Hurliman

Malo davanja gasa, samo mobilni me izdao, pojma nemam sto je ovako lose snimio zvuk


Evo i par slika.

Nove gume, necu ih montirati do jeseni, hocu da iskoristom ove na njemu dok jos mogu.

2128rvk.jpg


Malo vozanja sa zetom:

1zp02o3.jpg


I jedna današnja, nakon malo dotjerivanja, nabacio sam tablice, udesio lijevi zmigavac, nije radio, bio slab kontakt na jednom štekeru, malo se ganjao po selu s njim i tak.

24o5838.jpg


5ltkdy.jpg
 
Jesu na njemu 14.9.R28,ili neke druge i gdje si ih kupio i koliko su kostaleee?

Sad su na njemu Pirelli 14.9 R30", a kupio sam Petlas 14.9 R30", to su jedine gume koje sam nasao a da imaju tu dimenziju. Izbor 16.9 je veliki, njih bas ima mnogo, ali ne mogu njih staviti nazad a da ne zamijenim i prednje (sad su na njemu 9.5 R24", a morao bih staviti 11.2 R24" ako bi nazad isle 16.9). Inače su za njeg standardne 14.9 R30 i 9.5 R24 gume. Ove 14.9 za 30" felgu sam nasao na samo jednom mjestu u Bijeljini, nema ih niko drugi a bas sam pretrazio sve zivo (svi imaju 14.9 za 28" al nema za 30"), jedna guma je kostala 480KM. Ove na njemu nisu za oranja, al hocu da ih iskoristim za kosevinu i transport kukuruza i stočnog djubreta u jesen, pa kad sve to odrade, onda idu u penziju i u oranje idu ove nove.
 
JEstg to kod tebe dobro hehehe kod nas 80% svijeta zivi od drzavne sume (msm uplate kolicinu drveta koju zele i plate kada je prodaju)! Ti ces samo sa njim da radis ratarstvo! Jel imas dosta zemlje pa da ti trebaju dva traktora ili samo onako kupujes?
 
Zombie, i nisi se bas usrecio sa Petlasom, trebao si negdje iscackati Barum.

Znam, al nema nigdje, a da idem dalje od ovog kraja valja mi prevoz plaćati (nije ih bas jednostavno ni prevesti, velike su, a nema prikolicu za auto). Djeluju veoma dobro, na asfalt će svakao izlaziti veoma malo ili nikako, u sumu ne idem, pa vjerujem da ce me dovoljno dobro posluziti. Na 539 imam kineske gume, kupio am obje (11.2 28", ali su velike kao 12.4 28") za 100 evra nove novcate proslo proljeće, ev godinu dana rade nikad im nista nije bilo.

JEstg to kod tebe dobro hehehe kod nas 80% svijeta zivi od drzavne sume (msm uplate kolicinu drveta koju zele i plate kada je prodaju)! Ti ces samo sa njim da radis ratarstvo! Jel imas dosta zemlje pa da ti trebaju dva traktora ili samo onako kupujes?

Ne bavim se tim poslom, radim samo poljoprivredu. Imam 5 hektara zemlje koju obradjujem, ali je brdovito i teška zemlja, pa sa 539 ne mogu vise da je uradim kako treba (sve se radi masinski, pa se ugazi zemlja). Zbog toga sam kupio ovaj traktor, em je jači em je mnogo lakse raditi s njim (servo, prednja vuča). Oranje sa fergom polomi i mene i oca, a s ovim nece biti ni priblizno tako tesko orati i raditi druge teske poslove (kod mene ni kosevina nije laka, brdovito, putevi razvaljeni...).
 
Ne bavim se tim poslom, radim samo poljoprivredu. Imam 5 hektara zemlje koju obradjujem, ali je brdovito i teška zemlja, pa sa 539 ne mogu vise da je uradim kako treba (sve se radi masinski, pa se ugazi zemlja). Zbog toga sam kupio ovaj traktor, em je jači em je mnogo lakse raditi s njim (servo, prednja vuča). Oranje sa fergom polomi i mene i oca, a s ovim nece biti ni priblizno tako tesko orati i raditi druge teske poslove (kod mene ni kosevina nije laka, brdovito, putevi razvaljeni...).
Ma nije ni kod mene uopste laka i ja zivim blizu teebe samo u vecem brdu pa su zemlje teske i veoma brdovite pa ih je tesko stvarno obraditi!!!
 
