IMR - Rakovica

Ne bi trebalo osim ako nije baš razvaljeno kućište. Baš se nešto ovih danja menjaju te čaure na kolevci kod rakovica. Mislim da to ide komplet - centralna bolcna+(čelične)caure. Izvrneš onaj vijak što drži bolcnu i izbiješ je a pošto je pojedena onda bi sama trebala lako da ispadne bez mnogo kucanja.

Neznas cenu odprilike za obe jer i ona od ispod kolevke mi ima lufta video sam danas...
 
Neznas cenu odprilike za obe jer i ona od ispod kolevke mi ima lufta video sam danas...
ja sam kod mene menjao sve komplet stim sto sam morao da biksnujem kolevku i izaslo me negde oko 100 evrova prednju bolcnu i biksne sam kupio u rumi na vasaru pase od meckice kamiona bila je 4500din i nisu metalne biksne kao kod orginala nego bronzane da i jos da dodam umesto onih podloski na rukavcu ubacio sam aksialne lezaje
 
koji broj lezaja pase na rukavu mesto onih podloski i kako reaguju, mislim radili bolje volan nego pre?
 
2h4mg3t.jpg
Pa lakše je upravljati kad se okreće na ležaju nego na podlošci.Evo kako sam ja napravio na Štore. Dole je konusno valjkasti a gore je obični.Nagruvam masti i okreće se kao servo .
 
Zanimljivo, noram ja naprlece stavit na moju rakovicu aksijalne lezajeve, da probam, ovih dana ne mogu ima snega 50cm i temperatura -10
 
Uzrok teškog volana može biti i razvočeni točkovi u prednjem kraju .Ono je pravilno da su pravni ali je u svakom slučaju bolje da su malo skupiti napred jer je mnogo lakše motati i manji je radijus okretanja...
 
Skroz je pogresno da skupis tockove na prednjem kraju i to 10000% pogresno.. A tezak volan prouzrokuje 5-6 tegova napred zavsno od operacije... Meni su spone i tockovi kao prvog dana nastelovani nikad dirano i u savrsenom su centru...
 
Razlog teskog okretanja volana na Rakovici je kuciste volana,mozete ugradjivati sta ocete,nepomaze.Kuciste je izbaceno iz proizvodnje pre 20 godina,a vecina vasih rakovica je staro 30 godina.Nemoze doveka da traje...
 
Ma moja se jako lako okrece u voznji to mi uopste ne smeta ali po nekad mi treba i u mestu da smotam volan pogotovo kad ubacujem prikolice prednjinom pod supu...
 
Razlog teskog okretanja volana na Rakovici je kuciste volana,mozete ugradjivati sta ocete,nepomaze.Kuciste je izbaceno iz proizvodnje pre 20 godina,a vecina vasih rakovica je staro 30 godina.Nemoze doveka da traje...
Tako je! Rakovice starije i 558 imaju isto kućište volana koje je zastareli sistem i nemoguće ga je posle fabričkog ponovo doterati u red. Kod mene na 558 su i menjani segmenti i puž i čaure i ležaj i sve spone i rukavci novi stavljeni sa sve ležajevima i čaurama novim i opet SMRT za ruke. Štelovano na 100 načina volan i opet ništa. Možda se samo malkice oseti lakše ali opet ne toliko da bi opravdalo trošak zamene svega toga. Jednostavno, nemoguće je to ponovo doterati u red. Letos sam se naplaćao svega toga i opet imam težak volan ma koliko ga štelovao. Hidraulika je jedino moguće rešenje za te muke. Na rakovice je jeftinije ubaciti hidraulični volan jer se na postojeću pumpu može prikačiti ventil prioriteta dok je kod imt-a to sasvim druga priča. Veoma su retki oni kojima je mehanički volan još uvek zdrav i lako se manipuliše njime.
 
Nazad
Vrh