Gde kupiti kvalitetne sadnice raznog voća?

Sadnice Merosin 063/7035119 Ja sam kupio prosle godine kod njih visnje i nesto sitno tresnje i ekstra su. A kupio po preporuci.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da su skupi ...nisu, kod njih je "sibirac" kako kažu:"već od..." 990 din. ...a kod MAVM-a je 1000 din. ...
Tako da još uvek tražim....
 
Da li je neko sarađivao kakav je rasadnik Lešnik iz Konjuha čovek je Dragan Petrović.Dogovorili smo se da uradim analizu zemljišta i prema tome da uzimam sorte lesnika.Inače sadio bih 270 sadnica kalemljenog lešnika pa bih hteo da znam kakav je posto nije mala para.
 
Moje iskustvo sa kupovinom sadnicama govori da sam izgubio poverenje u rasadničare. Gde god da sam kupovao, svugde su me prevarili. Neću da ređam imena, znam da i ovde ima nekih koji su me prevarili, ali platio sam školu. Kupim, sadim, negujem tri godine i na kraju vadim, jer nije rodilo to što sam kupio, već je rodilo ono što su mi uvalili. Zato sam se potrudio i naučio da klemim, pa ono što želim da sadim, to sam proizvedem. Smem sad da se zakunem da rasadničari od mene u životu neće više ni ćoravog dinara zaraditi.
 
Treba da navedes imena rasadnika koji su te prevarili, da ne nasednu i drugi. Ova tema je zbog toga i otvorena. Da ne bude samo ja pljujem rasadnicare. :osmeh:
Al evo opet da ponovim, rasadnik Antic/Profesional Krusevac, rasadnik dionis Negotin i rasadnik kalem voce Smiljkovic, zaobilaziti ih u sirokom luku. Jedino MAVM za sada, nije podvalio sortu.
A bas me cudi da te je neko sa foruma presao, meni je forum bio najsigurnije mesto, jer je sve transparentno.
 
Šta vredi da ih nabrajam, kad će oni na to da mi odgovore sa sto uvreda, pretiće mi tužbama, a još mogu i da me nabede da sam im nelojalna konkurencija. Kad god sam zvao neki rasadnik da im se požalim da su me prevarili, uvek sam dobio odgovor da su to pomešali radnici, a on gazda eto pošten, pa ni Patrijarh Pavle mu nije ravan. Uglavnom, niko nikad nije ponudio odštetu, a za izvinjenje nisu nikad ni čuli. Možda ima i poštenih među njima, ali ja nemam dva života pa da tražim poštene rasadničare.
 
Niko nemoze da te tuzi jer ovde ne pisu niciji licni podaci,da se pogresi moze uvek. Ja ne ulazim od kog si kupovao niti me to interesuje.u sustini znam 90% tih ljudi licno,o nicijem radu necu da komentarisem ali sami ljudi trce na lepe sajtice gde su papiri,pa sertifikati i na raspolaganju 100-000 sadnica,e tu se vec gubi kompas. Za taj posao moras imati po 20 radnika uglavnom roma i alkosa a njih bas briga sta je,no gazda je kriv za to a ne kupac. E sad oni najveci pa oni ni ne znaju kako se kalemi vec imaju po 50-100 kooperanata. A ima i pijacara tu je najlepse pazariti,ali realno ima i kupaca kupe za pola hektara pa bi naredne da mu neko pokloni jos pola,kao lose mu a ovamo se smeska kako da iskuka jos toliko za dzabe. I izvoznici i piljari kukaju na vocare da stavljaju sve i svasta,nekima ubace namerno,neko slucajno a neki kukaju da obore cenu.Najteze je biti posten kupac i prodavac. Moguce je da i ja pogresim,ali da svesno zeznem nekog,to nikad. Jer svi mi zivimo od ovog posla i zelimo da se sirimo i dalje...
 
Uglavnom, niko nikad nije ponudio odštetu, a za izvinjenje nisu nikad ni čuli.

Ovo me nateralo da se ulogujem.

Kupujem sadnce uglavnom od "ozloglašenih" Čarapana, bude tu i po malo poverenja, malo proveravanja, praćenja, zivkanja, ali uglavnom se sve dobro završi.

Pre dve godine, znači jesen zima 2015/2016. kupim malo preko hiljadu komada kod meni već poznatog čoveka..i problem. Prijem nikakav.

Zovem ga kaže, ma nije moguće, bile su sadnice super, ovoono, uglavnom očekivana priča.
Ali kaže, ajd sačekaj još par dana, ako ne krene doćiću da vidim.
Nema šta da krene, znam ja da nema, ali hajd da sačekam.
Zovem ga i dođe.

Naravno, ne priznaje svoju grešku, čudi se kao šta je bilo, možda ovo možda ono, ali predloži da sledeće sezone nadomesti sve sadnice i da plati rad oko ponovne sadnje.

Nije to apsolutno saniranje štete, vreme koje je prošlo ne moče da nadoknadi, ali korektno je ipak.

Nikad nije priznao šta se u stvari desilo, mada sam ja prilično siguran da sadnice nisu trapljene, to košta i traži vreme, nadao se da će to izdržati nekoliko dana i da će sve biti ok.
Nije profesionalno ali je ljudski razumljivo, i korekno se poneo.
I prošle godine sam kod njega kupovao, sve je bilo ok, i ta zamena i novokupljene.
Tako da, ima svega, ima i korektnih ljudi.
 
