IMR - Rakovica

Danas oboren rekord u potrosnji goriva u oranju sa Rakovicom 65. Oko 28l/ha!!! Prosle godine na istoj njivi i sa istim plugom potrosnja bila oko 20l/ha. Tvrdo u p.materinu. Nece plug u zemlju pa to ti je. Plug je Leopard 2*35cm, kockasti. Jeste tezak ali opet nece da ide u zemlju. Tu su pale u vodu sve teorije oko stelovanja pluga. Tamo gde je mekano(na nekih 20-30m)traktor peva a u ostalom samo se muci.
Cak smo morali i da dovedemo majstora da nasteluje lamelu jer je pocela da smrdi i poprilicno proklizava. Da je nismo na podne nastelovali, mislim da bi me veceras neko slepao do majstora.
A dobro Bog kaze ne radi Nedeljom...
 
Vala kad si spomenuo lamelu i kod mene pocelo da smrducka...a i kad hocu da blokiram levi tocak traktor ne mrda kao da drzim kvacilo i ako je kvacilo pusteno a i probao sam da dam skoro pun gas a rakovica ne mrda...Taman smo joj nastelovali hidraulik on poce da je*ava na drugi cosak ali u ostalom traktor je 87 i do sada nisam imao nikakvih velikih kvarova 65ici ali ovo me plasi kako je pocela ova sezona
 
I ja imam problema sa lamelom na Rakovici 65. Malo malo, pa zasmrdi. Sejao sam prvom brzom, ali sam na lenijama manevrisao u sporom hodu jer sam gas držao na 1600 o/min. Međutim desilo mi se ponekad da zaboravim da prebacim reduktor, npr. treba da se namestim na red drugom sporom a ja krenem drugom brzom (u lepo spremljenu njivu) i lamela zasmrdi. Takođe kod rikverca često zasmrdi u brzom hodu, čak i na leniji (tvrda podloga). Desilo mi se i da je zasmrdila u vožnji asfaltom kad sam samo naglo dodao gas u trećoj brzoj bez diranja kvačila (obilazio biciklistu)...

Lamela je menjana pre dve godine, i odmah posle zamene sam je zeznuo kad sam u spremanju prvom brzom sa spremačom 2.9m neoprezno puštao traktor na kvačilu da prođem što bliže banderi. Tad je prvi put zasmrdila i od tad traktor nije ni radio teške poslove (samo setva, prskanje, paranje, ciklon...), ali lamela kako vreme odmiče sve češće zasmrdi. Kad je menjana lamela obrađen je i zamajac. Inače do zamene lamele mi nikad u životu nije zasmrdila lamela, međutim radio sam menjač pa je u sklopu tog posla urađeno i kvačilo...

Može li se ona doštelovati ili je potrebna zamena?
 
Ja lamelu nikad nisam menjao a ona je do pre 2 godine radila sve teske poslove i od kad sam uzeo i 560 ona samo ore i transport i eto ove godine spremila 2,5h ali pocinje lamela da me brine....
 
Mi smo je menjali pre 3-4 godine. Stavljena je Ruenova. I prosle godine je nekad malo zasmrduckala ali juce... Stanem u razor, ubacim u rikverc a ono nesto gusi. Gledam tockovi se ne okrecu, sta je ono lamela proklizava.
Kad je dostelovana, mnogo bojle. Nema vise proklizavanja.
U cetvrtak orana druga parcela, traktor samo pevao a ovde samo sto se nije usrao od muke. Sad ode cale da se malo pati...
 
I ja imam problema sa lamelom na Rakovici 65. Malo malo, pa zasmrdi. Sejao sam prvom brzom, ali sam na lenijama manevrisao u sporom hodu jer sam gas držao na 1600 o/min. Međutim desilo mi se ponekad da zaboravim da prebacim reduktor, npr. treba da se namestim na red drugom sporom a ja krenem drugom brzom (u lepo spremljenu njivu) i lamela zasmrdi. Takođe kod rikverca često zasmrdi u brzom hodu, čak i na leniji (tvrda podloga). Desilo mi se i da je zasmrdila u vožnji asfaltom kad sam samo naglo dodao gas u trećoj brzoj bez diranja kvačila (obilazio biciklistu)...

