Herbicidi u kukuruzu

Monsun je pre svega za uskolisne korove. Imao sam na 1kj probu. Daleko bolje se izborio sa sirkom od kineskih motivela ili Tarota (originala). Ono sto mi se nije dopalo je to sto palamidu je samo malo zaustavio u porastu. Ove godine kad vidim spektar korova icicu ili Monsun ili Laudis. Laudis tamo gde nema sirka iz rizoma, a monsun gde nema sirokolisnih visegodisnjih u velikom broju. Doza je 1l/kj ili 1.75l/ha i za jedan i za drugi herbicid (imate na sajtu bayera sve detaljno objasnjeno).

edit: Laudis do 8 listova (probao i do 10, nisam primetio pad prinosa), Majster do 6 ili 7 (takodje pise na sajtu)
 
Napisao sam utiske. Dobri su herbicidi i jedan i drugi. Monsun za uskolisne bolji od laudisa, laudis za sirokolisne. U zavisnosti od spektra korova primeniti jedan ili drugi. Isao sam sa 1l/kj i jedan i drugi. U visegodisnji sirokolisnim korovima (palamida) monsoon nije uspesan. Laudis je zakon za sirokolisne, i uskolisne jednogodisnje, jedino sirak iz rizoma samo malo zabuni, ali se oporavi. U njivama gde sam ga korisitio samo rizom sirak je preziveo, dok kod Monsoona samo palamida i poneki popanac sam imao posle prskanja.
edit: Sto se tice uzrasta za prskanje. Prskao sam u sestom listu.
 
Koji herbicid po vama , prije nicanja (na crno) može bar da umanji nicanje poponca ako ne da spriječi potpuno ? Ili bar koji ima rezidentno (ako sam dobro napisao) djelovanje na njega tj da ga zadržava kasnije da ne niče ponovo ?
 
Monsun (kao kompletno resenje) ili Ekvip. Nijedan od preparata u kukuruzu nije efikasan 100% iz razloga sto su sirak i kukuruz jako slicne biljke, stoga za sada nauka nije uspela da napravi 100% resenje.
Kako da nije... poseješ žito i posle oprskaš totalom... em jeftinije, em efikasnije, posle tog tretmana(u narednim godinama), sa najjeftinijom kopijom motivela, održavaš njivu urednu....
 
Moguće Spasoje , nisam baš često koristio Lumax a i kad jesam nisam baš obraćao pažnju . Na nekim lokacijama muči me poponac , kao da ga svake godine ima sve više . Moja najčešća kombinacija , kao i u većine ljudi ovde zadnjih godina je poslije sjetve Acetohlor+ i Terbis , pa korekcija Kalisto ili Equip ili oba. Sve bude OK jedino što poponac malo gnjavi kukuruz dok ne dodje korekcija a i kasnije se pomalo pentra.
 
@mityoo
Mislio sam u kukuruzu. Zito ne sejem iz ogromne profitabilnosti tog useva.

@bikacan
Monsun i jeste Ekvip + dodatak za sirokolisno. Na nekim trzistima se i zove New Equip.
 
momosaric@ kod mas je izbor herbicida nula ni približno kao u Srbiji.Ovde sam prvi put čuo za tretiranje kukuruza totalom,ovde kod mene se samo međe i kanali time špricaju.Ja lično koristim lumax jest malo poskup ali je dobar.Mene lično pati lozica koja mi se počela pojavljivati zadnji godina pa nju naknadno u korekciji rešavam kambiom.
 
Sudeci po onome sto sam video na njivama Laudis je bez premca ako postoji veci spektar korova.Jako interesantno da i ZUBACU izbeli i zaustavi u porastu, ali kasnije retrovegetira.
 
momosaric@ kod mas je izbor herbicida nula ni približno kao u Srbiji.Ovde sam prvi put čuo za tretiranje kukuruza totalom,ovde kod mene se samo međe i kanali time špricaju.Ja lično koristim lumax jest malo poskup ali je dobar.Mene lično pati lozica koja mi se počela pojavljivati zadnji godina pa nju naknadno u korekciji rešavam kambiom.

Eto , još je moj deda koristio total u rasadu paprike da ne govorim kukuruzu , samo jednom sam radio po oranju jer se nije moglo dugo ući zbog vlage pa je proraslo koješta .
Da lozica se ovde zove poponac , i ja često moram raditi korekciju samo zbog njega , ali ipak sam izbacio dikambu i 2.4d , ipak sam sigurniji sa kalistom.
 
Uglavnom se nešto provlači , ili sijerak ili poponac ili jagoda , abutilon , pa svejedno moram drugi put prskati pa prije nicanja uzmem jeftinu verziju . Probaću i kalisto prije nicanja neznam dal sam tako i radio . Od skupljih dugo sam primjenjivao Merlin prije nicanja ali čini mi se ništa bolje od ovih jeftinijih.
 
Nazad
Vrh