Herbicidi u kukuruzu

Za mene je najbolji Adengo i to kad se odradi do trećeg lista. I da ne bude hladno vreme nakon prskanja kao prošle godine pa je kukuruz zaostajao i nije sklopio redove. Zato sam morao da radim korekciju. A ako bude lepo vreme onda samo on i gotovo. Čisto kao beton.
 
Laudis stavno zavrsava posao. Moje iskustvo litra po ha, rano od 3do 5og lista skida odlicno sve korove i ponike. Kasnije radim ako krene sirak, talisman ekvip sta se nadje i sta je povoljnije i retko kada treba odraditi korekciju sirokolisnim preparatima. Mada prosle godine Cornisto zamena za Calisto super se pokazala i povoljno. Tako da probacemo ove godine njega vise da ubacimo mesto laudisa.

Nada poslednja umire.
 
Adengo u Rumuniji je registrovan do 4 lista i do 0.45l/ha (mislim da sam dobro zapamtio, proveri na netu jos).
Laudis litra po ha nije dovoljno ako imas bilo sta visegodisnje sirokolisno makar i minijaturnu palamidicu.

U kombinatima u mom okruzenju po zvanicnim pracenjima najzastupljeniji je mezotrion kineski na nekih 75% povrsina za uskolisno. U preostalih 25% su svi ostali, najvise dikamba kineska. laudisa nesto malo. Motivel 6od na svega 40ha je radjen (od 5000ha mislim). Ovi podaci ne znace da je to najbolje vec da je neki zastitar tamo izracunao da je to najoptimalnije. Monsun je skoro potpuno potisnut zbog rezistentnog stira, a pre par godina je bio bas zastupljen. Kod nas u selu 1l/kj je bilo mercedes varijanta.
 
Ja sam po prilicno zadovoljan sa Talismanom. Vsljda kod nas nije sirak stekao rezistentnost. U soji Fusilejd, u kukuruzu Talisman i uspeo sam da dobro iskontrolisem sirak. Pojavi se tu i tamo, ali odvno moje njive nisu bile pod sirkom. Verovatno te dve aktivne materije potpomognute po nekad sa totalom zbunjuju sirak pa ne zna kako da se brani. Sad jos po malo dodajem i rampun koja takodje deluje drugacije.
 
Nazad
Vrh