Fungicidi u strnim žitaricama

Da li ste poceli sa tretiranjem psenice fungicidima i herbicidima ili mislite da je jos rano?
 
A herbicid protiv korova?Imam par njiva,novih arenda od prosle godine gde je korov poludeo i raste.Mislim da cu te njive prskati protiv korova ove nedelje a koliko vidim rano mi je za tretman fungicidom pa pitam.
 
A herbicid protiv korova?Imam par njiva,novih arenda od prosle godine gde je korov poludeo i raste.Mislim da cu te njive prskati protiv korova ove nedelje a koliko vidim rano mi je za tretman fungicidom pa pitam.
Kako sam se ja raspitao kod zaštitara herbicidi znatno slabije deluju ako je temp ispod 10stepeni, ispod 5 stepeni skoro da ne deluju. Obzirom da javljaju hladne noći ( 1-3 stepena) ja ću verovatno sačekati jedno nedelju dana.
Trave imam, žita su velika i po meni ne treba čekati previše.
 
Treba sprečiti a ne lečiti, samo da se jutarnja ustali na 5-6 stepeni i dnevna 15-20 stepeni ja prskam i od bolesti i od trave, ove godine je dosta ranija vegetacija tako da se i sa preparatima a i drugom prihranom treba ranije krenuti, mislim da kalendar ove godine ne važi za pšenicu, ovo je moje viđenje i zapažanje tako da to nemora da je ispravno a u kalendar gledam kad je svetac.:ppozdrav:
 
Na stranim sajtovima uglavnom kažu da je fungicide najbolje primeniti u fazi 39(Feeks 9, kada ligula lista zastavičara postane vidljiva), a tako čini mi se radi član Minđušar.
collars.jpg
 
Pa tako i treba da se radi.Kad zastavičar izađe onda raditi zaštitu lisne mase i samog zastavičara.Naravno tako raditi ukoliko pre toga nema pojave bolesti.
Ja ću takođe primeniti tu varijantu zaštite.
 
Jel radio jos ko sa tebushom ili je radio samo clan bado?
Juce me jedan zastitar ubedjuje da litar ide na 2 ha,a ovde se spominje 1litar - 1ha.
Inace cena mu je oko 2500,kod nas.
 
Upravo je tu najveca caka.Delovati preventivno i zastititi donje spratove,sami nadzemni deo,gde su idealni uslovi za razvoj svih najbitnijih bolesti strnih zita.Jos kada se psenica razvije i dodatno prekrije i zgusti ovaj deo,a patogeni dole kolo vode,onda ce borba biti mnogo teza.
 
Kod tebe ima vlage?Ja sa vlagom problema nemam.
Po meni nema smisla prilikom rada sa herbicidima ići odmah i sa fungicidom.Ni jedan od njih ne drži više od dve nedelje.Taj tretman sada neće zaštiti zastavičar bez obzira koji je fungicid u pitanju. Ja ću gledati da ako ne moram ne radim sa fungicidom do pojave zastavičara.Meni je bitno da njega zaštitim.
 
Danas kupljen Fungicid Presing,interesuje me da li on moze dva puta da se koristi u psenici ili za drugi tretman uzeti Duet ultra?U planu mi je prvi tretman sa herbicidom,a drugi sa insekticidom.Inace danas je kupljen i insekticid Konzul za bauljara koji se probudio iz zimskog sna i nastavlja tamo gde je jesenas stao.
 
ja sam prosle god prskao Presingom...nije se sjajno pokazao, a koliko sam citao od ljudi ovde, imali su mnogi istih problema sa njim....
 
Moguće je da nije urađena zaštita kako bi trebalo jer su pšenice prošle godine bile jako guste a takođe i ove godine isti slučaj.Trebao se povećati utrošak vode po ha da bi fungicid uspeo da prodre skroz.Kod mene je Presing uradio svoj posao kako bog zapoveda.
 
a sta kazete za regulator rasta cycocel750?nabavio sam ga a nikada ga pre nisam koristio,na uputstvu pise kolicina primene 1-2L/ha (samo toliko o dozi,nista vise):sta: u pitanju su sorte ns40 i farineli,ja sam uzeo za 2 l/ha, a ne znam da li je pametno ici punu dozu. ima li neko iskustva?

- - - - - - - - - -

Jel radio jos ko sa tebushom ili je radio samo clan bado?
Juce me jedan zastitar ubedjuje da litar ide na 2 ha,a ovde se spominje 1litar - 1ha.
Inace cena mu je oko 2500,kod nas.
kish ja sam radio tebushom zastitu od fuzariuma 1l/ha dva puta u razmaku desetak dana po preporuci zastitara,rezultat je bio odlican
 
Nazad
Vrh