda 2x30 od 60cm zahvata. Pogotovu na rakovici 62 ili jos vecoj 76.
Za zemlju ok, moze biti teza i laksa, da plug ide dublje ili plice da ga lakse ili teze vuce, ali matematika je neumoljiva.
Taj clan je to radio (prosirivao plug) zbog kose vuce a ne zbog zemlje, jer da bi ustelovao idealno plug, vrlo je bitan razmak zadnjih tockova i zahvat pluga.
Veruj da nisam do sad cuo da rakovica 76 ore sa 755 plugom. Cak 560 imt nema boga da se moze ustelovati sa 755 da valja mada ljudi oru.
A ovo tvoje poznavanje plugova-razlika je za respekt. Samo to u geometriji odn u merama pluga i zadnjih guma ne pomaze.
Cak je za 539 bolji 756 odn lakse se usteluje a nista se teze ne vuce nego 755. Imas bas dosta izjava ovde a i na youtubu od ljudi koji su zamenili 755 za756 ili ga prosirili i svi su zadovoljni.
Ako cemo bas mak na konac, ima formula izracunavanja zahvata dvobraznog pluga u odnosu na razmak tockova:

3x(radni zahvat)+10 do15cm= npr, za 755 3x25=75+10(15)=85 do 90cm bi trebao biti razmak tockova za plug 755, a kod 756 3x30=90+10(15)+100 do 105cm a a sad ako uzmemo da je razmak na 539 (mom) 104cm sve je jasno.
Ali to ako bi terali mak na konac.
E da, najbolje joj pase jer je najmanji zahvat, pa joj je najlakse a na tolikom traktoru se bas i ne iseti mnogo kosa vuca, ali opet posle 755 kazes da ide najbolje sa 2x13 odn 64cm.... KAKO BRATE? 50cm = 64cm
 
Poslednja izmena:
Samo mi nema logike da se najbolje pokazao plug 2x10 od 50cm zahvata pa 2x13 od 64cm zahvata pa tek onda 2x30 od 60cm zahvata. Pogotovu na rakovici 62 ili jos vecoj 76.
Za zemlju ok, moze biti teza i laksa, da plug ide dublje ili plice da ga lakse ili teze vuce, ali matematika je neumoljiva.
Taj clan je to radio (prosirivao plug) zbog kose vuce a ne zbog zemlje, jer da bi ustelovao idealno plug, vrlo je bitan razmak zadnjih tockova i zahvat pluga.
Veruj da nisam do sad cuo da rakovica 76 ore sa 755 plugom. Cak 560 imt nema boga da se moze ustelovati sa 755 da valja mada ljudi oru.
A ovo tvoje poznavanje plugova-razlika je za respekt. Samo to u geometriji odn u merama pluga i zadnjih guma ne pomaze.
Cak je za 539 bolji 756 odn lakse se usteluje a nista se teze ne vuce nego 755. Imas bas dosta izjava ovde a i na youtubu od ljudi koji su zamenili 755 za756 ili ga prosirili i svi su zadovoljni.
Ako cemo bas mak na konac, ima formula izracunavanja zahvata dvobraznog pluga u odnosu na razmak tockova:

3x(radni zahvat)+10-15cm= npr, za 755 3x25=75+10(15)=85 do 90cm bi trebao biti razmak tockova za plug 755, a kod 756 3x30=90+10(15)+100 do 105cm a a sad ako uzmemo da je razmak na 539 (mom) 104cm sve je jasno.
Ali to ako bi terali mak na konac.
Ma ja akceptiram to,nikog ne pobijam,samo kazem za kod mene i bliza okolina i nasa iskustva u radu sa plugovima. A 533 i 539 ovde najvise sa 755 rade iako imaju muke ali najbolje sa olt malim sivim ili plavim plugovima,to ide samo peva,jos i ako plugic ima onaj disk za ciscenje brazde,ferga samo leti,uzimao sam par puta za neke njivice dok nisam nabavio za velike traktore plugove taj olt od druga,25cm mamu mu poljubim ide a mala brazda,zmijica od pluga. A formule i velicine i klirensi i ostali djavoli i moje znanje ili neznanje ili bilo koga od nas padaju u vodu,kaci se plug,i bode se u njivu,ako ide ok,ako ne menjaj.
 
Slazem se, pogotovu sa zadnjom recenicom. Nemam od koga da pozajmim taj plug olt pa da vidim. Imam 755 radi posao lepo ali cu ga ipak prosiriti. Mada i ovde svi bukvalno imaju 755 plug bez obzira na traktor sto opet ne znaci da tako treba.
Sto se diskova tice, bez njih vrlo tesko. Kad sam jesenas skinuo zbog gusenja i da probam, posle oranja 1. brzom iste njive sa diskovima, bez crtala-diskova jedva 3. sporom. Jer nije isto kad se osece zid brazde i kad ga kida-cepa daska. Mali traktor sve oseti jbg.
 
