Herbicidi u kukuruzu

Ja razmisaljam da probam Moonson na 2-3 moje njive, gde znam da ne bi trebalo da ima mnogo trave i gde ce moci da saceka 4-5 lista. Ove novije zakupe ne smem da rizikujem moram i na crno i korekciju posle po potrebi.
 
Kolege dajte malo više čitajte zašta vam služi internet toliko ima upustva o svim preparatima, izražavajte se u hemijskim supstancama nisu bitni proiuzvođaći. komplikovani je jednim prohodom preko lista uništiti efikasno poponac ( postoje više vrsta), palamidu(postoje više vrsta),mišajkinju, štavalj (divlje zelje), abutilon (tefastova lipica) - širokolisne korove, mnogo je efikasnije u kukuruzu uništiti uskolisne sirak, muhare, sirak, pirevinu je lakše uništiti. Obratiti pažnju na velićinu kukuruza (naročito kod fokus sorti da ne zasenjuju preparate u kontaktu) vrstu dizni i količinu vode po hektaru, temparaturu vazduha da nije visoka, prognozu za skoriju kišu radi spiranja i obav eznu upotrebu okvašivača kod preparata koji je ne sadrže, sve to trba imati u vidu jer vi plaćate a trgovci samo prodaju, i uvek će vam naći neko opravdanje za neuspen, i nagovor za kupovinu.
što se tiče novijih preparata uvek dobre konsultacije i proba na manjim površinama, uvek koristite provereno i dokazano,ali svake treće ili četvre promenite da korovi ne postanu rezistentni (otporni)
oonson je poboljšan ekvip, po meni je bolje ekvip+laudis. Kod nas se nisu pohvalili ni sa adengom.
Za preko lista koristim proveremu kombinaciju godinama sam je sastavljam Nikogan+tarot+dikamba
calisto je preparat coji se dobiva od drveta calisman iz azije supstanca (Mezotrion), inermeco, skaut galenikin. To su preparati kojima nema premca u uništavanju abutilona bez razlike na veličini samo jača doza i dok možete da uđete u kukuruz, i kroz koren kad niči nove bilke samo do dva listića i onda venu.
Tri godine efikasnom uporebom calista, mezotriona, intermeca, skauta iskoreničete abutuilon jer on mnogo kada dozri izbaza semena koja se kasnije godinama niču. Maton ili preparati na bazi d-2 (monosani) su opasni za sve kukuruze preko petog lista naročito za ove nove brzoporasne i suva proleća, zaustavljaju rast i utiči na prinos i kod pšenica iako ih mnogi još koriste zbog saveta trgovaca i cene
Ne raduje me kad sam video kakve sve se prksalice koriste. Svcaka čast poznavaocima i primernim domaćinima. Nemaju sita, filere, ne rade mešaći dobro loša sita na diznama loše i stare dizne pohabane pa ih retko ko zna proveriti na merukoiko baca koja i kada koju upotrebiti, i često ih kupuju oi pijacama od raznih prozvođača od recikrilrane plastike tako da ništa i ne vrede. zna se ko proizvode original zastupa samo kod ovlašćenih distributera i jeftinije su.
vi po vojvodini koji imate puno zelje kupojte nove tripli glave sa novim keramičkim diznama (lešler) jeste to izdatak ali mnogo jeftinije i sigurnije godinama samo da je ne razbijete Vamo posebno treba trća dizna (tripli glava) sa diznom za rad po vetru jer je kod vas to izraž eno.
Bojčetić vidi se da poznaješ razne teme ali te mrzi da pišeš
 
@djjova
Prva recenica tvoja malo je nejasna. Mislim da si hteo reci da je u kukuruzu lakse unistiti siroklisne od uskolisnih.

Elem, mrzi me da pisem jedne te iste stvari. Ako zelite da obraditi paznju na plodored, na selektivnost, na sve treba veliko znanje. Malo je tesko dati preporuku bez uvida u parcelu, bez poznavanja preduseva i morate imati okviran plan sta planirate da sejete sledece godine.