Lamela je menjana pre dve godine, i odmah posle zamene sam je zeznuo kad sam u spremanju prvom brzom sa spremačom 2.9m neoprezno puštao traktor na kvačilu da prođem što bliže banderi. Tad je prvi put zasmrdila i od tad traktor nije ni radio teške poslove (samo setva, prskanje, paranje, ciklon...), ali lamela kako vreme odmiče sve češće zasmrdi. Kad je menjana lamela obrađen je i zamajac. Inače do zamene lamele mi nikad u životu nije zasmrdila lamela, međutim radio sam menjač pa je u sklopu tog posla urađeno i kvačilo...

Može li se ona doštelovati ili je potrebna zamena?

Dukej to sve izgleda kao da nisu dobro pipci nastelovani. Jel hoce da trza malo pri pustanju kvacila? Hoce, sve zavisi od proizvodjaca lamela na nutovima zariba ne moze slobodno da se pomera na spojnickoj kad se pritisne kvacilo, onda se odvije onaj dekli sa strane na zvonu spric i malo nafte pomesane sa uljem i usprica se na nutove, dok neko pritiska kvacilo i nekom sipkom se lamela jos pomera prema potisnoj ploci.
Ali pre svega da se prekontrolise podesenost pipaka i udaljenost druk lezaja.
 
Ne trza pri puštanju kvačila...

Danas sam sreo majstora, opisao mu šta se dešava i on nešto spominje neke opruge tj. pita se da li su oslabile. Dogovorili smo se da posle paranja vidimo u čemu je stvar, kao i da vidimo kako ćemo ubrzati kardan (tj. gde ćemo naći zupčanike).
 
Moguce da se jednostavno potrosila lamela tj izgubila debljinu a samim tim su opruge oslabile ( ustvari nisu oslabile nego se izduzzile ). Ajd dukej ako budes radio ubrzavanje kardana poslikaj lijepo i ja se dvoumim samo kod mene to niakd niko nije radio :sta:
@TOMA Zar se moze vucna stelovat bez polovljenja?
 
Ne trza pri puštanju kvačila...

Danas sam sreo majstora, opisao mu šta se dešava i on nešto spominje neke opruge tj. pita se da li su oslabile. Dogovorili smo se da posle paranja vidimo u čemu je stvar, kao i da vidimo kako ćemo ubrzati kardan (tj. gde ćemo naći zupčanike).


Opruge izmedju potisnih ploca, ali to se oseti imas 560 i na njemu lako ide kvacilo, na rakovici mora da je dosta tvrdje. Za zupcanike mogu da se raspitam ovde od mene, covek prodaje delove od traktora ima sve i svasta pa ako se ne snadjes javi .
Ako je kvacilo tvrdo onda probaj sa podmazivanjem nutova na spojnickoj nista te ne kosta ali moze da resi problem.
 
Dukej,ima li slobodnog hoda na polugi kvacila? Ako nema,onda verovatno moze da se nasteluje kad se skine poklopac sa desne strane.
 
Moguce da se jednostavno potrosila lamela tj izgubila debljinu a samim tim su opruge oslabile ( ustvari nisu oslabile nego se izduzzile ). Ajd dukej ako budes radio ubrzavanje kardana poslikaj lijepo i ja se dvoumim samo kod mene to niakd niko nije radio :sta:
@TOMA Zar se moze vucna stelovat bez polovljenja?

Ako se potrošila za dve godine, onda... Ova koju sam promenuo je trajala od 89. do 2013., a prvih 15 tak godina je sve sama radila...

Slikaću, nije problem, samo da nađem negde zupčanike.

- - - - - - - - - -

... imas 560 ...

Nemam, prodao sam ga u decembru... :osmeh:
 
Nisam ni rekao da se tu steluje slobodan hod pedale.Imao sam Rakovicu dosta godina (a vise u moje dvoriste nece uci) i kad mi se desavalo kao i kod clana Dukej,nije bilo slobodnog hoda na pedali.Majstor je taj kvar resavao skidanjem poklopca sa desne strane i tu je nesto cackao.Ako se dobro secam,bio mu je potreban samo kljuc 13 .
 
