FOTON

Ово моје искуство је дошло да епилога, па да напишем шта ми се догодило са мојом 804-ком, са 1200 моторних сати на цајгеру.

Почело је то претпрошлог лета, када сам угарио стрњику. Приметио сам, када мотор достигне радну температуру и у неком оптерећењу, плавичасти дим иде из одушка мотора, по мом субјективном мишљењу, у већој мери у односу на уобичајено "пувкање" уљних пара и гасова из картера. Обзиром да нисам имао никаквим пропратних појава - губитка снаге, прегревања мотора, промене звука мотора, прављења милк-шејка од моторног уља или масне недељне супе од антифриза, а да су ми ситни кварови које сам имао у последњих неколико година због пропалих семеринга, о-рингова или цреваца и којекакве друге гумене галантерије, ја сам посумњао да је и ту проблем са нечим гуменим. Мислио сам да су отишли у аут семеринзи на вођицама вентила, али истовремено сам био у ребусу зашто немам уобичајен симптом тога - повећану потрошњу уља. Реално, све је било нормално, осим тог приметног "пувкања" на одушку.

Какогод, завршио сам ту сезону без дирања трактора јер сам имао којекаквих других занимација тог лета, па започео и прошлу сезону и онда при крају, у орању приметио да ми се после достизања раде температуре блесави манометар за уље - опао притисак и све се догађа у пола бара: на леру је притисак 2 и нешто ситно бара, а у раду око 2,5 бара. Када покрећем хладан мотор, притисак буде стандардних 4 и нешто ситно бара, у путу до њива 3-3,5 бара, али када радим казаљка манометра се улењи на онај дијапазон 2-2,5 бара, па сам чак и заменио тај "Телеоптиков" манометар за исти такав, сумњајући да са њим нешто није у реду, али и после постављања новог манометра, ситуација је била иста и опет без пропратних појава.

И када се пролетос овременило, договорио сам се са мајстором из моје улице и старим познаником, да ме стави на "чисту чекања", да до орања средимо трактор. И тако, дошао сам овог лета на ред код њега и испричао мајстору све то што сам запазио, па смо почели од основних ствари, замене уља, од тог полусинтетичког 10W-40 на минерално 15W-40, што по мом очекивању није променило ситуацију ни за мршку.

Потом је мајстор поскидао дизне и мерио компресију, сумњајући да је негде на усису повлачио прашину која је појела карике. И ту је све било ОК - компресија како ваља. Када су дизне већ биле скинуте, проверио их је и нису му се свиделе, па сам их носио у Панчево код Дејана Анушића. Он је заменио улошке и урадио шта је већ требало, али је потрага и достава од ко зна одакле тог одређеног типа уложака одузела недељу и више дана. Нови улошци и Дејанове руке коштале су ме око 17 хиљада.

Када је мој мајстор намонтирао дизне, скинуо је вентил деклу, да ми је да да је однесем код стругара у суседном месту, да ми направи и набије чеп, да не испада напоље, уместо пластичног чепа за уље који је био ту и како се показало, мало, да простите, по'ебо и није вршио функцију чепа. Колеге YTO-џије се сећају да сам питао да ли и они на својим тракторим имају такве чепове и које су им мере - то је било док сам тражио одговарајући чеп да га просто ту завијем. Пошто тај чеп, овако како је мотор спакован у трактор, са добрим комадом плочевине постављеним на заиста само пар сантима изнад вентил декле, нема никакву функцију (уље сипам на чеп на боку мотора), нити сам могао да нашем одговарајући, решење је било да се направи чеп и просто упресује у вентил деклу. Пан Мартин, поменути стругар, је за пет минута узео меру и од АБС-а направио и упресовао чеп и све то за ситних 500 динара.

Још док сам био на путу до стругара, овај мој мајстор ме је звао да ми каже да је нашао нашао узрок проблема кога сам описао. Он је хтео да док се ја не вратим са зачепљеном вентил деклом, прештелује вентиле, па је наишао на то што "'ебе наше коке, а није наш кукурику". Имао сам шта да видим по повратку - вентили су у вођицама имали луфта само тако! Џагнеш прстом, а све се мрда! Мајсторова претпоставка је да је кривац за то био поменути по'ебани пластични чеп на вентил декли, који је ко зна кад попустио и пропуштао прашину на главу, која је остругала вођице и вентиле да добију толики "луфт", што је могао да потврди муљ од уљем слепљене прашине на глави, испод чепа на вентил декли. Мени је тад лакнуло - квар је поуздано нађен!