Neki moji stavovi:
1 - tembotrion (Laudis) izuzetno selektivan, mocan, deluje i na velike korove. Mane su sto nema zemljisno dejstvo (ima vrlo malo po ogledima, neznatno), ne vidi popanac. Momenat njegove primene je jako problematican jer sirokolisnati ce prerasti dok nikne sirak iz semena. Sirak iz rizoma samo zabuni malo. Nedostatak je sto ne deluje zemljisno i kasnije niknuti sirak iz semena u toj vegetaciji ce postati sirak iz rizoma.
2 - Monsun - najbolji preparat na trzistu u kukuruzu. Povrsinsko dejstvo mocno, zemljisno odlicno. Delovanje na sirak foramsulfuron jako dobro. Na nekim trzistima se zove New Equip sto jasno daje do znanja da je to Equip sa prosirenim dejstvom. Mana je sto obe aktivne materije imaju mehanizam delovanja ALS-inhibicije, a taj mehanizam je najoptereceniji u ratarstvu. U SVAKOM usevu je neminovno koriscenje nekog preparata sa ovim mehanizmom delovanja. Ovo je razlog zasto posle 3 godine primene planiram da ga izbacim sa mojih njiva.
3 - dikambe - Hormonski preparat. Optimalno vreme primena 4-5 lista kukuruza. Jako dobro delovanje na palamidu, popanac, na sve ono sto Bayerovi predstavnici nisu tako efikasni. Sve sirokolisnato sem tatule (Datura stramonium) tuce jako dobro. Tatulu kad je hladno preskoci, meni se to desilo 2011 i posle toga sam ga zamenio sa Laudis/Monsun/Calisto preparatima. Preporuka ici sa pola doze zbog palamide, popanca ako ih ima na parceli u ranoj fazi, a kasnije ako nikne jos nesto korekciju raditi
4 - 2.4d - Slusao sam price da nije selektivan, da jeste, da smanjuje prinos - da ne smanjuje. U MOJIM ogledima u uzrastu od 2 lista APSOLUTNO bezbedan preparat. Delovanje na palamidu i na sve sirokolisni fantasticno. Preporuka pripremiti parcelu nekoliko dana pre setve, pratiti uzrast kukuruza i u 2 pera delovati slobodno sa punom dozom.
5 - mezotrion - Pored laudisa najselektivniji preparat u kukuruzu. Zemljisno delovanje jako dobro. Mana popanac. Problem za primenu, posle njega sirokolisne biljke kao cvekla, kupus, secerna repa imaju problem. Dosta se zadrzava u zemljistu i zato sam ga manje koristio, a sada ga vracam jer je drugaciji mehanizam delovanja od monsuna i odlicna alternativa anti rezistentnoj strategiji.
6 - sulkotrion - malo zastupljena aktivna materija u mom kraju. iskustva su dobra. Pratio sam jednju njivu ali ne tako detaljno da mogu reci moje misljenje. Pozeljno da neko od vas napise svoja iskustva.

Uskolisno - nikosulfuron, foramsulfuron, rimsulfuron
Foramsulfuron, nikosulfuron podjednako efikasne na sirak iz rizoma/semena. Nikosulfuron ima losije delovanje na muhare. Prednost foramsulfurona je samo u tome sto ima mogucnost primene kasnije do cca 10 lista u odnosu na nikosulfuron koji ima do 7-8 (kako koji prozivodjac registruje preparat). Rimsulfuron losije delovanje na sirak, ali mnogo bolje delovanje na muhare.
Split primena svakog preparata pozeljna kod losije pripreme i strukture koja nije omogucila da korovi niknu u nekoliko dana, vec se to produzilo na 10-15-20 dana. Podeljena doza dobro deluje na semenski sirak, a druga polovina doze utuce rizom. Ono sto je jos cinjenica je da suzbiti kvalitetno rizomski sirak sa bilo kojim ovim preparatom je jako tesko. To je srodna biljka sa kukuruzom i nikada ta efikasnost nece biti kao delovanje preparata za sirokolisno. Preporuka je da rizom treba resiti u sirokolisnim usevima, i onda potom drzati se toga da sirak ne predje u rizom. PLANSKA borba sa korovom.

Ultra hibridi - problem je sto ih ima malo, i to sto ima nije nesto prinosno i nisu za krunjenje sa malim vlagama. Resavanje sirka efikasno izuzetno.


Ovo je ukratko. Nisam zastitar ali me to zanima i trudim se da naucim gde god sta mogu i da primenim.
 
Bojčetiću da li je moguće da nakon 3 godine dođe do rezistentnosti?Jesi li radio monokulturu ili si čekao da korov preraste pa šibao sa prejakim dozama?!
 
Maticu ja ne dozvoljavam da dodje do toga. Video sam ljude koji imaju problem sa stirom, divljim sirkom, abutilonom. NE ZELIM da imam to na svojim njivama. Pricam stalno o ovome. Od sledece godine krece ALS preparat u secernoj repi. Slicno Monsunu u kukuruzu gde sa 1 tretmanom se zavrsavaju korovi. Tu ce tek biti milina kad to krene.