Ajd već kad ste se raspisali da i ja napišem jedan rasadnik kod koga nemojte kupovati jer prodavac vara ljude, radi se o rasadniku Prunus - Kruševac.
Kupio sam od njega dve kalemljene sadnice oraha i jednu sljivu, za orah je ispalo da mi je uvalio sejance nekalemljene i naravno kada sam mu to rekao putem poruke više ne odgovara na poruke a telefon je ugasio iako me on sa toga broja zvao kada sam trebao naručiti sadnice, za sortu šljive ne znam da li je sorta ta koju sam tražio ali ne verujem da jeste...Poruke je čitao preko sajta gde sam naručio sadnice ali nije više odgovarao na njih tako da znate da ovaj rasadnik izbegavate u najširem luku.
Mogu razumeti da neko pogreši za sortu ali da neko svesno podvaljuje nekalemljene sadnice a naplaćuje ih kao kalemljene i to papreno to je čist bezobrazluk.
 
Kalemljen orah je od 8 eura pa na gore u zavisnostl od vlsine,kolega Miladin iz KV je dolazlo kod mene,vodio ga da kupi. Inace orah kalemi njih 5-6 u okolini KS i TS inace polovina prodavaca je iz okoline TS i ne znam iz kog razloga se deklarisu da su iz KS. Kako rece kolega ironman godinu niko nemoze da plati ali nije na steti bar finansiskoj,sve se zavrsilo korektno koliko je max moglo. Cini mi se da znam od kog je kupovao ako se ne varam culi smo se telefonom te godine.
 
sve se zavrsilo korektno koliko je max moglo.
Jeste, zaista.
I to mi je bio motiv da isričam događaj.

Nekako se previše uvrežilo mišljenje da su sadnice iz KŠ TS (to je sa ove distance skoro isto, pa nemoj da te čudi što ljudi često ne prave razliku, a Kruševac veći grad pa njega pominju.:)) uvek loše, da su rasadničari loši ljudi, da varaju.
Evo i ovaj komentar koji sam citirao to tvdi.
Verujem, naravno, da ima i takvih, ali nisu svi, daleko od toga.

A ovaj okome govorim uopšte nije neka "velika firma" običan mali porodični posao, svašta se tu moglo očekivati, ali je ispao skroz korektan.

Naravno da ne propuštam priliku da ga čačnem i potsetim na to :)
 
U ovakvim situacijama kao sto je MISA 83 ispricao GUBI MNOGO VISE RASADNICAR NEGO KUPAC a verovatno rasadnicar nije ni svestan koliko gubi tog momenta .Sve nekorektne saradnje nisam nastavljao dalje a neposredno posle toga sam imao pitanja od nekih priljatelja JEL IMAS NEKI RASADNIK DA PREPORUCIS sadi covek 1,5 h tresanja ili jesenas drug me pita jel imas preporuku 1000 kom jabuka.U najvecem broju slucajeva se odlucuju ZA MNOGO SKUPLJE RASADNIKE ali ozbiljne kuce ali sa sigurnoscu zna na cemu je A kod nas se svi ozbiljni zasadi podizu kalemljenjem na licu mesta nema neizvesnosti.Ali ono sto je veoma zanimljivo kada god sam kupovao sadnice a uzimao sam gde god sam stigao postoji valjda OBICAJ DA PRODAVAC TOLIKO OCRNI KONKURENCIJU DA JE TO MASAKR I SVI CARAPANI TO RADE IDE PRICA SRECA DA SI NALETEO NA MENE I ONDA PRICA KAKO SU SVE SAMI PREVARANTI I OLOSI NA SVE STRANE .Dali je to narodni obicaj neznam i ja sam na pijaci stalno ali postoji valjda neki KODEKS a vidim da su drustvene mreze nesto sto ne ide u prilog SARENIM PRODAVCIMA jer DOBAR GLAS DALEKO SE CUJE A RDJAV JOS DALJE
 
Poslednja izmena:
"Sto se tih jabuka tice nismo hteli namerno da vam podvalimo drugu sortu, verovatno je neko od bivsih radnika izbutao nesto pri odvajanju sadnica za slanje, jer u slucaju namernog podvaljivanja bar bi stavili pribliznu boju." Ovo mi je najjaci odgovor jednog rasadnicara, a radnik potrefio samo jednu sortu od pet, pri tom sam ja to porucio krajem oktobra i cekao skoro do kraja decembra. I stalno sam mu ponavljao da mi je samo tacnost sorti bitna, ako nema slobodno neka kaze, zamenicu. :osmeh: Sva sreca pa znam da kalemim, prekalemio sam da mi u dvoristu ne raste greni kog ne mogu da jedem.
A na pitanje da li bi posle ovakvog promasaja mogao da mi garantuje tacnost sorti, kako bih ponovo uzeo neko voce od njega, nije mi odgovorio. Sto znaci da ni oni sami ne znaju i ne vode racuna o sortama, osim kad je velika kolicina i izvoz, a to se ugovara unapred.
I to da ne trape svo voce je apsolutno tacno, sto je cist bezobrazluk. Zato je bolje uzimati sadnice na jesen.
 
Nazad
Vrh