Ал' беше један моменат - мајстор се спремао на море, а није хтео да ме пушта да са таквим кваром истерам трактор, него је остало да скида главу када се врати са мора и да је носим негде. И кад се после две недеље вратио, договор је пао, по његовој препоруци и консултацији (мајстора) са оним оног типа из Будисаве што има делове за "Перкинсе", да главу носим у Ковиљ, у машинску радионицу код неког Горана, чак ми је и уговорио да је носим сутрадан.

Ја главу однео у Ковиљ, они видели шта има да се ради, ја питао да ли треба ја нешто да обезбедим делове, а они рекоше да ће то они и да имају две варијанте, неке наше вентиле или оригинал "Перкинс". Ја сам им оставио да они сами одаберу шта сматрају за боље решење и оставио телефон да ми јаве када да преузмем главу. У повратку кући, по' сата касније, негде код Мола, зове ме Горан из Ковиља да ми јави да делове узимају из суседне им Будисаве (претпостављам јер је био петак, па да чим пре заврше тај посао). Истог дана, око три поподне, зове ме тај Горан да ми каже да могу да идем по главу, што сам због својих обавеза урадио, по договору са њим, урадио тек у недељу. Ови из Ковиља су из Будисаве узели вентиле, вођице, опруге, и семеринге/тефлоне, упресовали, обрадили сицеве, леповали вентиле, глацнули главу каменом или шта су већ радили и све то ме је укупно коштало 50 'иљада. Што се мене тиче - алал им ћуфта на обављеном послу!

Нисам се сетио да овима из Ковиља кажем да ми уз те делове који су им потребни за ремонт главе, узму и пар потребних дихтунга јер ми је у глави стојало да за то треба да зовем мајстор Божу Марјановића, што сам и учинио када сам чуо да ће се ови из Ковиља сами снабдети деловим који су им потребни. И зовем мајстор Божу по други пут јер првог пута, када сам га звао пре мајсторовог одласка на море, није хтео да ми шаље дихтунге јер како каже "Немој да морам да ти шаљем двапут делове, ако ти буду требали вентили и вођице!" и тада ми је ипак послао сет дихтунга јер није има посебно дихтунге главе, вентил декле, усиса, издува и шта већ има ту на глави. "Ловолов" сет дихтунга за тај мотор коштао ме је око 13 хиљада.

И то би било све од делова.... у ствари, било је још нешто потребно и то наравно, мало гумене галантерије - око двадесет пет сантима неког цревца са кривином од 180 степени на једном крају, које доводи (или одводи, шта већ) антифриз у компресор за ваздух. Такво црево су ми по узорку направили у Панчеву, у фирми "Ивон" за 1200 динара.

И онда је мој мајстор имао само да то све спакује, провери да ли и како ради, и зове ме да преузмем "хранитеља", што се и догодило овог преподнева. Пре него сам истерао трактор из радионице, лепо ми је напоменуо на шта да обратим пажњу и шта да пратим у прво време. Све то расклапање, склапање, провере и шта је већ било још, код мог мајстора су ме коштале 22 хиљаде.

И то би била читава прича са до сада највећим кваром на "Фотону", а ако треба да се извуче нека поента, то би могао да буде савет да обратите пажљу на присуство беспотребних и скривених детаља попут тог мог скривеног глинџавог чепа за сипање уља на вентил декли, да вам беспотребно не избију паре из џепа.
 
Ako je foton u pitanju,sto nisi kupio delove kod uvoznika Trgomen?
Model je Foton 804 a godiste,i jesi li se uopste posavetovao sa servisom uvoznika,kada je poceo plavicasti dim?
 