Moguce da se jednostavno potrosila lamela tj izgubila debljinu a samim tim su opruge oslabile ( ustvari nisu oslabile nego se izduzzile ). Ajd dukej ako budes radio ubrzavanje kardana poslikaj lijepo i ja se dvoumim samo kod mene to niakd niko nije radio :sta:
@TOMA Zar se moze vucna stelovat bez polovljenja?
Ne znam kako ali je nastelovao. Verovatno je otpustio onr pracne ili cape. Uglavnom vise ne proklizava:osmeh:. Mislim da je malo raspustio pracne jer je sad malo veci slobodan hod. Taj sto je stelovao ju je i menjao, a on i otac vaze za jedne od najboljih mehanicara u kraju. Otac bio sef voznog parka ili radionice u Loznickoj distribuciji a sin ga nasledio. E koliko je samo generalki uradio njegov otac... 2013. je za mesec dana uradio 5-6 generalki u fullu,sve u sezoni setve. Covek nema poverenja u ove sto obradjuju motore u Loznici pa obradu radi u Bogaticu.
Kad je rastavljan traktor opruge su bile kao nove a jedna strana lamele kao nova a druga potrosena nacisto. Problem je bio jer je potisna ploca glavila na ona 3 nuta. Reseno tako sto je malo obruseno. Tata kaze da je sa starom lamelom uvek imao trzaje pri kretanju, bas zbog tog glavljenja, dok sad ide fino.
 
Ja sam pre par godina na mojoj 65-ici otpustio onu sipku sto ide sa kvacila na viljusku jer je lamela razdvajala na dodir i tako napravio prazan hod. E pre par dana mi riknu lezajevi na vodenoj pumpi pa usput promenim uloske dizni,prestelujem zazor ventila i prestelujem vucnu lamelu...sad ima oko 1 cm slobodnog hoda na kvacilu. Lamelu sam stelovao kroz onaj otvor sa desne strane tako sto sam otpustio onaj saf 17 na onoj polugici sto otpusta korpu pa sa kljucom 7 povecavao zazor izmedju polugice i druk lezaja i proveravao zazor sa spijunom i na kraju stegao i proverio ponovo sve tri. Ja sam podesio 1,5mm jer treba da smanjim rastojanje na onoj sipki sto ide sa kvacila,lamela za kardan odvaja na dnu,tako da mislim da je 1mm dovoljno ko nije nista drugo dirao...
 
Ako jednom zasmrdi lamela tj upali se odmah je zrela za menjanje.Jer se pregreje i vise nemu trakciju.Iz iskustva pricam.Kako sam kupio kombajn pre par godina lamela je proslafljivala.Zamenio sam lamelu stavio novu i rece mi majstor sto je menjao.ako ti se samo jednom upali i zasmrdi sve ce gore biti i opet ces doci kom mene.I eto trajala dve sezone dok je ove godine nisam upalio na uvratini.I zamenim je i druga prica.Dukej kod tebe moze jos biti problem ako smering radilice pusta i kapi ulja slajfovace i bice joj kratak vek.
 

Danas sam nesto cackao oko meraca jer mi na njemu poprilicno baca ulje. Slucajno bacim pogled dole, kad imam sta i da vidim. Ono juce tata pokidao u tnjiranju. Boga pitaj kako?
Sta cu, da skinem ono srafovi u trapu zapekli. Odvrnem maticu a sraf takoreci zavaren u rupi. Ni da mrdne! Uzmem spaner, nategnem i dodje majstor i zavari i pritom pojaca i drugu stranu:osmeh:.
Sto se tice lamele, 2 puta stelovana i opet oce da prokliza. Smesi se izgleda zamena lamele, ravnanje potisne ploce i mozda stavljanje novih federa. Kad je menjana, majstor rekao da su kao novi.
 
Данас на сајму .
fotografija0114.jpg
 
Nazad
Vrh