Herbicidi u soji

Нисам имао лошу намеру кад сам поставио оне три слике из basf-овог проспекта као једну од могућности.Написао сам само да се придржавам тога,а то је да соја мора бити чиста цело време вегетације ако се жели добар род.Не желећи никоме да држим придику како треба радити.
Нећу више да "палим ватру"само још једно питање!одкуд Вам сирак и паламида на њивама кад сте их сузбили прошле и предпрошле године !?
 
Poslednja izmena:
Sirak se leci u soji I posle strnjina. Sto se tice palamide u soji tu jedino pomaze ledjni spric I u njemu super koncetracija bentazona. Provereno dobra kombinacija sa minimalno stetnim efektima za soju. Palamide raste u oazama I dosta brzo se moze oprskati velika povrsina. Posle ovakvog prskanje minimalno je verovatno a da prezivi palamide, made je ona zaista izuzetno otporna.
 
Slazem se sa Peetom nikad nisam niti cu spartati posle par dana prskanja....jer stric moj je to radio i sve je bilo ok do nekog vremena tamo pred cvetanje tada je ambrozija udarila do zetve probila bilo je cupanja.Sva ta hemija po meni sva unistava te korove trenutno i drzi ih do kraja vegetativnog perioda biljaka!Pitam jednog promotera Baera reko kako to da dogodine isti korovi se pojavljuju u tim parcelama on me gleda pa trt mrt....jedino kako sam se resio korova to je stari nacin obrade koji su primenjivali nasi dedovi.
 
AMAN Bentazonom se sprzi samo nadzemni deo palamide. Na tom istom mestu dogodine ce ponovo da se pojavi. Za nju je potreban sistemicni preparat tipa TOTAL posle psenice ili neki hormonski u kukuruzu u JAKOJ dozi. Palamida ima 2-3m koren i strasno je cvrsta.
 
I najgore od svega je sto ako si ove godine imao 2m2 palamide dogodine i posle uspesnog prskanja pojavi se na 4-5m2 ostrvo na istome mestu!
 
Ne pojavi se gotovo vise nikad, dobro ne nikad, ali se u ogromnoj meri drzi pod kontrolom.. Teska je borba sa palamidom i nju ne resava ni 12 l/ha totala jer zista ima ogroman koren,rizom. Veliku ulogu u borbi protiv nje ima nacin i vreme obrade i to ne treba zaboraviti.
Ne mozete ocekivati da ce te palamidu, kao i trsku, resiti u jednoj godini. To je dugotrajna borba, ali odlican "lek" za to u soji je bentazon. Onaj ko nije probao taj ni ne moze znati. Ja sam probao i pokazalo se kao delotvorno.
 
Palamida se resava u soji ali to sto opet tu nikne druga posle tretmana Bentazonom nije do toga da je Bentazon lose ucinio posao, vec to sto palamida je visegodisnji korov i zna nakon prskanja da krenu drugi novi korovi, narocito u jako zakorovljenoj zemlji. Uz redovan tretman skine je ko od sale, ali napisao sam doze za ovakve korove.
Neki od vas prskate sa 1 l po ha ili manje i trazite rezultate, pa palamida, stir, ambrozija nije korov koji crkne samo od mirisa herbicida vec im treba doza!
 
Ja samo znam što reče kolega nikt da palamide skoro i nemam , a bilo je . Najčešće je bude u njivama koje nisam radio do tada , dal ju bentazon totalno uništi ili samo za tu godinu nisam pratio detaljno al znam da je nestaje i dabome neidem ledjnom nego samo kad naidjem na krug palamide prebacim recimo iz druge u prvu brzinu i to je to .

- - - - - - - - - -

Kolko pratim šta se dešava u SADu , najveću pažnju treba posvetiti uništavanju štira (Amaranthus palmeri) , jer je taj korov prvi postao rezistentan na većinu herbicida , pa i na total , a u eksperimentalnim uslovima neki univerzitet je pokazao da štir nakon odredjenog vremena postane otporan čak i Dikambu !
 
Tacno. Stir ima jako veliku mogucnost genetske mutacije. Kod nas je stekao imunitet na ALS inhibitore. Zbog toga basagran mora da se koristi u tim predelima. Uskoro se ocekuje da svaki preparat na pakovanju sadrzi slovo grupe prema mehanizmu delovanja. Predlog je da se mehanizmi delovanja smenjuju kako bi se trudili da ne dodje do rezistencije na herbicide.

Problem je sto nema novih mehanizama delovanja. Hemijske kuce ulazu puno, ali corak za sada.
 
Kod nas na njivama stira ima skoro pa neprimetno, tek u mladom zasnovanom luceristu se stvarno vidi kolika je njegova prisutnost! Sto znaci da ga hemija u ostalim kulturama gotovo bez greske resava, sto dalje iplicira da gore pomenuti kod nas ni u najavi nije rezistentan...
 
Rezistentan je zato sto ga stalno tuku totalom. Kod nas je pod uticajem razne hemije. Da bi mutirao I bacio seme mora da prezivi, a on za sad ne prezivi, ako I prezivi doceka ga spartac.
 
Vi gotovo da nemate problema sa tim tvrdokornim korovima...licno nisu mi problem ti korovi stir,palamida itd...koliko Ambrozija sta god joj radio pojavljuje se svake godine!Mada su i komsije savesne pa rade sve da je unistavaju u svojim njivama a mislim da je to naj veci problem.
 
Itekako je i kod nas pod uticajem ISTE hemije. Kod Peet-a ima rezistentnog stira. Nije ista hemija jedan preparat, vec sve sto ima isti mehanizam delovanja. Primer Safari u repi, Laren u psenici, Pulsar (i Oxon) u soji, Monsoon u kukuruzu. Svve navedeno deluje na isti nacin (ima naravno jos mnooooooogo preparata) i trava kad stekne rezistentnost onda je otporna na celu grupu herbicida.
 
Jedan moj prijatelj seje samo soju već nekih 20 godina i ima problema sa štirom, dok kod mene na istu njivu tek svake treće godine ide soja i nemam nekih velikih problema sa korovima...
 
Nazad
Vrh