Evo Hurlimana malo u akciji, odvezao prikolicu stajnjaka a dovezao nešto malo sijena, probao kako se radi sa kipom, sve je OK i radi savršeno.

b63v9h.jpg
 
Zombie, nisam do sad vidio da si NAPOKON kupio traktor, svaka cast na izboru... kad se samo sjetim koliko si za rusa navijao... UFFF

Samo da ti napomenem u vezi kipanja... Pazi sta radis, jer ti 539 i hurlimann nemaju isto ulje u hidraulici, pa ces s 539 kipati, pa ce u njega uci transhidrol (il sta vec imas u njemu) i onda ces sa hurlimanom kipati, pa ce to ulje iz kiperice otici u traktor... ulja ce se izmjesati i obadva traktora ce ubrzo imati lose ulje u hidraulici (ovisno koliko cesto kipas prikolicu i koristis neki drugi prikljucak sa hidro cilindrom).

Kad sam kipericu novu kupio, iz nje sam ispustio svo ulje koje je imala i tek onda ustekao crijevo u traktor iskipao ju do kraja par puta i onda u traktor nadosuo ulja koliko mi je falilo. Isto sam radio i kad sam kupio berac...

Cuvaj ulje i traktore, jer ti kao dipl ing masinstva trebas znati sto lose ulje napravi opterecenim zupcanicima...
 
Hvala na savjetima, provjerio sam ulja. Pošto zaista nisam znao koje ulje se sipa u koji segment traktora, kontaktirao sam mailom austrijsku SDF ispostavu (znam njemački a oni su mi najbliži) i oni su mi poslali koja ulja idu gdje i u kojim količinama. U mjenjač kod H-360 ide SAE 80W-90, tako piše u originalnom uputstvu za korištenje (skenirali su mi tu stranu sa uljima i količinama), a u 539 ide SAE 90. To mi je bilo sumnjivo, pa sam ih pitao da mi objasne razliku. Prema njima (a oni su valjda kompetentni?) SAE80W-90 je u osnovi SAE90 sa nešto poboljšanom viskoznošću pri niskim temperaturama, dok se pri visokim temperaturama ponaša isto kao SAE90. Pošto apsolutno nigdje nisam u prodaju vidio 80W-90, opet sam im pisao i pitao smijem li koristiti 90-ku i rekli su da to traktoru apsolutno neće smetati nego čak i malo koristiti jer se ipak radi o starijem traktoru (pa će mu pasovati nešto gušće ulje) koji, kao što sam im objasnio, zimi neće raditi apsolutno ništa. Traktori inače vrlo malo rade sa prikljčcima tog tipa (hidrauličnim), samo prikolica na jesen, ništa drugo. Poznanik ima isti H-360 kao ja već 7 godina i svo vrijeme je u njeg sipao SAE 90, uopšte i ne znajući šta tačno treba da ide (nije imao nikakvu literaturu) a on svom baš vadi dušu (šuma!). Moj neće ni vidjeti šume, samo oranje, sjetva, koševina, transport u lošim uslovima i slično, ništa ekstremno, samo da odmijeni 539 u takvim težim poslovima.
 
Poslednja izmena:
u 539 u mjenjac ne ide SAE-90 nego INA transhidrol 85 ili galax traktol HD ili neko slicno... Na IMT traktorima SAE 90 ide samo u bocne reduktore i u kucista mehanickih volana i nigdje vise...

Bas zato sam ti i napisao da pazis kakvo ulje ces gdje koristiti i s kojim traktorom ces kipati prikolice.

Prije bih u neki drugi traktor sipao skuplje ulje, nego u IMT jeftinije.



Radi kako mislis da je bolje za tebe, ali samo ti dajem prijateljski savjet. SAE 90 ne znam na koji nacin moze stetiti u IMT hidraulici, ali da se moze sipati sae 90 tako bi pisalo i u uputstvu.
 
Nazad
Vrh