Slazem se, pogotovu sa zadnjom recenicom. Nemam od koga da pozajmim taj plug olt pa da vidim. Imam 755 radi posao lepo ali cu ga ipak prosiriti. Mada i ovde svi bukvalno imaju 755 plug bez obzira na traktor sto opet ne znaci da tako treba.
Sto se diskova tice, bez njih vrlo tesko. Kad sam jesenas skinuo zbog gusenja i da probam, posle oranja 1. brzom iste njive sa diskovima, bez crtala-diskova jedva 3. sporom. Jer nije isto kad se osece zid brazde i kad ga kida-cepa daska. Mali traktor sve oseti jbg.
A ne taj disk tj crtalo,vec disk iza drugog raonika i ima oblik tanjira za rucavanje koji ide u brazdu i stoji pod odredjenim uglom i cisti sve sto ostane iza sto raonik ne zabaci i sto otpadne zemja koju crtak odsece. Stari modeli masejevih plugova su to imali
 
Da pitam samo zna li na R65 sta moze da bude kad su poluge skroz u gornjem polozaju i kad se ugasi traktor zasto padaju nakon odredjenog vremena 2-3 sata pomalo. Znam da nebi trebalo meni kad ostavim preko noci padnu do pola i tu drze.
 
Sto svi sa rakovicama oru sa lemind leskovac plugovima. Ja imam leskovacki ali su mu daske bas propale i imam IMT 756.2 niski pa me interesuje koji je bolji od ta dva?
Imam ja Lemind 2x14,veliki.
Nekada je bio sa tri brazde,nekada davno,vukao ga gusjeničar,imao je duge baš duge daske,odlično su slagale brazdu samo kad se ide baš brzo.
Strašan plug,sada smo promjenili daske,plazove,stavili novo crtalo,deflektore,nove lemeše naravno,sada radi kao doksa.
Imam par slika, i snimaka,samo nikako da stignem da ih postavim.
Inače vuče ih R65,92 godište,traktor je nov kupljen i od tada je kod nas.
Obrađujemo 6-7 hektara sa njim.
 
Koji je plug po vama bolji 756 ili leskovacki 13coli. Ja posedujem oba mogu reci da mi se 756 pokazao bolje. Lako se podesi lepo prevce i pakuje brazdu dok je leskovacki rekao bih malko ali ne mnogo bolji da duboko oranje. Oba pluga su sa 2 brazde vuce r65.
 
Zna li neko za rakovicu 76dv, koliki je predjeni put za jedan okretaj kardana prednje vuce? imam komsiju sa fabrickim izvodom, ali bilo problema sa novom vucom, pa je fabrika skinula i namestili obican most napred... sad se nesto mislimo da mu ugradim moju vucu gaz63, stoji mi onako...
 
Sta moze biti problem na Rakovici 65. Iz cista mira se ugasi u radu, bez ikakvog trokiranja. Kao da joj polugu za gasenje povuces. Odvrnem oba srafa na pvp i curi nafta, nema vazduha. Kad popustim srafove na cevima od goriva baca malo goriva. Posle duzeg verglanja upali i radi najnormalnije. Filtere goriva sam zamenio, mada vidim da su i oni bili poprilicno cisti,
 
Pozdrav. Prvi puta tanjiram sutra sa olt 28 diska pa me zanima dali ako hocu malo dublje da idu diskovi dali trebam da stavim tegic da ne reaguje hidraulik ili da stavim na poslednju ili srednju rupu za kacenje. Vidim ljudi stavljaju tegove i svasta na tanjiracu zar nije dovoljno stamo staviti tegic na r65 kod kacenja za topling da hidraulika ne podize kad topling pogura ili spustiti na nizu. Cemu inace uopste sluzi taj tegic?
 
Taj tegic kako kazes sluzi da blokira plivajucu, koju koristis samo u oranju a za ostalo ga spustis.
 
Sta moze biti problem na Rakovici 65. Iz cista mira se ugasi u radu, bez ikakvog trokiranja. Kao da joj polugu za gasenje povuces. Odvrnem oba srafa na pvp i curi nafta, nema vazduha. Kad popustim srafove na cevima od goriva baca malo goriva. Posle duzeg verglanja upali i radi najnormalnije. Filtere goriva sam zamenio, mada vidim da su i oni bili poprilicno cisti,
Zaglavljuju ti elementi u pumpi visokog pritiska.
Prljavština vjerovatno.
U svakom slučaju posjeti bošistu.
 
Dali neko zna ?

hteo bih staviti uze tockove nazad, IMR 60 - 1975god

Dali postoje felne za njega ? Neko vec radio ?
 
Namontirao kabinu i stvarno može na tridesetice gume. Hvala kolegama na pomoći. Muči me velika buka. Kako ste i da li ste tl rešavali. Kabina ne vibrira ali hauba ubi, verovatno ima još koji izvor buke ali ga ja sada ne mogu identifikovati.
79e77b33d933e3cab51ec54ab09793dc.jpg
6063cc7c470f99c1f6828d9f91cc702a.jpg
b7dbe9dcf1523c5371f4c83a0b3b736f.jpg
Druze moze li ova kabina na r 60 sutra bih trebao da kupim jednu ovalvu original pa se plasim da ne mogu da je namontiram hvala
 
Nazad
Vrh