Gusta sadnja - prednosti i mane (razmak između voćaka i uticaj toga na rod)

ti kazes da si iznad nasih ljudi koji si shvatio a oni glupi pa im se ne moze dokazati

Pa po čemu sam ja to onda iznad?
Ako ti tako karakterišeš ljude, koji ne prihvataju tvoje mišljenje (u slučaju da si nešto shvatio i smatraš ispravno), onda je to je tvoj problem.
Ja u životu nikad nisam, niti bi ikoga nazvao glupim, pogotovo u ovom slučaju.

Daj da pričamo o šljivi, nemoj opet skretati sa teme.
Izvinjavam se za off!

Pa niti jedan kupac neće platiti toliko, jer se šljiva može proizvesti po manjoj cijeni kod nas.
 
Pa niti jedan kupac neće platiti toliko, jer se šljiva može proizvesti po manjoj cijeni kod nas.

Onda ne vidim logiku da mi proizvodimo na nacin na koji to rade nemci, kad oni imaju a mi nemamo kupce koji ce platiti skupu sljivu.
Mozemo i direktno da prodajemoi Nemcima, ko ima tu mogucnost, ili neku drugu da prodaje sljive po visikoj ceni, on treba da razmislja o gustoj sadnji, ali ovo sto je kod nas dominantna cena ne opravdava gustu sadnju.
Kako razviti vocarstvo kao posao u kome ce i nove tehnologije biti prihvatljive ( i prihvacene, sigurno) je tema agrarne politike i to se ne moze postici zagovaranjem promene tehnologije uzgoja.
 
У вези Боденског језера гледао сам један путопис гдје кажу да тамо има толико падавина да већина произвођача не уграђује опрему за наводњавање.
 
Da, tačno je. Zaključno sa avgustom mjesecom prošle godine tamo je palo 1200 litara vode po m2. Sisteme za navodnjavanje imaju samo u trešnjma, ali i protivgradnu mrežu i foliju protiv kiše.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ironman, pa opet opravdava na sve prednosti.

Комадара, u pravu si, imaju dosta kiše ali najveća prednost je što su im te padavine veoma dobro raspoređene tokom godine. Skoro da i nema sistema za navodnjavanje. Kod nas su neravnomjerno raspoređene pa se tu javlja potreba za sistemima.
 
Nemojmo se udaljavati od teme.

Zanima me da li se kod ovako intenzivnog uzgoja vrše i neke korekcije na korenu, podrezivanje i sl. a i neka ograničenja pri prihrani azotnim đubrivima kao deo borbe sa bujnošću budući da znamo koliko trešnja povoljno reaguje na obilnu organsku prihranu? Glavno pitanje je da li se podizanje ovakvog zasada, uz sve prednosti i mane, uopšte isplati u našim uslovima.
 
Pored voćnjaka bavim se i rasadnickom proizvodnjom voćnih sadnica
.
Onda me bas cudi sto predlazes rodnu na dzenarici na 4 x2,5.
Hiljadu komada na hektar, podloga dzabe, okce dzabe i bog da te vidi .
ps
A da, izvini, ipak je 4,5 x2,5..to vec menja stvar:)
Nego ajd reci molim te na osnovu cega zakljucujete da je recimo 2 metra pregusto a 2,5 taman?
Neka precizna izracunavanja ili 'nako?
,
 
.
Onda me bas cudi sto predlazes rodnu na dzenarici na 4 x2,5.
Hiljadu komada na hektar, podloga dzabe, okce dzabe i bog da te vidi .
ps
[/COLOR],

Pa nije bas dzabe podloga, dug je proces da se dobije kvalitetna sadnica, zahtjeva mnogo rada i iskustva. A ako misliš da možeš ponjeti ašov i otiđi u šumu, načupati podloga i iskalemi grdno grješiš. Onda bi svako proizvodio sadnice (i to kakve).

.
A da, izvini, ipak je 4,5 x2,5..to vec menja stvar:)
Nego ajd reci molim te na osnovu cega zakljucujete da je recimo 2 metra pregusto a 2,5 taman?
Neka precizna izracunavanja ili 'nako?
[/COLOR],

