Duvan -- opšta tema

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Svašta se piše u delu o ratarskim proizvodima, ali sam sada primetio da nema nijedne teme o uzgoju duvana. Pa ako ima onih koji se time bave neka iznesu neka iskustva, a ako ima onik koji tek planiraju time da se bave neka pitaju. :D
 
cao !!! ove godine sam imao dosta problema sa zapercima pre i posle zalamanja cvetova.da li neko moze da mi da savet o nacinu i vremenu primene preparata za stopiranje rasta zaperaka
 
mladen87 je napisao(la):
cuo sam da su vam ovi iz Golubinaca podigli arendu na oko 300e?
Tako je bilo do ove godine ali tu je cenu platio ove još poneko i kod proizvođača duvana je malo teža situacija nije ni blizu kao ranijih godina.Država im je ukinula razne benificije a od ove kako sam načuo imaće samo primanja po ha kao i mi ratari, a za kupovine traktora od ove godine banke im ne odobravaju subvencionisane kredite uz obrazloženje da je to proizvodnja visokog rizika. :ppozdrav:
 
mi imamo 14000 a oni 14000 + 20000(subvencija za duvan)!nije njima lose,imaju dobru cenu duvana,veca ulaganju na pocetku ali brzo im se isplati!
 
ljudi,sto se se okomili na duvandzije nije ni nama lako.
Post je spojen: [time]1296478280[/time]
_________________________________________________
ajde duvandzije javite se da malo podelimo iskustva o proizvodnji.jesu li krenuli kod vas sa ugovaranjem za ovu godinu,za koju industriju(firmu)radite?sta nude za ovu godinu?kako ste zadovoljni proslogodisnjim otkupom,isplatom?
 
pozdrav forumaši,ne učestvujem baš u diskusijama ali vas pratim na forumima,nema se baš ni vremena, drago mi je da je neko otvorio ovu temu, ja sam lane počeo probno da sadim berlej, malo 3o ari, krenulo dobro za početak, tek što se rasad primio udario grad-led i otišlo skoro pola strukova, platiće to DDOR ili ko već, sve to kasnilo ali ipak naberem 55o kg suvog duvana,mislim ja nije loše,ionako leti neradim ništa.Sad sav bitan kupim plastenik da sam proizvodim rasad i planiram 1,5-2 kj, kad nelezi vraže, zove me terenac da dođem po pare i kaže, mnogo mi je žao ali berlej nećemo više ugovarati u Sremu, tako da sad tražim nekog drgog ako bude sreće. Inače sam radio sa Alliansom iz Bg predstavništvo kod Šapca. ovo je ukratko iz prve ruke, kakva je situacija sa ostalima videćemo, sad će krenuti ugovaranja
:ppozdrav:
 
Zoranko kod nas rade dosta sa Sentom i Kopex-om iz Novog Sada a koliko sam ja načuo nisu baš raspoloženi za nove. :ppozdrav:
 
Mića967 je napisao(la):
Zoranko kod nas rade dosta sa Sentom i Kopex-om iz Novog Sada a koliko sam ja načuo nisu baš raspoloženi za nove. :ppozdrav:
traze oni nove uvek samo tvrde pazar!ako si ozbiljan uvek mozes uci u taj krug samo treba dosta love za pocetak!
 
Pozdrav forumasima ja sam poceo da gajim duvan pre pet god. na 30 ari a sad sam dogurao do jednog hektara mogu i vecu povrsinu ali nemam prostora za susenje,radi sa cokom i mislim da su oni dosta(dosad)bili korektni.Zbog malog poseda to mi je najisplativija kultura jer ga uradim sa porodicom bez angazovanja radne snage sa strane a i isplata se vrsi zimi kad je najpotrebije da se prezimi i kupi repromaterijal za sledecu godinu.
 
Koja je cena duvana?
Kod nas u selu se u poslednjih nekoliko godina jako smanjio broj ljudi koji proizvode duvan, imamo 2 proizvodjača Virdžinije koji imaju sušare i čini mi se samo jednog čoveka koji radi Berlej.
 
mi smo radili sa cokom nekoliko godina (od 95-te do 2002 godine) i opet 2007 godinu a ujedno i zadnju .Od 2002 do 2007 sa zrenjaninom smo radili.sto se tice te zadnje godine sa cokom(2007) jako su nas odrali.za jutro duvana smo dobili pare isto kao i za jutro kukuruza bez obzira sto je rod bio negde oko 1400kg po jutru.prosek nam je bio cetvrta klasa.izmedu ostalog oni su i ove godine dosli u selo pa lepili plakate ,ali niko nece da radi sa njima(radije nece saditi duvan) no dobro jel neko radi zalamanje cvetova?kako radite?sa kojom prskalicom prskate?ajde malo da popricamo o ovim stvarima dok jos imamo vremena,jos malo pa cemo sejati duvan
 
pozdrav, coka je po mojim saznanjima isplatila sve a cena beleja se krecala I klasa 2,1o II klasa 1,90 III 1,70 IV 1,40 plus pdv.
Post je spojen: [time]1297104511[/time]
_________________________________________________
ja kidam cvetove a sto se tice zaparaka (ja to nisam radio) prskaju rojalom ili stompom a sto se tice otkupa ja duvan posto rucno nizem odmah ga i klasiram a tako ga i pakujem jedino je ove godine bio problem sa ledom a bogami osiguranje do danas ga nije isplatio tako da neznam da li cu ove godine uopste osigurati.
 
obzirom da je i kod nas u sremu bio dobar led, ja sam morao da kidam zaperke, od 85oo strukova ostalo 5000, šteta 40% totalno a na ostatak priznali 3 lista, i za to mi isplaćeno 22000,00 din na ime štete.ugovor imao sa Aliansom, osiguranje sa Dunavom, samo još da navedem primer prikom otkupa, odbijaju 2,5 kg po bali , neko kalo ali opet nije tako loše ispalo, samo koliko čujem da napuštaju tržište :sta:
Post je spojen: [time]1297109291[/time]
_________________________________________________
tačno je to, što kaže Mićo, neće ni KOpeks ni Senta da ugovaraju sa novim koperantima, sve sam ih obišao i tražio veze ali mrka kapa, verovatno se treba podmazati da bi se vozili ::svaka cast:: mada sam čuo da neki Duvanpromet ili već kako se zovu iz B. Palanke ugovaraju samo berlej, zna li neko nešto o njima, pozdrav :cao:
 
coka je pocela da pravi ugovore i molim te zoranko kad je dunav platio osiguranje jer i ja imam sa njima ugovor :sta:
Post je spojen: [time]1297142396[/time]
_________________________________________________
 
jovice, meni su pare stigle na račun 3.febr bio sam u banci da proverim u subotu, ovde kod nas čoka nema koperanata u svakom slučaju hvala na informaniciji
Post je spojen: [time]1297151890[/time]
_________________________________________________
zaboravio sam da kažem Alians je imao osiguranje sa Dunavom filijala Niš, jbg sad ti nisam baš pomogao, gde je Niš od nas a isplatili :sta:
 
Nazad
Vrh