Gde kupiti kvalitetne sadnice raznog voća?

Da li neko zna nekog ko proizovid podloge belosljive iz semena odnosno kostice a da nije Krga?
 
Tesko da ih neko prodaje zvanicno. To je zabranjeno jer je Delta kupila licencu. U stvarnosti moze se naci ali ne oglasavaju na sajtovima.
 
Juce sam obisao "silicijumsku dolinu" naseg kalemarstva. Potrebne su mi bile sadnice nekoliko vocki i nekoliko sadnica nekakve fotinije, za popunu prostora zive ograde, koje sam nasao u jednom rasadniku tih parkovskih biljaka u okolini Stalaca. Ali resih da krenem obrnutim redom, nego inace ( Jagodina-Paracin-Pojate-Stalac- Krusevac-Trstenik-V. Drenova...) pa krenuh pravcem ka Rekovcu-Belusic-Oparic-Trstenik. Prosao sam divne predele, "prave" brdovite Srbije. Prvo naselje posle Oparica, Poljna okruzena vinogradima sa malo zasada psenice i ponekom detelinom te jos manje oranica za kukuruz. U nastavku cuveni Milutovac, i tu nadjem rasdanik jos cuvenijeg "Grofa", posto nisu imali stare sorte jabuke i kruske, jedva su mi nasli dve sadnice sljive Grose Felicije, inace verovatno neka bivsa ciglana sa ogromnim halama i puno raznih sadnica, na placu nekoliko zena, kaleme nesto,nisam prilazio. Nadalje, svaka kapija-dvoriste (bukvalno) rasadnik,neka sa firmom, neka bez, ali svako dvoriste puno vocnih sadnica. Stao sam na bar desetak i trazio stare sorte jabuka-krusaka ali nista. Dosta njih su radili za Grofa a dosta i samostalno. Nadalje u selu Stragari nesto manje rasadnika,ali jos uvek obronci puni vinove loze, ima dosta mladih vinograda ali ima i starih na "gidze" kako se to kod nas kaze. Onda ulazim u Veliku Drenovu, veliko selo, posta, ambulanta, kafane, pumpa , vec smo delom u dolini pored Zapadne Morave,leva strana ima nekoliko velikih rasadnika, vecinom loznih kalemova . Vidi se da ima dosta ljudi zaposlenih u industriji i jedan manji deo stocarstvom i ratarstvom, sto sam video po svega nekoliko kamara onih bala sena i svega par zitnih kombajna, mada ih sigurno ima jos po garazama. Onih nekoliko velikih rasadnika, ali stvarno su veliki sa po nekoliko hala i plastenika. Dosta je bilo, desetak, koji su imali samo ruze,najvise stablasice i svega jedan rasadnik ukrasnog bastenskog asortimana. no tu nisam nasao stare sorte jabuke , samo sam uzeo nekoliko komada ruza i par ukrasnih vrba. Stare sorte jabuke i kruske nasao sam u sledecem mestu- Medvedji i to sumatovku i budimku na mm106 i kaludjerku i vodenjak na ba29. E sad, da li su to sifre za sejanac divlje jabuke i divlje kruske ili su najblize njima po bujnosti ne znam, ali posle tridesetak,sveukupno "obijenih" kapija ,kupio pa sta bude.Oda sam se vratio, prosao putokaz za selo Konjuh i Ljubavu, isto poznatih po kalemarima,ali nisam imao vise volje bilo gde da svracam. Dosao do Jasike, prosao centrom Krusevca,nisam hteo da se kacim na auto-put, i udario put Stalaca,nadalje Pojate-Paracin...
 
Izvinite, nije mi bila namera...Hvala Ratko, ali potrebne su mi bile svega nekoliko vockica. Imam, doduse dvadesetak sejanaca divlje jabuke, ali su jos jako sitne,debljine jedva kao cackalice a visine ne vece od dvadesetak cm.,naime slabo su napredovale prosle godine, zbog viska vode, a ja nisam nasao vremena da ih premestim, nadam se da ce napredovati ove god. pa cemo kalemiti sto da ne.
 
Preporuke za rasadnik sljive? Da li je neko saradjivao sa rasadnikom agroplanta, i sa rasadnikom nesa?
 
Ja sam u Radmilovcu, institut Zemunskog poljofakulteta kupovao sadnice kajsija.
Oni prodaju sto je okalemljeno u rasadniku Nesa. Uzimao sam Madjarsku najbolju i Novosadsku rodnu. Primili se sve i jedna mi se od suse nakverovatnije osusila letos.
 
  • Like
Reagovanja: V.S
Nazad
Vrh