Herbicidi u kukuruzu

@MOMO@Ja ću ići svuda 2l acetogala i 1.5-2l rezona.Doneću iz SRB. mislim da će to izaći kao i do sad ,oko 2500 din.Neznam za jeftiniju kombinaciju .Za sada to kod mene uspeva .Možda bude korekcije na 20% površina zbog poponca.Ja skoro da ni nevidim korove u njivi.Nevidim logiku čekati da korov raste pa da ga tretiram sa skupim preparatima.Jedino me malo zaintrigiralo tvoje pisanje od prošle godine o negativnom uticaju acetohlora na biljku kukuruza...:sta:
 
Od 0 do 100% . Nego kad pomenu to čini mi se da sijerak , kad ga ostane mjestimično ne utiče mnogo na rod za razliku od drugih korova , ili je to možda što ga najviše ima u zemljama kao što su riječne doline koje su vrh za sušne godine pa se neprimjećuje .
Znam samo kod mene kad kombajn udje u njivu gdje ima sijerka preživjelog pa da je i povrh kukuruza tu bude opet dobro a tamo gdje caruje ambrozija tu lako bude dan žalosti.

@Spasoje , da činilo mi se da ima dosta neželjenog dejstva acetohlora na klicu ako je jača doza , pogotovo u lakoj i humusom siromašnoj zemlji , acetohlor plus bi trebalo da je manje štetan . Bolje ići sa malo manjom dozom u lakoj zemlji nego većom . Pimjetio sam da na preklapanju fali sklopa.

Evo ponešto o tome , doduše na Engleskom , ima o oštećenju od lumaxa , acetohlora,..

http://www.btny.purdue.edu/weedscience/2009/CornInjury09.html


http://www.btny.purdue.edu/extension/weeds/herbinj2/injuryherb1.html

http://www.caes.uga.edu/publications/pubDetail.cfm?pk_id=7142
 
prosle godine odlicno, i to na prethodno zakorovljenoj njivi. E vec kasnije je poceo da izbija cicak tj boca. ostalo slabo.
 
@mityoo
Imam neku svoju racunicu koje se drzim. U kukuruzu su svi korovi resivi sem sirka. Cak i zubacu sam sa Laudisom jako suzbio. Secam se 2011 kad smo orali tu parcelu to je bilo strasno, dok 2012 u jesen je vec bilo dosta manje zubace.

A smanjenje prinosa i ja sam primetio da palamida unisti prinos. Kukuruz bude duplo nizi rastom, a klipovi pabirci. I sirak smanji, ali daleko manje. Nauka kaze da sigurno 30% sirak smanjuje prinos na tom delu gde je u borbi sa kukuruzom za vodu, medjutim ja u praksi nisam video tolike razlike.
 
Ja na problematične njive posejem neku strninu, pa onda tu izvlačim stajnjak, i borim se sa sirkom... Ako nije strašna situacija tu onda i običan protivel ili siran odrade radnju....
 
Svi ti china motiveli su losi. Nekad se pogodina godina pa odrade super posao, medjutim onda sledece godine razocarenje. Problem je sto ja nemam neogranicen broj godina pa da se zezam sa njima. Treba mi sigurno resenje. Verujem da tako razmislja i vecina na forumu.
 
meni prosle godine kad sam prskao kukuruz vec bio pustio klicu , i mi je ostalo u prskalici za jedan krug i tu de sam ponovio kukuruz je bio znatno losiji a trave nije bilo sem zubace trava je kasnije krenula kad vec nije mogla kukuruzu nista pose spartanja a cak sa primetio da je na tom ponovljenom delu zito koje je sejano u tanjirano losije niklo
 
Evo moj savet:
Sirak u kukuruzu rešavam godinu dana pre setve kukuruza, tako što posejem soju i lako uništim divlji sirak iz rizoma a posle setve kukuruza isprskam acetohlorom kako bi rešio sirak iz semena. Posle samo prskanje na zeleno za širokolisne korove. To mi se pokazala najbolja i najeftinija varijanta protiv divljeg sirka.
 
Nekad nije samo to dovoljno u borbi sa sirkom. On moze da nice u vise termina, pogotovo ako je semenski. Na srecu danasnja borba sa njim je mnogo laksa nego pre 10-ak godina.
 
sirak iz rizoma zajeban zato sto krece kad je tem zemlje 15 stepeni a to je u maju a kuruz vec velik
na zarazenoj zemlji kasna setva ili ultra hibridi:ppozdrav:
 
jeste da se ponavljam ali kada je nešto veoma efikasno onda i vredi ponavljati ja sam sirak u kukuruzi suzbio sejanjem ultra hibrida i onda 2l/h fokus ultra i to na dve njive i u oba slučaja je bilo fenomenalno tako da je moj savet za njive sa dosta sirka a mora se sejati kukuruz samo ultra hibrid i prskati fokusom za sirak a calistom protiv širokolisnih korova
 
Da li je neko koristi kombinaciju prskanje pre nicanja kukuruz ACETOMARK+TERBIS u kojoj kolicini i kako se pokazala?
 
Nazad
Vrh