A što se tiče gustog sklopa sadnje, govorim na osnovu iskustva jer radim i održavam voćnjake sa takvim uzgojom. Gdje su prinosi preko 45t po hektaru u 4 godini a isto toliko i u 9 godini. Svako stablo mora izgledati skoro isto, znači tačno formirana baza, sredina i vrh gdje se svaka grana tačno ostavlja ili se vadi (nema onoga može a i ne mora). Govorim 4,5x2,5m za bujne sorte jer daju ljepše i bolje grane, bolj osunčanost ploda u tom sklopu u odnosu na 4x2m. Treba takodje uzeti sve parametre u obzir odnos površine, prinos i kvalitet ploda, utrošena sredstva, stavljanje protiv gradne mreže, rad i mnogo drugih faktora jednom rečju ekonomska isplativost i zarada. Ja govorim isključivo o intenzivnoj proizvodnje gdje se sav rod bere a ne trese odnosno profesionalno bavljenje uzgojem voća. Dok kod amatera i vikendičara preporučujem sklop od 5x3 za šljivu. Treba doći i uvjeriti se u voćnjake sa gustom sadnjom pa vidjeti koje su razlike i prednosti.
 
Pozdrav svima!


@sljivar - dobro nam došao!
Nisam se nikad bavio voćarstvom na velike površine, tako da nemo ništa komentirati...ali ako je tako kako ti pričaš, sve same pohvale i svaka čast!
Daj koju fotku da vidimo kako to izgleda u praksi...
živi bili...
pozzz joe!
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo slika jednog malog voćnjaka (slikano proljiće prošle godine) od komisije ima 92 sadnice, sadnja 4x2. Sorte Čačanska Rodna, Najbolja i par komada Stenlija i Ljepotice. Slika voćnjaka je u trećoj godini. Prinos je bio preko 15 Kg po stablu. Ja sam samo radio rezidbu.



Evo i kako izgleda jedno stablo.

 
Poslednja izmena od urednika:
@sljivar - auuu...svaka čast
Sve pohvale!
Meni kao laiku, izgledaju preblizu stabla...al verovatno ste već ispitali, u praksi i to funkcionise!

Hvala za fotke...
pozzz joe!
 
Meni kao laiku, izgledaju preblizu stabla...al verovatno ste već ispitali, u praksi i to funkcionise!

pozzz joe!

Narvno da se isplati, kad im dadneš sve što im sljeduje.

Ponoviću još jednom "Ne treba se bojati guste sadnje" samo morate imati nekog u praksi da vam vodi zasad (poljo. ing ili neko ko je dobar u tom poslu) odnosno uradi ili pokaže rezidbu uz pomotehniku. Uz malo volje i truda brzo sa nauči rezidba i pomotehnika što predstavlja osnovni faktor guste sadnje. A kad se rezidba usavrši ostalo je manje više lako. Savjet za prskanje i djubrenje može se dobit na više načina iz literature, poljoprivredne apoteke, pa evo i sa foruma.

Pozdrav i tebi joekiki.:cool:
 
. Ja govorim isključivo o intenzivnoj proizvodnje gdje se sav rod bere a ne trese
Aha, i ti si, dakle ,od onih koji podebljaju rec intenzivno pa misle da su time izneli neki neoboriv dokaz posle koga se cuti.
lcis mi na jednog ovdasenjeg amatera (amatera po sopstvenom priznanju) koji se strasno lozi na te velike reci. Bice da si i ti djak tog neprikosnovenog banjaluckog kalemara?
Nego, sta radis sa cacanskom rodnom iz intenzivnog zasada koju naravno oberes? Kome je prodas, za koju namenu i po kojoj ceni?
Ono oko nacina dobijanja podloga, kopanje po sumi i tako to,nemoj sa mnom tako...na ovom forumu sam do u sitna creva pisao o rasadnickoj proizvodnji sa posebnim osvrtom na proizvodnju sejanaca dzenarike.
Razumem da nisi citao, ali ne zaleci se.
 

Kod mene nije problem prodaja, bitno je imati samo dobar kvalitet. Šljiva je sva uglavnom prodana marketima i prodavnicama po cijena (za prošlu godinu) od 70 - 1 KM (dnosno 0.35 do 50 euro centi). Razlog visoke cijene je taj što je šljiva iz guste sadnje neuporedivo imala bolji kvalitet pogotovo krupnoću ploda za razliku od običnih nasada koje je prošle godine uhvatila suša jer nisu imali sistem navodnjavanja, tako da su jedva otišle i u rakiju a kamoli za prodaju.

Evo ironman imam par pitanja za tebe pa ako ti nije problem da mi odgovoriš:

1. Koliki razmak sadnje predlazeš za šljivu, do koje visine da raste, koji uzgojni oblik i očekivani prinos po hektaru?
2. Koliki razmak sadnje predlazeš za jabuku, krušku i breskvu i očekivani prinos po hektaru?
3. Da li proizvodiš sadnice i podlogu?
4. Da li si bio u velikim voćnjacima (minmum 5-10 hektara) sa intezivnom proizvodnjom koji su stari minimum 6-7 godina i radio u istim?
 
