Fendt

Jedno pitanje za poznavaoce Fendt-ov.Gledam jednog Fenda 816 pa me interesuje kakavi su........Koji motor nosi MVM kao stari tipovi,hidraulika,dali ima puno elektronike...Hvala na svakom komentaru.

1.jpg
sem sto ima MAN motor (svaka 8 serija) menjac isto drugaciji reverzer kod volana i ima menjac od 6 brzina i polubrzine od I-IV na prekidac na rucici, elektronika maltene ista kao kod starijih, nista preterano, klima normalno i svaki taktor preko 12000 rc
 
Sigurno MAN motor:sta: Da nije MWM (maschinen werken Mannheim.)



MWM je kratica od Motoren Werke Mannheim GmbH , MAN (Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG) motore su koristili na serijama 8 (do 2002.g.) , 9 (do 2006.g.) i 62X (1986.g.) te na xylonima (do 2004. g.)
 
Ja mislim da je nešto relno za 6 cilindara oko 5000eura.E sad sve zavisi ko radi,kako radi i šta radi.
 
Cijena sklopa za MWM ti se kod mene kreće od 230 do 300 eura to su cijene za kolbenschmidt i goetze dok je original od 400 do 600 eura (ima i neki ruski po 180 eura) . MAN nije ništa lošiji motor od MWM-a, koristio ga je i schliter za svoje jače modele. Inaće i MWM ima mana ja znam za dvije i kod obje se radi o konstrukcijskoj pogrešci, jedna je to što ulje za klackalice ventila ide kroz vodilicu podizača pa ako se ona podere slabi pritisak ulja i prvo počnu odlaziti klackalice od šestog cilindra a cijena jednog kompleta je oko 650 eura (obje klackalice i nosač ). Jedino pravo rješenje je drugi blok mada kod nas jedan radi i piksiranje samo je pitanje koliko je trajnost takvih vodilica. Druga mana je kod starije serije 5 na ležištu pikse cilindra koje se podere i piksa previše upada u blok i tada dolazi do pregaranja odnosno probijanja dihtunga (brtve) glave te ulaska rashladne tekućine u sami cilindar. Za to je isto najbolje (ali i najskuplje) rješenje novi blok ali se može riješiti i obradom ležišta i nabavka neobrađene pikse koja se onda obradi s vanjske strane na tu dimenziju.
 
Cijena sklopa za MWM ti se kod mene kreće od 230 do 300 eura to su cijene za kolbenschmidt i goetze dok je original od 400 do 600 eura (ima i neki ruski po 180 eura) . MAN nije ništa lošiji motor od MWM-a, koristio ga je i schliter za svoje jače modele. Inaće i MWM ima mana ja znam za dvije i kod obje se radi o konstrukcijskoj pogrešci, jedna je to što ulje za klackalice ventila ide kroz vodilicu podizača pa ako se ona podere slabi pritisak ulja i prvo počnu odlaziti klackalice od šestog cilindra a cijena jednog kompleta je oko 650 eura (obje klackalice i nosač ). Jedino pravo rješenje je drugi blok mada kod nas jedan radi i piksiranje samo je pitanje koliko je trajnost takvih vodilica. Druga mana je kod starije serije 5 na ležištu pikse cilindra koje se podere i piksa previše upada u blok i tada dolazi do pregaranja odnosno probijanja dihtunga (brtve) glave te ulaska rashladne tekućine u sami cilindar. Za to je isto najbolje (ali i najskuplje) rješenje novi blok ali se može riješiti i obradom ležišta i nabavka neobrađene pikse koja se onda obradi s vanjske strane na tu dimenziju.
Mom kolegi se to sa klackalicom desilo na 614 samo sto su mu trazili 800€ za klackalice i na kraju mu je strugar nesto radio
 
voleo bih da se pomeni i to da se ovo sa klackalicama desi posle 10000 rc a ne sa 2-3 hilj. radnih sati
 
Motori jesu dobri ali nisu savršeni.Kod mog kuma je na 612 pouštao je eletoventil goriva na grejaču,a pošto je rezervoar iznad ,posle dugog stajanja nasuo goriva u klip i kad je zaverglo pokrivila se klipnjača i oštetila blok.I štaće mu uopšte grejač kad pali na obrt?
 
" pouštao je eletoventil" ovo majketi nista ne razumem!? :sta:

ako je rec o selenoid ventilu onda ok ja sam moj odmah zamenio kad sam stavio nov grejac a za oba sam platio nekih 2-3 hilj dinara Iskra slo
 
Nazad
Vrh