Nikad mi korov nije prerastao, doze povecavam samo nikosulfurona kad je hladnije na 1.5l/ha. Idem kad su mali korovi, sto eventualno prezivi spartac posaljem 2 zene odredjen broj dana da pocupaju (ambroziju, pepeljugu) u soji/repi.


clan @rakin mi se obratio na pp pre nekoliko dana. Izmedju ostalog mi se pozalio kako mu u kukuruzu na jednoj parceli nista se nije desilo sirku a isao je sa punom dozom nikosulfurona i posle nekoli dana ponovio sve sa punom dozom monsuna. Necu dalje iznositi detalje, pazite kako koristite hemiju. Cuvajte preparate, trebaju nam i za sledece godine.

p.s. A kukuruze radim u monokulturi ali onda obavezno ide maton, laudis kombinacija. Sada mi ne pada na pamet to da radim. Posle idem repa/soja gde sirak suzbijam drugacijim mehanizom delovanje, ali u repi/soju pulsar, harmony, dinox, safari su sve isti mehanizmi delovanja kao i monsun. Zato cu izbegavati monsun, a niju ni neophodan pored ostalih preparata.
 
Šta se najbolje pokazalo u kukuruzu za palamidu i poponac?Prošle godine na toj parceli mo je bila soja i palamide i poponca je bilo poprilično,odradio je bentazon dobro ali očekujem borbu ove godine.Rano bih posejao i išao bih matonom , palamida i poponac rano kreću ali posle bih morao raditi još jednu korekciju, neće mi sva široka izaći.Do sada sam u kukuruzu koristio cambio, avalon,chief ali tada nisam imao toliko ove trave razlog njene pojave na toj parceli je soja u monokulturi.
 
Jao majko moja al se ove u zadnje dve strane može pročitati svašta. Ako ništa drugo, bar ima more prezentacija pa se tu možete raspitati kod predstavnika kuća, do kad i kako deluje neka hemija.

Ako ispoštujete ono što ta hemiska kuća preporučuje nećete imati problema sa gajenim usevom/kukuruzom.

Ono što sam ja primetio zadnje dve godine da je jako problem suzbiti sirak iz rizoma, pogotovo onaj koji raste u žbunovima. Prošle godine smo svašta radili na jednoj njivi gde je bilo takvog sirka i apsolutno ništa nije moglo da ga suzbije, pa je na tu parcelu morala da ide pšenica, pa posle nje total rešava stvari.

I još jednom napominjem, samo dobro čitajte šta piše na uputstvima za primenu i šta suzbja i nećete imati nikakvih problema.
 
Pojedinci prave citave teorije oko prskanja, a cemu to. Prskali tolike godine sa 2,4D pa nije bilo problema i imali rod od 10+ t/ha. Ispostuj i prskaj kad je vreme i nece biti problema za kukuruz.
I nije mi jasno da neko hoce za jednu godinu da mu njiva bude 100% cista. To nema ni u njihovim reklamam, borba protiv korova traje godinama i uvek je neizvesna.
 
Šta preporučujete na osrednje čistoj zemlji za prskanje na crno za kukuruz? Acetohlora nema,pa neki govore da je zamena Mont+Terbis(1,5+1,5 po ha).Drugi kažu da je Adengo bolji(0,4 l po ha).Kakva su vaša iskustva?
 
Imam desetak litara acetogala od pre 3god. stojao u kutiji ,ako nekom treba nek mi se javi na pp:off_topic:
 
Adengo. Vreme primene je jako dobro. Od setve pa do trećeg lista. Prošle godine nije dugo bilo kiše posle primene , tatula narasla i deset santimetara i kada je pala kiša nisam mogao da verujem kako je lepo odradio. Njiva je ostala čista do berbe.
 
Kojim aktivnim materijama i u kojoj kolicini planirate prskanje kukuruza ove godine ?? U par komentara ovde na forumu, a i po nekim drugim sajtovima, primetio sam da mnogi hoce da izbace prskanje na crno tj zemljisne herbicide. Jel to zbog moguceg uticaja na psenicu ili ima i nekih drugih razloga ??
Ja cu najverovatnije ici svuda prskanje na crno pa posle po potrebi. Ali razmisljam da probam na 2ha bez prskanja pre nicanja samo Monsoon kasnije.
 
Nazad
Vrh