Elixir Zorka Sabac mineralna djubriva


Mislim da si pogresno razumeo Sasin post. Ne osporava on upotrebu min. djubriva vec govori o nasem radu i proizvodnji, koji su obezvredjeni i iz godine u godinu u sve goroj poziciji. Zato mu je i poredjenje - kilogrami kukuruza za kilogram djubriva na mestu ako se uzme u obzir manja vrednost novca (inflacija) kroz vreme.
 
Tačno Milane, odgovorio si umesto mene :ppozdrav:
Ovi matorci iz sela kažu da su nekad trebali silom da kupe đubrivo, davali su 1 vagon kukuruza za 3 vagona đubriva. Do sad smo davali 3 vagona za 1 vagon, al' sad da sam uzimao pod brazdu da bacam dao bih 3,5 vagona.
Nisam ni rekao da treba da bojkotujemo kupovinu, u selu (a i šire) mislim da prosek jedva prolazi 150kg/k.j. a ja sam dosad mojoj zemlji davao duplo od toga. Ni za dalje valjda neću smanjiti, samo kažem da je strašno skupo.
 
Mislim da si pogresno razumeo Sasin post. Ne osporava on upotrebu min. djubriva vec govori o nasem radu i proizvodnji, koji su obezvredjeni i iz godine u godinu u sve goroj poziciji. Zato mu je i poredjenje - kilogrami kukuruza za kilogram djubriva na mestu ako se uzme u obzir manja vrednost novca (inflacija) kroz vreme.

Razumeo sam Sašin post i jasno je da ne osporava upotrebu đubriva. Linkove sam dodao sa namerom da se uporedi isplativost upotrebe đubriva uprkos cenama ratarskih proizvoda. Tačnije, mišljenja sam, da na upotrebu đubriva treba gleati kao na investiciju, a ne trošak. Jasno mi je poređenje koliko je čega trebalo dati nekad, a koliko sad, samo mislim da je to večita klackalica. Najsvežiji primer je mobilni telefon koji je 90-tih koštao 5000 maraka, a danas svega 30 ( ako preračunamo evre) i to čak unapređeniji model nego tadašnji. Možemo i da kažemo da su mobilni telefon i pšenica neuporedive kategorije, jer žito je nužno a telefon baš i nije, međutim, lično smatram da je neophodno optimizovati troškove, proračunavati prinos, tempirati vreme prodaje i niz drugih stvari koje su danas svakodnevnica. Vreme prošlo je nešto što je bilo i neće se vratiti, budućnost je uvek neizvesnost, zato je bitan taj momenat sadašnjosti. Kako kaže naš narod: "Kako seješ, tako ćeš i žnjeti". Stvari se menjaju, nekako mislim da i mi svi treba da se menjamo. Da li je fer? Nije, ali je potrebno mnogo više od pukog povećanja cena ratarskih proizvoda i smanjenja cena za repromaterijal (sav). Zato mnoge države propisuju mere pomoći poljoprivredi. :ppozdrav:
 
Planiram i ja da ugradim depozitore na sejalicu za kukuruz i u redove da bacimo Nutristart.Pitanje je samo koliko da bacim na takav način?:ppozdrav:
 
Danas sam malo popricao sa nekoliko ljudi iz Elixira i kazu da ce nam izaci u susret i dati djubrivo po VP cenama,rekose mi da ce AS biti ~250e/t.
20131207093113.jpg

20131207093132.jpg
 
Polako ljudi s taj spisak jer stvari stoje ovako:
Jedino sto znam je da bi moralo sve da glasi na ime JEDNOG coveka,druga stvar je da se mora odrediti minimalna kolicina djubriva da bi se dobilo jeftinije,trece da li se uplacuje u dinarima ili evrima jer npr sutra mi Kris uplati 1 vagon,dok ostali skupe para evro skoci i onda...sta ? Druga stvar je prevoz da ne bude skuplja pita neg' tepsija.
 
E ako si im rekao:osmeh:, salu na stranu to je jako lepo, meni bi trebala tona kana al ako moze da se plati kad dodje berba visnje tj 1 jul...da ne dajemo novac nego repromaterijal ili kako se vec to kaze...naravno ja nemam cime da dodjem po to djubrivo moraju da doteraju.
North Army@ vazno je da zazivi taj nacin uzimanja djubriva,ako uspes svaka cast, imas moju podrsku a verujem i ostalih kolega:bravo:
 
Nemanju znam dosta godina, jer je iz Bačke Topole,a jedno vreme smo se družili u izlascima jer sam izlazio sa bivšim trenerom, a to je njegovo društvo. I jedno vreme je igrao rekreativno odbojku sa mojim ocem pa sam i ja dolazio ponekad...
 
Nemanja Bukvic moslim da drzi Srem jer je to njegov teren dok je radio u MK a u Backoj je Mirko celavi koji je radio u PIK MORAVICA
 
Nazad
Vrh