Зорге, овај "квар" ме подсећа на једну сцену из серије горе-доле, када бане видаковић направи машину по пројекту, и када неко чита пројекат пита, а шта ти је ово 46 б? Еее то је ако неко прекопира нацрт неће знати шта је то .
 
"Тргомен" није имао ништа од делова за мој модел трактора, почевши од дихтунга, па до уложака дизни, а да не помињем којекаква цревца. Веома је могуће да "Тргомен", без обзира на ознаку 804, никада и није имао у понуди трактор са мотором какав је на мојој 804-ки из 2005. године.

Уз то, мој трактор је купљен у "Агровојводини" пре него је "Тргомен" уопште ушао у посао са тракторима, па сам тамо и остварио неке контакте, као што је поменути мајстор Божа Марјановић, који је поуздан извор делова, што се и показало док сам јурио делове.

Потребне резервне делове, оне озбиљније, вентиле, вођице, опруге и тефлоне су одабрали људи из машинске радионице и одабрали су "Перкинсове" оригиналне делове, тако да ја немам места за замерку јер су одабрали нешто што им је буквално било на дохват руке, у суседном селу, доступно у року од по' сата и довољно квалитетно.

А дијагностика на даљину баш и није нешто у шта бих се ја поуздао јер могу ја нешто недовољно добро и тачно приметим и кад то пренесем телефоном људима из сервиса у Краљеву, они исто тако могу да на основу тога не кажу било шта конкретно.

Ето, за ово појачано "пувкање" из одушка је могао да биде кривац и компресор за ваздух, да су се потрошиле његове карике и он почео да гура ваздух под притиском у свој картер и све то излази кроз одушак, па и да запенушава моторно уље које подмазује и сам компресор, због чега уљна пумпа не би могла да нагура уобичајени притисак уља. И моја мајстор је кренуо корак по корак да решава мој проблем, али изгледа да га је брзо нашао и надам се, успешно решио.
 
Ako 'duvkanja' više nema majstor je položio. Mislim da u ovoj popravci nisi napravio nikakve nepotrebne aktivnosti i pohvalio bi praćenje stanja mašine, jer velika većina nebi uopšte obratila pažnju na ove simptome koje si ti ipak na vreme uočio..
Ta hiljadarka evara je, po meni, pametno investirana, i ti bi sada, što se tiče motora, trebao biti 'miran' narednih 10-15 godina..
 
Jbm mu miša,malo mi je to sati 1200 da te i turbo zeza,osim ako i on zbog prašine u ulju nije dobio po njonji...što nije nemoguće...
 
Moj tast ima taj Foton starije serije iz 2005g (404 model) kupljen u Agrovojvodini. Na oko 3000 rh je isto počeo plavkasto da dimi, na odušku ima malo pare i tako evo već 5000rh isto, ništa nije rasklapano. Pali rdi ide nema neke preterane potrošnje ulja.
Sada je Lovol deo Weichai grupacije i ugradjuje njihove motore trebali bi biti dosta bolji od starijih, mislim na P seriju,
 
Једно питање како је могао на чеп мотора да усиса прашину, онако лаички питам за другара? Који то и какав мотор врши усисавање на чепу мотора?
 
Prašina ulazi unutra direktno na klackalice, nema Boga da ne napravi problem kroz vreme.Dobro je čovek i prošao.
 
Не може да улази на чеп од мотора, једино ако га неко не отвори и не наспе прашину. На свакој декли мотора је у 70% случајева одушак за ибер лауф тако да у декли вазда буде притисак. Кад одврнеш чеп на декли вентила имаш притисак и оће да избаца уље и дим на њега. Зато питам како је могуће туда да увуче прашину јер нема вакум већ притисак. А муљ који је ту створен је од издувних гасова који пролазе поред вентила и уља. Он туда да је увукао прашину, не би само вођице орибао већ би и карике добиле по пич...ци.
 
Ne duva svaki motor, ventilator lako može da ubaci prašinu unutra.Rođaku je tako na J.D prašina upropastila glavu motora.Mala rupica na poklopcu glave tj.otpalo parčence dihtunga a ventilator polako ubacivao prašinu unutra.Ventil dekla puna blata i prljavštine, oribano sve što je moglo da se oriba.
 
Nazad
Vrh