Duvan -- opšta tema

coka nudi rasad, vestak i svu zastitu a sad je i pakovanje jednostavnije jer se pakuje u kartonske kutije tako da ja prvo branje (ako vreme dozvoli)pakujem vec krajem avgusta pocetkom septembra nego neznam kakva je prizvodnja kada se listovi suse na stabljici kod nas ima jedan proizvodjac koji tako radi za sentu ali nice da podeli iskustvo ::lose:: pa molim ako neko zna da nesto napise o tome :cao:
 
jovice, gledao sam taj sistem sušenja sa stabljikom,imaju ovi iz Aliansa tu u Orašcu kod Šapca ogledno polje i jednog koperanta,neznam kako se zove, sadio čovek 7 kj tako, a ja ti prenosim ono što sam čuo od mog terenca, jer i ja sam se zainteresovao, ovako stoje stvari: sadi se isto kao i sav berlej,zaštita i nega useva sve isto, samo pred branje, nekih cca 2o listova, seče se cvet i prska rojalom, posle kad listovi postignu svetliju boju seče se komplet stabljika, zarezuje se deblji kraj stabljike i kači se na žicu-naopako sa listovima na dole, oni to suše u plastenicima gde su proizvodili rasad s tim da zasenjavaju plastenik crnom folijom, unutra tzv. venac od venca 10 cm to izgleda fantastično, jedino je boja lista svetlija kao bela kafa, raspričo se ja :haha:
Post je spojen: [time]1297157657[/time]
_________________________________________________
da smo bliže slkovitije bih ti objasnio ,ovako neznam , neznam šta tu ima da se krije, nisu kulenovi ili kobaje u pitanju :haha:
 
oni su tako sušili u plasteniku jer druge alternative nemaju,mislim na kotobanje ili šupe i sl. potrebno je duže vreme da se suši.kad se osuši onda se kida svaki list sa stabljike i pakuje, stabljiku naravno bacaš ili ložiš,e sad tu posao imaš na početku i na kraju proizvodnje, nema standardne berbe, prinos ti je manji a kvalitet bolji,možeš da radiš veću površinu, ali treba poseći ručno dva tri jutra to ve nakačiti po žicama, pa na kraju opet kidaš svaki list, mislim da ti netreba biti žao, nastavi onako kako si dosad radio i nakrivi šešir, ja sam odustao od svih vidova proizvodnje jer nemam sa kim da ugovorim, nisu zainteresovani,pozdrav :cao:
 
posle mukotrpne jurnjave za ugovaračima-terencima, i potezanjem za kojekakvim vezama, uspeo sam da ugovorim 1 kj berleja sa B. Palankom,konačno i sad mirno :spavam:
 
ćao drugari :cao: jučer sam ugovorio berlej, koja sorta još neznam, kad donese seme znaću valjda, za početak u ugovoru stoji 1. klasa 2 eura, 2. klasa 1.65, 3. klasa 1.40, 4. klasa o.7o i 5. klasa o,30 euramada ove dve poslednje verovatno nećemo imati.inače firma je TRGOVINE BOSO DOO Bačka Palanka, kako će biti videćemo, naše je da to odradimo . Inače daju sve od repromaterijala, ali obzirom da nas u ovom kraju ima samo četvoro uzećemo samo seme, supstrat i kontejnere, ostalo ćemo nabaviti da nedovoze tonu đubriva čak dovde. inače dolaze po duvan za vreme otkupa i rade samo berlej, zasada toliko :ppozdrav:
 
zdravo drugari,dali moze neko da mi kaze dali je neko potpisao ugovor sa Alijansom za ovu godinu
 
pa u odnosu na coku puno su bolji u svakom pogledu ne znam sta te konkretno zanima
Post je spojen: [time]1298456528[/time]
_________________________________________________
:D
 
da,daju sve od repromaterijala,rasad ja radim usluzno za njih(30ha) tako da sa rasadom nema problema proizvodjacima je tu u mestu a otkup se vrsi tu kod nas u selu
 
uuu najvaznije sam zaboravio za prvu klasu 1.92 plus pdv i tako nadole po klasama u svakom slucaju tu su sa cenom kao i coka i b.palanka nego stvar je u tome da su proizvodjaci iz sela i okoline imali prosecnu cenu od 180 dinara plus skidanje sa bala je bilo prosek 1.5 do 2 kile a ne kao coka sto radi moj brat je imao balu od 30kg i skinuli mu 50% na vlagu i navodno prasinu ne moze to tako izmedju ostalog pitaj ljude iz coke da li znaju za mihajlovo(lazu,predraga ili vladu)imali su dobar teren u rukama ali za.....li su stvar.A da jos nesto allijansa isplacuje duvan za dva tri dana tako je bilo zadnje 3 godine
 
reci mi albert u kome si ti delu Srbije,i dali oni daju kredite za susaru znas li,unapred hvala
 
Albert bili su u Ljuboviji a to je nekih 70km od mene ali vise ne otkupljuju tamo nesto je se desilo te su odustali od otkupa za ovu godinu
 
Nazad
Vrh