Poslednja izmena:
Šljiva je sva uglavnom prodana marketima i prodavnicama
Cacanska rodna?
Zanimljivo.
A koliko se dugo na njoj zadrzi pepeljak, (masak) i kako izgleda kad on spadne? Moze takva da se prodaje u marketima?
Ili kod vas nemaju pojma sta je dobra sljiva ili ti nesto masis.
A da ne trazim sad (ako bas insistiras potrazicu) ovde je jedan Banjalucanin tvrdio da su neke druge cene u pitanju te vase intenzivne cacanske rodne, znacajno manje od ovih koje ti navodis. Dogovorite se prvo ili makar pomogni coveku da i on prodaje po tim cenama.

. Koliki razmak sadnje predlazeš za šljivu, do koje visine da raste, koji uzgojni oblik i očekivani prinos po hektaru?

Bolje da nisi pitao nista.
Ovako postavljeno pitanje odaje da ti zapravo ni ne shvatas svu kompleksnost odluke da li saditi gusto ili klasicno. To, dragi moj sljivar, zavisi od mnogo faktora i onaj ko postavlja takvo pitanje budi prilicnu sumnju u sopstveno znanje.
Pisalo se ovde o tom uzduz i popreko foruma, procitaj malo.
U najkracem, stone sorte ( a to NIKAKO ne moze biti cacanska rodna) ima smisla saditi gusto. Ali i taj uslov ako je zadovoljen ostaje ih jos nekoliko, od blizine trzista, raspolozive radne snage, povoljnosti ili nepovoljnosti alternative, raspolozivih povrsina zemljista, mogucnost zalivanja jeftinom vodom....(hoces jos?)


Ostala pitanja....
Pisao sam i o njima, da ne bih davio ostale ponavljanjem samo za tebe(a tebe bas mrzi da citas nego bi odmah da delkas savete)
Da, bio sam u raznim vocnacima,
da, prouizvodim i proizvodio sam vocne sadnice
iskljucivo od vocarstva zivim i izdrzvam porodicu
Mene su moji roditelji odgajali i skolovali pretezno baveci se vocem
Zavrsio sam poljoprivredni fakultet na kom su mi profesori bili tvorci najpoznatijih srpskih sorata voca. (Npr Asen Stancevic, Stanisa Paunovic i Mihailo Nikolic)
Verujem da znam nesto o sljivama, a ti?
 
Tako sam i očekivao nikakav konkretan odgovor, a pitanja sam postavo čisto da čujem mišljenje jer nisam baš našao tvoje konkretne odgovore, ali nije ni bitno jasno mi je sve. I nisam se prijavo na forum da se snekim ubjeđujem i da delim besplatne savjete nego da razmjenim mišljenja, ideje i neka konstruktivna rešenja. Svak ima svoj stav i to cijenim. Ja sam zadovoljan sa gustom sadnjom i nisam jedini koji to radi. Zato radi na svoj način ako smatraš da je bolje a ja ću na svoj. I Imamo istu zajedničku stvar a to je da hranimo porodicu od ovog posla. Sve u svemu pozdrav i čujemo se u nekoj drugoj temi jer ova nam baš ne leži i mogli bi vako danima (nema nikakve svrhe).
 
nikakav konkretan odgovor
Zato sto takav ne postoji.
Zato sto bi svaki onaj koji bi ti zvao konkretnim bio jednostran tj pogresan.
Jbg poljopruvreda nije fizika da se stvari odvijaju po zakonima koji se mogu pretstaviti obrascima.
Nauci to, koristice ti.
Nego, ti izostavi odgovor na pitanje na koji se takav, konkretan odgovor moze dati..
Koliko dugo se zadrzava pepeljak na plodu cacanske rodne gajene u gustom sklopu?
 
U najkracem, stone sorte ( a to NIKAKO ne moze biti cacanska rodna) ima smisla saditi gusto.

Hehehe čitam i ne vjerujem. :) Učiš polako... neka i treba da učiš. Ali može i rodna i to vrlo dobro :)

Šljivar, sa kolegom ironmanom možeš u nedogled o ovome diskutovati ali čovjek jednostavno tog nije dovoljno vidio niti se s tim bavio (gustom sadnjom), da bi uopšte bio adekvatan sagovornik na ovu temu. Ne troši energiju, jer mnoge odgovore od njega nećeš dobiti jer su jednostavno kontradiktorna tezama koju sam zastupa. Bilo je to više puta u više tema. :)

Nego da te pitam, jel su ovo provučene žice i ako jesu zašto?
 
Nazad
Vrh